Ukinute carine na proizvode iz EU - malo sutra

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Nihad, Mar 23, 2009.

  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    Kao što vjerovatno svi znaju, prošlog ljeta BiH je potpisala SAA ugovor sa Evropskom unijom. Između ostalih posljedica je ona o ukidanju carina na 90% proizvoda iz EU (http://www.sarajevo-x.com/clanak/090105053) od 01.01.2009.

    Ovo bi sada trebalo značiti da carinski ured ne bi trebao naplaćivati carinu na sve pakete i pisma koji se razmjenjuju među "običnim narodom" (Amazon, Ibej, standardna trgovina, itd.), ako je pošiljalac iz zemlje koja je članica EU.

    Ja sam jutros zvao carinu (onu koje se nalazi u istoj zgradi za poštom, pored željezničke stanice). Pitao sam ih u vezi ovoga, i teta koja se javila je malo duže ispitivala svoju šeficu oko ovoga (jedno 3 min), i onda mi se vratila na telefon i rekla mi sljedeće:

    Nije bitno odakle je pošiljalac, nego odakle je roba. Roba mora imati dokazano porijeklo, a ono mora biti iz EU. Mi takvu robu nećemo cariniti ako vrijedi manje od 3000 KM i ako je lakša od 30 kg. Međutim, s takvom pošiljkom mora doći i dokaz o njenom porijeklu. Taj dokaz je standardna (zakonom EU utvrđena) izjava da je roba porijeklom iz te i te zemlje, zajedno sa potpisom pošiljaoca kojim on garantuje tačnost izjave, kao i PEČATOM.

    Ova izjava, potpis i pečat se mogu nalaziti na dva mjesta. Prvo je faktura (račun za robu koja se nalazi u paketu), a faktura se može nalaziti unutar paketa ili može biti ubačena u najlonski đepić koji se prilijepi sa vanjske strane paketa. Drugo mjesto gdje se izjava, potpis i pečat mogu nalaziti je CN obrazac (eng. customs declaration), koji je prisutan na skoro svakom paketu. Tu se tačno zna u kojem polju CN obrasca treba napisati tu izjavu, potpisati se i udariti pečat.

    Onda sam ja pitao a kakav je to pečat, šta sad to, da li njega pošta udara?

    Teta: To je pečat prodavača.
    Ja: Ali prodavač nije pravno lice (firma, prodavnica), nego fizičko lice, obični čovjek, i ne prodaje mi novu stvar nego polovnu.
    Teta: Onda on mora od pravnog lica gdje je kupio tu robu dobiti pečat i potpis.
    Ja: A šta ako je on to kupio od nekoga ko je to kupio od nekoga ko je to kupio (drugim riječima, ne može doći do izvora)?
    Teta: Onda ćemo vas ocariniti, jer ne možete dokazati porijeklo robe.
    Ja: (je***** drž****)
    Ja: A šta je ustvari to porijeklo? Da li se pod njim podrazumjeva odakle je "proizvođač" (marka) robe, ili gdje je roba zaista proizvedena?
    Teta: Gdje je roba proizvedena.
    Ja: Samo da razjasnim. Recimo, 95% računarske opreme se proizvodi u Kini i slično, iako je pola te robe od evropskih marki. Evo recimo, šta ako imamo neki uređaj od Simensa, koji je njemački proizvođač, a roba je ustvari proizvedena u Kini?
    Teta: Čekajte da za svaki slučaj pitam šeficu.
    Teta: Onda ta roba nije iz EU. Ona je proizvedena u Kini, tj. bit će ocarinjena ako je vrijednija od 50 KM.
    Ja: Hvala vam na vašem vremenu, bili ste veoma ljubazni.
    Teta: Nema na čemu, tu smo.

    (ovo nije bio upravni govor, nego prepričavanje)


    Je li još neko oko ovoga istraživao? Ja sam se bio ponadao da je sad sunce svanulo, da mogu fino kupiti nešta od 100-200 KM k'o čo'ek i ne plaćati još oko 40% vrijednosti paketa na carinu (ovo c se čita kao k). Međutim, ova priča sa pečatom pravo komplikuje stvar (sama izjava i potpis nisu problem). Ja tetu nisam 100% shvatio kada mi je pričala oko pečata (u ovoj pepisci sam napisao stvari kako sam ih JA shvatio).

    Zna li neko detalje oko ovoga, i kako bi se ovaj zahtjev sa pečatom mogao zadovoljiti ili zaobići?

    Znači uzmimo standardni slučaj - kupuješ neku polovnu stvar od nekog običnog čovjeka koji živi u EU (Britanija, Njemačka, Italija ...), koji vjerovatno nema načina da to ispečati (jer nema pečata niti može otići u prodavnicu da mu oni udare). Ovo je pod uslovom da je ova priča sa pečatima uopšte tačna, jer, kao što rekoh, nisam 100% dobro razumio tetu oko toga.

