Unapređenje protoka zraka unutar kućišta

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by AdoSA, Jun 21, 2013.

  1. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Mislim da započnem jedinstvenu temu koja će se baviti protokom zraka, ventilatorima i sl. tako da na jednom mjestu mogu da se pronađu savjeti od iskusije raje sa foruma. Tako da ću da počnem sa pitanjem.

    Zamijenio sam nedavno kućište (kao što sam spomenuo u par postova) za TT Armor+ MX. Kućište samo po sebi nije loše uopšte ali mu je Airflow, u najmanju ruku, kriza. Malo sam razmišljao i gledao po net-u kako da to ispravim te sam izvadio prednji cage sa diskovima koji je ometao prednji 120mm intake i koji mi je smetao grafi te sam ga premjestio ispod optičkog drive-a. U kućištu imam još side 200mm intake i 120mm blowout fanove. Da li bi bilo pametno da ugradim još jedan 80mm vent na vrhu kućišta kao blowout fan (mislim da neću moći veći zbog PSUa) i time probati dobiti negativni pritisak radi prašine i samog hlađenja? Isto tako ne znam koje i kako da idealno postavim ventove umjesto ovih koji su mi trenutno u kućištu.
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ono sto sam ja uvijek radio jeste da imam:

    bar 1x front intake fan , minimum 120mm

    1x side intake fan, minimum 120mm

    1x rear exhaust fan,minimum 120mm

    i pomogucnosti top exhaust fan.

    Ako moze jos na dno kucista jedan intake fan bilo bi super.

    Napojna ti vec djeluje kao exhaust fan ako je instalirana na vrhu kucista i ako vuce zrak iz istog.

    Mislim da je to maximum sto mozes izvuci iz kucista, probao sam sve moguce kombinacije ali ova mi daje najbolje rezultate.

    Kod mene trenutno:

    1x 200mm front intake
    1x 200mm side intake
    1x 120mm bottom intake @ 5V
    1x 140mm rear exhaust
    1x 200mm top exhaust.
     
  3. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    Slazem se sa KingT-om, s tim da je kod mene ova postavka:
    1x120mm front intake
    1x80mm front intake
    2x80mm side intake
    2x80mm back exhaust
    2x120mm top exhaust
    1x120mm bottom intake (od planiranog H60)
    Napojna na vrhu kucista.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne treba toliko ventilatora. Dovoljno je 2x120mm intake i 2x120mm exhaust. Osim valjda za one sa HD79x0 CF-om i overclockanim Phenom 8xx0 procesorima.

    A bocni ventilatori samo smetaju.
     
  5. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Znaci sve sto trebam za sada uraditi je izrezati dno i ubaciti jos jednu 120mm za intake i nekako uglaviti jos jedan 120mm top exhaust. Trebao bi i zamijeniti sada i ovaj 200mm side intake jer je poceo da bruji, ne puno ali ipak me nervira.

    Evo gledam i diskovima sada temperatura ide do 50 stepeni jer nema nicega sada da puse preko njih. Nadam se da cu ubacivanjem dodatnih fanova malo smanjiti temperature i njima...
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    uff 50C. Kod mene 40 C sad po ovim vrucinama pa mi nije jednostavno, a imam samo 1x120 i 1x80mm nazad da izbacuju i dole na dnu 1x120 ubacuje. Nego zatvori te bocne rupe skroz pa vidi kako ce se kretati temperature diskova. Vrlo vjerovatno da ce opasti za 10C jer sav vazduh ti sada ulazi sa strane i ne ide preko diskova. A dobro bi bilo i da tacno ispod diskova izrezes rupu za dodatni vent.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koliko sam ja skontao, ti si diskove podigao ispod optike i ispred njih nema nikakvog ventilatora?

    Onda se pobrini da imas negativni pritisak u kucistu, odnosno da natjeras zrak da ulazi preko otvora ispred diskova.
     
  8. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Znaci samo nagurati high cfm cooler na vrh kucista i nadati se da to bude dovoljno da spustim pritisak unutar kucista. Ne znam da li bi valjalo da probam ugurati jos jedan fan ispred diskova tj. odmah ispred onih mrezica, samo mi je problem sto nemam puno prostora tu nikako.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Okreni ti taj bocni ventilator da izbacuje zrak. Neces nista postic sa jos jednim ventilatorom na vrhu...
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ni slucajno da to uradi.

