UEFI i OS

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by NAILS, Aug 28, 2015.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nista ne treba mijenjati sa def za mbr
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Flešovao sam bios na zadnju 2501v. Provrtio sam sistemski disk koji jedini radi, kroz sve izlaze. Na nekima izlazima radi, na jednom radi pa stane (vidim prilikom transfera podataka a i cujem ga). Na jednom je izlazu radio neko vrijeme i onda BSOD. na jednom uopste nije prikazan.

    Onda vidim da su def postavke i postavim "..control" legacy only, vratim sistemski na taj "provjereni" port, spojim ovaj drugi disk na ranodm izlaz i evo oni rade za sada uredno. Probam par transfera i ima neki kontinuitet (a ne nekim izlazima prije flesovanja kada bi imao oba diska prikazana, storage diske se znao izgubiti.. ugasiti):

    [​IMG]

    Spojim i treci disk ali je on mrtav. Dobio sam particije ali ih ne mogu formatirati ni koristiti. Nakon restarta se skroz izgubio. Ako ovako ostane, ako CPU bude ok i ako diskovi ostanu u upotrebi, ja cu ovo ovako ostaviti jer nemam više zivaca.

    Waha mi kaze da je do AHCI kontrolera jer ima problem sa starijim diskovima sto moze biti, ali IDE kontroler nije znao isto vidjeti storage diskove u biosu. Takodjer sumnjam da je do starijih diskova.

    Volio bih ako neko zna vise o ovome da pojasni posto mene najvise nervira sto nije konzistentno. Nekada radi, nekada ne, na nekim izlazima sa sistemskim diskom (bez storage diskova) transfer sa particije na particiju ide pa stane pa opet krene. 100% stabilnost sam imao sam ona jednom izlazu.

    Samo znam da mi je skratilo zivot koliko me pegla. Kontam yebeš ovo, u najgoru ruku baciti 170KM na drugu plocu nego se nervirati. Waha nije rekao da nece zamjeniti vec mene ljuti sto ne znam sta je ..da ne bude opet isto sa drugom plocom radi kilavih diskova pa da se šutnem u čelo.
     
  3. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Imam ja z68 plocu pa ako krenes prema Sarajevu ponesi da probmo.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    probaj ocistiti sata portove alkoholom, umocis sata kablove u alkohol pa ih ustekas vise puta u portove. Ako bude isto probaj potpuno nove kablove, ja sam za ssd morao staviti bas kvalitetan sata kabl sa zapicom koja dodatno pritisne konektor. Probaj ukljuciti hot swap za svaki hdd u biosu.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    @elvirbej - Trebao bih za par dana pa ako budem s vremenom doletit cu, hvala ti.

    @dmr - Dobio sam jedan kvalitetniji SATA kabl sa žabicama. No, kada sam probavao ovaj sistemski sa razlicitim portovoima, isto sam tako mijenjao i sata kablove, ovaj novi i svoj stari i nije bilo razlike. Takodjer, kada bih znao staviti novi sata kabl na storage disk, nije se svejedno pojavljivao kao ni sa drugim sata kablovima.

    Nego, kazes da si morao uzeti drugi sata kabl za ssd, kakve su nus pojave bile sa drugim sata kablovima, nesto slicno ili.. ? Nije mi padalo na pamet to sa alkoholom ali cu probati, vidjeti prvo sa wahom da li je on ZA dok je ovo jos frisko.

    Sada se hocu fokusirati cisto na CPU, njega nisam ni "pogledao".
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sa ssdom bilo tako slicno radi normalno pa BSOD. Probaj ovo sa ukljucivanjem hot swap, trebalo bi dodatno poboljsati stabilnost.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    To je po defaultu ukljuceno za sve izlaze. Istina gasio sam i probavao bez toga.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    cudno, hot swap je kod mene po def iskljucen :)
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Moze biti da sam mislio na nesto drugo.. to je ono na SATA postavkama, pise ispod svakog izlaza ?
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    aha, to je to, moguce da je oznaceno kao hot plug.

    [​IMG]
     
  11. m4cuser

    m4cuser Novi član

  12. NAILS

    NAILS Moderator

    @dmr Ma da, tako izgleda.

    @m4cuser Super, tnx. Trenutno cu ostaviti ovako kako jeste dok radi.