    GRRRR
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja uvozim dosta robe iz pa hajmo reci svih strana svijeta, i uvijek trazim dokaz o porijeklu robe zbog carine. ako je iz USA placam carinu, ako je iz EU, opet zavisi od robe, na neku ne placam na neku je sada manja carina.

    tako je to. nemas se sta nervirati. ako pise made in china, placas carinu, da ti je tito salje iz londona, dzaba. nije proizvedeno u EU. srecom, 99% robe sa kojom ja radim je EU, ima nesto iz USA.. rijetko da nije nesto od to dvoje.
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    Famozni EUR1 dokument, samo da ti kazem ako roba iz Njemacke nema taj papir opet ces platiti carinu, kamo li iz Kine.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma citav taj zakon je prica za malu djecu. prvo, koliko ja vidim, nije ni zavrsen kako treba tj. ima kamaru rupa. drugo, donio ga je neko da sebi nastima biznis, tj. neko ko se bavi prodajom auta i koja dovlaci iz njemacke, italije, francuske.... pa i tice na grani vec znaju da vecina tehnicke robe, koja se dovlaci u bih, ima kinesko, tajvansko, americko... porijeklo. to su znali i oni koji su predlozili zakon, a i oni koji su ga usvojili. kao fol, oni nesto rade. nabijem ja njih na kospu od banane, sve redom. treba hitlera ozivjeti pothitno ;)
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Mislim da su ti (za divno cudo) sve dobro objasnili. Roba mora biti proizvedena u EU da bi se oslobodila od carine i to se mora dokazati odgovarajucom dokumentacijom, kao sto su naveli Qler i sulu. Bez obzira koji vendor (iz EU) stoji iza te robe, ako nije "made in EU" (ni "assembled in EU" mada se vec neke prevare oko ovog izvoda preko manje iskusnih carinika sigurno) nista od oslobadjanja.

    Tumaceci taj zakon onako kako je napisan, fizicka lica koja posalju robu koja je proizvedena u EU prema nama, ako isto ucine bez navedene dokumentacije, opet se placa carina+PDV kako je ranije navedeno.
     
  6. Nihad

    Nihad Aktivista

    Da, shvatio sam i ja da nacionalnost pošiljaoca i slično ne igra nikakvu ulogu, nego isključivo porijeklo robe. Dobro to i ima logike.

    Evo recite mi kako da se "izvučem" iz ovoga:

    Kupio sam od jednog Engleza jednu điđu (uređaj, velik je recimo kao CDROM) koji je naravno polovan. Stvar je "made in Japan" (ali se ovo može lahko prekriti nekom naljepnicom itd.). Ja Englezu trebam platiti 185 KM (od toga je oko 30 KM poštarina, ali to je na carini nebitno, oni gledaju ukupnu vrijednost.

    Izračunao sam da bi ukupne carinske dadžbine na ovo bile oko 70 KM, a to bi me skroz ukopalo. Pitao sam prodavača da li bi htio na paket napisati da stvar vrijedi 5 funti (time bi paket vrijedio ispod 50 KM, i provukao bih se pored carine). On mi je odgovorio da bi onda mogli izvući samo 5 funti od pošte ako se paket ošteti ili izgubi, te bi on to htio napisati samo ako ću ja preuzeti na sebe sav rizik od oštećenja ili gubitka (tj. ako se ošteti ili izgubi, ja ne bih mogao od njega tražiti pare jer on ne može tražiti od pošte - tj. može ali 5 funti).

    Eh znači jedna opcija mi je da se kockam i idem na taj rizik sa 5 funti. Uštedit' ću 70 KM, ali mogu zjaniti 180 KM. Sad sve zavisi koliki mi je Clint Eastwood faktor.
    Druga opcija je da lik napiše puni iznas kako i jeste, ali da nekako zadovoljim ove uslove bescarinskog uvoza iz EU.

    Ima li neko ideju kako da najbolje prođem ovdje? Kako bi prodavač mogao napisati tu izjavu da je stvar made in EU i naći pečat i to? Ima li neko kakve druge ideje?

    Moram čovjeku javiti do večeras šta hoću, pa mi je malo hića. :D
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Ako ides regularnim/legalnim putem, jedini spas ti je da "cojek" u posti carinjenja nema "svoj dan" :) U prevodu, ti moras odluciti da li ti se isplati kockati na fazon "poklona" (manje vrijednosti) ili ces ici na sigurno zbog osiguranja. John Wayne ti ovdje ne moze pomoci.
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Opet porijeklo robe ti je jedino vazno ovdje, ako nemas dokaz u vidu dokumenta da je roba porijeklom iz EU moze pisat made in Dolac Malta naplatit ce ti carinu.
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    mislim da te taj englez zavlaci. ja kad sam kupovao XFX GTX 285, procedura je bila ovakva:

    1. prebacio sam jaranu na paypal 380$ (ili neki dolar vise, ne sjecam se)
    2. on je na ebay kupio karticu i dosla mu je nakon 7 dana
    3. posto radi u jednoj firmi, koja se bavi prodajom polovnih auta, napravio je racun, na kojem je naveo puni naziv kartice, stavio je cijenu od 99.99$ i naravno udario pecat svoje firme McKee Motors :lol: (naravno, naveo je svoje ime kao kupac, jer on kupuje stvar od McKee Motorsa i meni salje kao GIFT)
    4. kad je slao paket (na kojem je naveo GIFT), paket je osigurao na tacno 300$ (iako je na racunu iznos bio 99,99$)
    5. dostavu (skupa sa osiguranjem) do mene je platio 45$
    6. ja sam taj paket dobio 17. dan nakon slanja, i ovdje sam platio 8,5KM

    nikakva carina, nikakvi bakraci.... znaci, on taj paket moze osigurati na koliko hoce love, i koliko sam ja skontao, ta cifra nema veze sa cijenom paketa.
     