    Probao sam to kod sebe, skocila mi temperatura GPU-a za dobrih 5C u poredjenju kada je bio kao intake ventilator.
     
  11. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Na prvoj slici sam oznacio sta sam u stvari uradio sa diskovima (crveni kvadrat) tj. gdje sam ih ubacio (plavi kvadrat). Sada sam malo experimentisao i primjetio sam da im pocne rasti temperatura tek nakon sto pocnem da igram ili rudarim, u stvari cim grafa pocne dizati temperature unutar kucista (na slici je stara grafa koja je prnula).

    [​IMG]




    Drugu sliku sam stavio samo da bi pokazao da side vent mi puse tacno iznad grafe i dosta vrelog zraka koji se dize sa nje u stvari baca na diskove i time ih pravo grije. Direct CU II hladnjaci, koliko sam razumio, trebaju dosta svjezeg zraka da bi radili kako treba te ne znam da li bi okretanje ovog venta u stvari popravilo situaciju, situacija je donekle bolja jer prednji vent nesmetano puse direktno na hladnjak kartice. Probacu i ponovo postati za 15ak minuta...

    [​IMG]



    EDIT:

    Side vent kao exhaust ...
    Vreo zrak puse iz njega, temperatura diskova spala za 7 stepeni dok grafa pri kopanju na 1000/1750 dostigne max 66 stepeni. Malo bolje mada su diskovi i dalje vruci...
    Ili mi se cini ili side vent ne bruji vise nikako :)
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kod mene je 200mm front in, 200mm side in, i 200mm top out, ima i 120mm back out.

    HAF922.
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kod mene je ista situacija. Ovi veliki su na 450rpm, 120ka na 650rpm. HAF je odlican po tom pitanju, ali prasina satra.
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja sam stavio zenske carape na oba 200mm intake fana i 80% manje prasine ulazi u kuciste, temperature skocile eventualno 1 - 2C sto nije veliki gubitak.

    Inace bez toga prasine ima kao u usisivacu :p
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja se posluzim kompresorom svakih 10-15 dana, ispusem to sve i miran. Ne da mi se peglati s carapama, onda prasina ostaje vani, pa izgleda jos gore.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Lakse mi je skinuti carapu i ocistiti je i vratiti nego cistiti kuciste, mnogo manje prasine ovako.
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    De slikaj malo, ja sam konto uzet onih magnetnih traka pa napravit s njima da se moze skinut :), jer sam sad navuko carapu preko venta i selotejpom zaljepio okolo da se ne podere.

    Ja sam na proslom radnom mjestu imao kompresor. Sad vise ne. Imam u autu nakav za puhanje guma, ne znam bil se moglo s njim nesto izmajmunisat :)

    Gledao sam isto ovo dvoje

    http://goo.gl/QIaDW
    http://goo.gl/I3cVR

    Ja mislim da bi bilo dovoljno za ispuhivanje prasine, kakvo silikonsko crijevo i nabit onu najuzu pipu, i pushi mile :)
     
  18. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Sto se tice kompresora moze posluziti i usisivac ako mozete prikljuciti crijevo na exhaust (ima takvih modela). Ja svoje kuciste tako ocistim jednom - dva puta mjesecno. Koliko god stitio ventove filterima i carapama uvijek mi se uvlacilo prasine unutra tako da sam nakon nekog vremena prestao da se peglam oko toga i presao sam na metodu puhanja :D A na benzinskim pumpama imate kompresore pa mozete jednom u mjesec dana odnijeti na izpuhivanje :D
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma hocu da imam nesto kompaktno i pri ruci. To je bitno, ne da sve moram demontirat svaki put kad hocu prasinu cistit.

    I fakat moram sredit ove kablove ispod i oko stola :)
     
  20. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Mozes i napraviti puhaljku od starog fena s tim da mu iskljucis grijace i napravis suzenje na exhaust-u tako do dobijes brzi protok zraka. Pozeljno bi bilo da je neki jak fen ;) u suprotnom neces moci ispuhati prasinu iz PSUa i ostalih tesko dokucivih mjesta...