1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ovo što sam ja dobio info, nećeš moći nakačiti svoj SPF, ali ko u Crnom Gruji da citiram "more bit a i ne mora".
    BTW za vlasnike Mikrotik-a kojima poludi wan saobraćaj bez da ima lan saobraćaj koji možete matchirati predlažem da prate situaciju na linku.
    @kolinsb - nemoj kupovati opremu prije nego te spoje, može biti da u startu dobiješ ono što ti treba :)
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Necu kupovati jos drug. Router sam davno kupio, radi ko doksa. Jedino što mu možda fali je WiFi 5,8GHz, sve ostalo radi perfektno. Jednom uštimaš i zaboraviš da imaš router. Koliko sam upratio, moj RB je čist, ali sam svakako onemogucio ftp, telnet, ssh i winbox. Pristupam mu preko www sa promijenjenim defaultnim portom.

    Na tiku SPF interfejs ovako izgleda:

    https://www.dropbox.com/sh/8bd87kq10b60z6c/AAAFQwajX7ANZ7_GNz4IKP6ia?dl=0

    Naravno tab SPF je prazan jer nema SPF modula.
     
    Last edited: Oct 27, 2018
  3. exwizzard

    exwizzard Komšija

    @kolinsb Koji paket kontas uzet od txtv?
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Nijedan od txtv drug. Oni mi ne mogu ponuditi ni 50/3 na koaksijalu. Optiku nece provuci još zadugo i zato sam se ugovorom svezao za BHTelecom i uzeo tv na rate. Dugo sam se ovdje raspitivao i Isao u poslovnicu i na kraju odustao od njih

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  5. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Zvao sam ih opet i jednostavno nemaju nikakvog interesa da kopaju bilo gdje. Samo idu tamo dje ima ulicna rasvjeta po ulici i na to se kacaju. Cak nece ni da kacaju kablove na stubove dje je samo struja, nego bas samo na rasvjetu po gradu.
     
  6. zdici

    zdici Aktivista

    Kako gdje exwizzard :) kod nas txtv je morao sa ulicne rasvjete skinuti kablove jer EP neda da se kacaju kablovi po njihovim stubovima pa su pod zemlju sve stavili..a sto neko rekao moraju oni dobri para uloziti u infrastrukturu ako zele ici naprijed i privuci korisnike..imati dobre nadprovajdere i poceti raditi sa optikom jer to je buducnost. OPTIKA+DVB-C Televizija+IP telefonija. Analogna TV mislim da ce se to u skorijoj buducnosti lagano gasiti..jer neki provajderi vec ne drze u svojoj semi analognu TV.
     
    Last edited: Oct 27, 2018
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Bakar.
     
  8. rival

    rival Novi član

    spoji se na LAN3 ili LAN4 i manuelno upisi ip postavke 192.168.100.x
     
  9. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Stavio sam modem na 192.168.100.1 i opet ne mogu pristupit, jel treba jos nesto tipa static routes dodat?
     
  10. Teraflops

    Teraflops Guest

    Jesi li spojio PC direktno na modem, kablom kako ti je @rival i rekao, ili između PC i modema ima još nekih uređaja (AP i sl.)?

    U network adapter IPv4 postavkama postavi IP adresu na npr. 192.168.100.123, subnet na 255.255.255.0 a default gateway na 192.168.100.1
     
  11. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Procitaj moj prijasnji post, cilj je pristupit modemu kad je u bridge mode preko USG.
    edit: nema veze ovo sa modemima i txtv nego sa ubiquiti routerom sto imam ja i rival pa cu mu poslat pm
     
  12. Teraflops

    Teraflops Guest

    Godinu dana evo sam pretplatnik TXTV (optika, 50/30mbps) i kad bih rezimirao svoje zadovoljstvo isporučenom uslugom u odnosu na cijenu iste - osrednje ocjene bih dao...

    Na papiru sve odlično zvuči - relativno solidne brzine, mreža niske latencije (optika)... I to je u slučaju TXTV-a i ostalo samo na papiru.

    Ne tako davno pregledao sam njihovu revidiranu ponudu interneta i konkretno zanimao se za paket Super Net S ali sam u nekoliko navrata, od različitih teta sa šaltera, dobio sasvim oprečne informacije: jedna je tvrdila, iako mi je optika već uvedena i oprema instalirana, da moram platiti nekih 70+ KM takse (koja se inače plaća pri prvom uvođenju usluge). Realno, radi se o nazivnoj promjeni paketa - brzine i oprema ostaju isti, samo se izbacuje KTV koji ionako nikad nisam ni spojio niti koristio (nemam potrebu za TV). Druga šalter-teta, jedno mjesec jasnije, nije znala ni da postoji taj paket i blijedo me gledala i odbila sa konstatacijom da je to vjerojatno usluga za poslovne subjekte i da KTV mora biti uključen (?!)... Dovoljan je pogled na ponudu interneta na njihovom sajtu da se pročitaju sasvim oprečne informacije.

