Tuzlaci u akciju

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Dog_Father, Jun 22, 2007.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    http://www.market.ba/oglas/30472
     
  2. ado_89

    ado_89 Aktivista

    jbg A+, a da sam grupa koja treba sad bi ga nazvao. ccc. zalosno majke mi
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Mene neki dan zvali iz zavoda za transfuziologiju u Sa, imaju dosta beba kojima hitno treba krv, pa ko moze nek ode i daruje krv. ja se svaki put zijanim kad odem.prosto ne mogu da vjerujem kako se prema tebi odnose, kao da si najsvetiji covjek, nenenenormalno koliko su ljubazni i koliko cijene to kad dodes da darujes krv, cak posalju auto po tebe i vrate te kuci. Mislim da je to nesto sto bi trebao svako od nas da uradi, to je 10 min u 3 mjeseca a nekome moze spasiti zivot
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Gdje je taj zavod tacno? I sta treba ponijeti kad ides prvi put (mislim od dokumenata)?
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Treba ti samo licna karta, nista vise. Mozes im ostaviti svoj broj pa kad im zatreba tvoja grupa oni ce te nazvati i moliti da dodes
    Lokacija:
    [​IMG]

    PS: kad zavrsis sa davanjem krvi dobijes cokolade, keksova i sokova koliko mozes pojest / popit :wink:
     
  6. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Zavod za transfuziologiju u Sa ti je kod medicinske skole. Treba otici obavezno. Posebno svi oni koji imalo 0 krvnu grupu. To je najcesca krvna grupa, a moze se davati svim ostalim krvnim grupama.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja sam malo urijedio ove godine, ali do sada sam dao krv 22 puta ukljucujuci 3 puta po 2h provedena na separatoru trombocita. Da sam u Tz, nazvao bih lika jer taman imam odgovarajucu krvnu grupu.

    Btw Ado - opci primalac/davalac je zastario termin, jer danas se samo daje istovjetna krvna grupa, a cak se u nekim situacijama gleda i rezus faktor. Jedino ratni i vanredni uslovi mijenjaju to pravilo. Dakle, vi sa najrjedjom AB krvnom grupom - cuvajte se jer su zalihe uvjek u deficitu.
     
  8. burner

    burner Aktivista

    To je samo pokušaj da šećerom nadomjeste 2 dl (ili koliko već uzmu) krvi, što će malo kome pomoći, pogotovo na ovoj vrućini. Koliko god dobre namjere da imate, sačekajte malo milosrdnije vrijeme.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma radije nek mi je muka narednih 2h a da nekoj bebi mozda zivot spasim, sve se vraca u zivotu i Bog sve vidi. Mislim da sebicno razmisljas. Da tvom djetetu ne do Bog treba krv ti bi dao 2 l a ne 2 dl da ga spasis..
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    350ml kod nas uzimaju ako se ne varam, sto nije zanemariva kolicina po ovim vrucinama. Nije problem dati krv, ali mnogo gore to moze izaci na kraj od obicne mucnine (a kud srece da bi trajala samo 2h). Ja sam jednom dao krv prije ispita iz neznanja, dobio hipoglikemiju, dosao na ispit i sve zaboravio sto sam naucio. U tom slucaju sam spreman biti sebican. Ne davati krv prije nekih ispita ili drugih za mozak i tijelo zahtjevnih zadataka. Dodatni otkucaji srca po ovakvim vrucinama nisu dobrodosli definitivno...
     
  11. burner

    burner Aktivista

    Ništa lično, ali ja nisam vjernik. Također, moral je relativna stvar, tako da ti je konstatacija neumjesna, pogotovo uzevši u obzir da nisam rekao da ne treba uopće davati krv, nego pripaziti kada je dajete. Siguran sam da bi svrhu davanja krvi zaboravio istog trena kada bi ti se nešto zbog toga desilo, jer "surova" istina je da smo ipak sami sebi najvažniji. NHF
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Ok, necu i ne zelim mijenjati icije stavove i misljenja, samo iznosim svoje :wink:
    Burner, a sta da je u pitanju zivot nekog od tvojih blizih (majka/otac/brat/sestra/djete/supruga) i da mu zivot zavisi od tvoje krvi? Predpostavljam da bi mu dao i litar da mozes bez obzira na poslijedice. A ako bi 300 ml tvoje krvi spasilo nekoga koga ne znas a ti neces da je das zbog mucnine/malaksalosti/vrucine ili bilo cega drugog - e to smatram malo sebicno. Nemoj da bi se sta naljutio, ali to je moje misljenje :wink:
     
  13. zilo

    zilo Komšija

    Uvijek bih dao krv, ali da sa sigurnoscu znam da ce ta krv da dodje nekome kome je potrebna, a ne da se prodaje i da kreteni pare ubiru.
     
  14. vnm_

    vnm_ Komšija

    da vam kazem nisu oni gore takvi da uzimaju krv po svaku cijenu. zadnje dvije godine kad su me zvali doktorica me je vratila oba puta jer me asthma zezala nekoliko mjeseci prije toga. nije htjela da rizikuje itd.
     
  15. AdoSA

    AdoSA Komšija

    :roll: :roll: :roll: kako kome.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    daj ne budi smijesan. istinski altruizam se ne vidja tako cesto, pogotovo na ovim prostorima...
     
  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Da be otvaram novi topic. Danas dadoh krv. Uopste se ne osjecam lose, a radio sam bez problema na terenu...
    Dakle ono sto oni iz nas ispumpaju je neka stvarno minimalna kolicina koja ne bi trebalo da nas smeta ...
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sve zavisi kako koja osoba podnosi. Evo ja dok citam ovaj tvoj post samo sto ne padoh u nesvjest :)
     
  19. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    U mene je AB+ tako da me često zovnu, a AB- je još rjeđa (ima je samo 1% svjetske populacije). Krv se obnovi za cca 3-4 mjeseca tako da nije ništa kritično, ali trebaju se pripaziti sportisti i ljudi koji se izlažu težim fizičkim aktivnostima.

    Lijepo je hodati ulicom i zati da ljudi hodaju i žive pomoću tvoje krvi, a možda je nekome i život spašen (što je veoma često slučaj, jer se transfuzija vrši uglavnom u kritičnim situacijama)

    A naravno, upozna se i koja dobra medicinska sestra :D
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    ne znam da li ima kod vas, ali tu kod nas je prilično jednostavno doći do kartice donora organa... ako te pogodi avion u glavu, ostatak tijela se da dobro iskoristiti za nekoga kome je potrebno i ne vidim razlog zašto to stvarno svatko ne bi imao u novčaniku.