Ulaganje putem net-a

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by donjapa, May 5, 2011.

  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav drustvu,

    Iskreno se izvinjavam ako je tema negdje diskutovana ali ja je nisam uspio pronaci.

    Nego da li ste ikad ulagali preko intereta? Evo moj slucaj radim na freelanceru i zelio bih da nesto od tih dolara ulozim ili u dionice ili u neki tip stednje.

    Citao sam naokolo ali poznato je da fake postova ima svuda da bi se raja navukla nego trazim nesto konkretno iz prve ruke.

    Neki vid ulaganja o kojem sam razmisljao bi bio orocena stednja sa mogucnosti dodavanja svaki mjesec novca (neke banke na domacem trzistu ne dozvoljavaju ovo vec to zovu otvorenom stednjom ali sam citao da postoje i opcije da se ovo omoguci).


    Ulaganja do 1000$ za pocetak.

    Pozdrav
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Mislim da ne mozes kupiti "strane" dionice tek tako jer je u igri mnogo veca procedura. Ako vec trazis nesto vezano za dionice, digni lovu pa ih kupi ovdje ili ulozi u neki fond.
     
  3. donjapa

    donjapa Overclocker

    To je i problem jer je dolar mnogo slab (1.30) pa mi se ne isplati mijenjati velike sume, hocu reci isplati mi se cekati zimu jer ce navodno na zimu da skace dolar.

    Sve u svemu ovim desavanjima, pozitivnim za Amere (mozda), ocekujem koliko-toliko rast dolara, do tad neka stoje na netu ako ih ne budem mogao uloziti u nesto strano.
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Dolar neche rasti dok se sranje u Libiji i Iraku ne stabilizuje. Dok nema stabilne dostave nafte, dolar je u K... I ja sam kontao uzeti kredit pa kupiti par stotina milja $, ali upravo sada kakva je situacija, izgleda mi pravo rizicno :)

    Ja mogu uzimati akcije i fondove preko banke, sve je webificirano, tako da nema frke, samo podpises kojekakve dokumente. Imam 3-4 fonda, par za dijece, da imaju za studiranja :) Stoja mjesecno 20 godina nije malo para hehehe :)
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Zeleni,

    Sve mi je jasno kako se stvari odvijaju u "Sveckoj", puno vremena provedem tamo s tim da mi je djevojka odatle i istih smo razmisljanja, mislili smo kupiti par milja dolara dok je ovako nizak, sutra ce se putovati svijetom aBd pa da se ima, vjerujem da nece padati nize dolar.

    Takodjer imamo kupljenih fondova ali to je sve u krunama, ja bi zelio (bez mijenjanja u marke ili neku drugu valutu) da ulazem ove dolare ali mislim da ce mi najbolje ulaganje biti da ih cuvam tu 2-3 godine dok dolar ne poraste recimo:

    Sad kad bi zamijenio 1000 = 1300 KM
    Kad bi on porastao za godinu (nadam se) na 1.6 to bi bilo 1600 KM znaci najvjerovatnije da cu ih ostaviti pa nek se skupljaju (problem je sto ih trosim na gluposti...)