    Budući da je moja ugovorna obaveza otprilike sad nekad istekla, mislim da ću probati još jednom izvršiti promjenu paketa, pošto mi se ne plaćaju dodatne usluge koje ne koristim niti mi se plaća 70-tak KM na uvođenje već uvedene optike. Ukoliko ne bude moglo, koliko god preferirao činjenicu da se radi o optici, promijeniti ću operatera, makar to značilo povratak na bakarni vod. Usluga interneta ionako nije neki kvalitet u odnosu na operatere koji jos koriste bakar, pa me, osim cijene, ništa ne drži vezanog za TXTV...


    TXTV: solidno zamišljeno - kilavo realizirano...
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa kakve su ti u stvarnosti brzine bile od tih 50/30mbps?
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

  15. Teraflops

    Teraflops Guest

    Najčešće u rangu 15 do 30-tak u downloadu (nekad dosegne i maksimalnu) i 2-3 Mbps u uploadu... (da 3 a ne 30)...

    Prijavljivao (uglavnom zbog izrazito loše upload brzine i , tehničari dolazili - na kraju iskreno kažu: sve ispravno, signali odlični ali, 'tako je kako je'... Puno korisnika, malo bandwidth-a...

    I tu iskrenost poštujem.
     
  16. Teraflops

    Teraflops Guest

    Tale, meni speedtest mjerenje na server u TXTV-u ne znači ništa. Sa njim sam u 'lokalnoj' mreži i od toga nemam ništa. Izmjeri na dslreports.com (sa podešenim po jednim streamom u downloadu i uploadu). To će već biti mjerodavnije...
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa ja sam i na telekomu mjerio jedan stream, isto je kao i na txtv, tako da mi nije jasna tvoja priča.
    [​IMG]
     
  18. Teraflops

    Teraflops Guest

    Tale, pogledaj malo broj streamova koji su ti na vlastitom testu... 2 za DL i 2 za UL...

    Evo ti sad moj test od prije minut-dva (i to odličan, u poređenju kakav inače bude):

    [​IMG]

    serveri su ručno odabrani...


    56 Amsterdam, Netherlands, EU (softlayer) +IPv6
    76 Darmstadt, Germany, EU (nynex.de) +IPv6
    4 Dublin, Ireland, EU (amazon)
    26 Frankfurt, DE, EU (INTERNAP)
    44 Frankfurt, DE, EU (amazon) offline
    46 London, UK (linode) +IPv6
    9 St. Ghislain, Belgium, EU (google)
    78 Zurich, Switzerland, EU (iWay.ch) +IPv6


    Valjda ti je sad malo jasnija "moja priča"...
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa dobro, ima paket od telekoma 50/3 koji pokazuje 12 mbita na jedom streamu. Sta je tu dobro?? Za razliku od TXTV
     
  20. Teraflops

    Teraflops Guest

    Tale, ja ne nosim ničiji dres i trudim se objektivno sagledati ponudu svih operatera. Na žalost, živimo u dobu "nazivnih" vrijednosti pa pored ostalog i internet nam serviraju u nazivnim brzinama dok nazivno i stvarno nikad nisu više dijametralno suprotno bili...

    Nakon godinu dana korištenja TXTV interneta, stečeni dojam je da kompanija ima dobrih želja i ideja ali je realizacija nekako mlaka i polovična... I taj se osjećaj provlači kroz kompletnu priču. Iz iskustva znam da gotovo svaka firma ima nekoga u hijerarhiji čiji je posao da obuzdava ideje i rješenja koja nisu trenutno isplativa... Vjerujem da TXTV ima kvalitetnih radnika čije ideje i znanje jednostavno ne mogu proći taj filter kratkoročne dobiti - i to je tako u gotovo svim prodajno-uslužnim djelatnostima na našim prostorima.
    Kada se i kod nas tržišna bitka između konkurenata bude vodila uvođenjem novih tehnologija i kvalitetom ponude i rješenja a ne podmetanjem klipova jedni drugima i bildanja inventivnosti isključivo u smišljanju opstrukcija, onda ćemo biti materijal za EU i slične integracije u svijet.

    A sad, pošto si se zaletio da uporediš TXTV i BH Telecom ponudu interneta, evo ti jedna interesantna konstatacija:

    TXTV (na optici) ima dobre linkove između sebe i korisnika ali ima katastrofalne linkove ka nadproviderima.

    BH Telecom ima katastrofalne linkove između sebe i korisnika ali odlične linkove ka nadproviderima.

    Iz ugla krajnjeg korisnika, koji sve gleda kroz kvalitet/cijenu usluge, konačna realizacija usluge kod oba operatera je srednja žalost...