  10. Nihad

    Nihad Aktivista

    Meni taj tvoj slučaj ima neke nelogične stvari.

    Zašto nije napravio račun od recimo samo 10$?

    Koliko ja znam iz prakse, GIFT je odavno istrošena fora na koju naši carinici ne obraćaju pažnju. Ako je ono preko 50 KM, ima da ti ga ocarini pa da je GIFT od sveg srca (osim ako paket slučajno "promakne").

    Kako je on uspio osigurati paket na veću vrijednost od formalne vrijednosti robe u njemu (vrijednosti koja je napisana na računu koji ide uz paket, a i na carinskom formularu)? Onda bih ja recimo mogao staviti hemijsku olovku u paket, poslati nekome, ali ga osigurati na 1000$ (tj. platiti osiguranje do tog nivoa). Ako se paket izgubi, onda bih mogao tražiti 1000$ od pošte!? Nema logike.

    I kako te nisu ocarinili, a paket ti koštao 100$+45$?
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    naravno da je mogao osigurati ;) zasto ja svoje dupe mogu osigurati na 1 mil km???? zasto ti svoju kucu mozes osigurati na 100 000km, a mozes i na 500 000km? a ona vrijedi 50 000. kapishi, dalje, mogao je staviti i da grafa kosta 1$, ali smo htjeli da to bude neka fina cifra koja je opet manja od 200km, da ne bi bila upadljiva cariniku. :D dalje, roba ispod 200km ako je tipa GIFT prolazi bez carine, i ne znam otkud tebi cifra od 50km. dalje, na racunu koji je bio u paketu sa grafom, uopste ne treba da stoji cijena dostave, i taj papir nije ni bio tu. jos nesto, mozes ti osigurati olovku od 1$ na 50 dolara, i tad ces platiti dostavu lupam 20$, a mozes je osigurati na 2000$, i tad ces dostavu sa osiguranjem platiti 300$ lupam opet.
     
  12. Nihad

    Nihad Aktivista

    Evo upravo sam zvao carinu, i pitao da li je tačno da se pisma, tj. paketi mase ispod 2kg, NE carine ako im je ukupna vrijednost ispod 200 KM i ako su označeni kao GIFT.
    Teta rekla: Carine se S-V-I paketi u međunarodnom poštanskom saobraćaju koji imaju ukupnu vrijednost preko 50 KM, osim ako podliježu određenim povlasticama (porijeklo robe iz EU, itd.).
     
  13. apdejt

    apdejt Overclocker

    Upravo tako i ja dok sam radio u FedEx-u carini je podljegala svaka ino posiljka koja ima deklarisanu vrijednost preko 25$ i uvijek je tako bilo, samo sto kod nas nekada to prodje bez carine i za vece iznose kada je uvoz u pitanju.
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    a da malo bacite oko na ovu temu: viewtopic.php?f=6&t=14156&st=0&sk=t&sd=a&start=30


    ne znam kako, ali sam sa obje grafe prosao bez carine. prva je bila GeCube 2600XT DDR4, i kostala je 208$, jaran je na kutiji samo naveo da je GIFT (nije paket osigurao, niti je stavio bilo kakav racun. dostava je kostala 25$). platio sam u posti 3,5KM. za ovu drugu sam vec opisao proceduru kako sam je dobio.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  15. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Koliki su maksimalni troškovi državi za uvoz proizvoda koji košta 86KM iz HongKonga ?
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako mislis na kupovinu preko dealextreme-a, onda u posiljku ubaci i "gift" naljepnicu i carina ne bi trebala biti veca (ako je bude) od 4-5KM.
     
  17. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Zove mene poštar kaže ponesi 40 i nešto maraka, stigla ti je neka pošiljka.
    Ja odem u poštu kad carina 3.5KM (to je samo ono za otvaranje posiljke).

    Znaci to bi bilo 50% svih tih troškova državi što nije moguce.
    Sva sreca pa se postar zafrkao.
     
  18. Looney

    Looney Komšija

    Za svaku "težu" pošiljku sa DX-a sam morao platiti 3KM carine. Ustvari riječ je ako se ne varam o "carinskom evdentiranju" kako to oni zovu.
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma nije se zafrkao, vidis da te hajco :lol:
     
  20. kAcA

    kAcA Aktivista

    Ako se narucena roba salje (u ovom slucaju prima) DHL-om ima li tu nekih razlika sto se carine tice?