upgrade graficke

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by 3125, Feb 1, 2006.

  1. 3125

    3125 Komšija

    Treba mi preporuka graficke za prijatelja.

    Ima neku Asrock maticnu i P4 3.0 GHz i 512 MB RAM-a i treba mu graficka do 200 KM bez poreza (da cijena bez pdv-a bude do 200 KM-ne pitajte zasto).

    Ali sad ima jedan problemcic. Lik mrzi nVidiu kao crnog djavola (opet ne pitajte zasto). Obeco sam sutra donijeti desetak paralelnih testova da ga pokusam razuvjeriti, ali lik je pravo tvrdoglav pa ako mozete preporuciti i ATI-ja za pricuvu.

    Hvala unaprijed
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    ATI Radeon 9800 Pro 128MB 218KM VPC ako moze pregurati tih 18 maraka

    Ako ih jos ima u uniexpertu, mislim da je to najbolje sto moze dobiti za te pare. Mislim da ni od nvidie neces naci nista bolje za to para!
    Naravno ako mislis na AGP.

    EDIT: hehe, ovo mi je 500-ti post :D
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    kod mene je ta iz ue-a ali ih nema vise, sad imaju samo one od 256MB oko 290KM sa PDV-om....
     
  4. 3125

    3125 Komšija

    da AGP mislim. Usput da pitam imali iko iskustva sa klokanjem ove graficke i sa driverima za ATI. Cuo sam da su ovi zadnji ocajni i da mu se najvise isplate Omega driveri. Je li to suplja ili je stvarno tako?
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    meni najbolje radi sa omega, ovo sve drugo je tesko sranje, zato i ne volim ati, ali sam morao mijenjati graficku a nisam imao love za nvidia-u. sto kaze sulu sex sa driverima! i meni je sad mislim 390/600 (da me hebes ne znam koje je mem a koje jel gpu :) )
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Omega driveri su optimizirani za igre. Sto se tice performansi, neces dobiti nista. Jedino sto su u vecini slucajeva stabilniji.

    Ja sam na ovim 6.1 (mislim da su zadnji)bez controll centra plus ati tray tools. 100% stabilno, nemam nikakvih problema.
     
  7. 3125

    3125 Komšija

    koliko se ja razumijem core je uvijek veci od memorije

    tnx na informacijama
     
  8. 3125

    3125 Komšija

    Samo jos jedno pitanje. Da ima vise love (recimo 300 KM pa navise) bi li se nVidia vise isplatila?
     
  9. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    3125, kako si prisutan ovdje a nema te na MSNu???? jel to koristis free zonu? haj signaj se in. hurmash1ca je :mrgreen: :mrgreen:
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Bi, da ide na 6600GT ili 6800le.

    A ovo core i gpu je isto. Core znaci jezgro. Ovo sto je Qler napisao znaci gpu/core radi na 390, a memorija na 300. A posto je memorija DDR, odnosno double data rate, to znaci da efektno radi na 600.
    Nadam se da si shvatio.
     
  11. djambo

    djambo Aktivista

    u tom rangu cijene definitivno nvidia kad bi bilo od 400 do 500km tu bi se dalo provjeriti sta koja ima i koja je bolja
     
  12. 3125

    3125 Komšija

    Hvala puno.

    EDIT: sad sam tek vidio sta sam napisao (a kontam sta mi pametujes, normalno da je gpu i core isto :D )
     
  13. Ace_

    Ace_ Aktivista

    ako negdje nadje X700pro za AGP mislim da je ona oko 200KM bez pdv-a, a ima GDDR3 memoriju :wink:
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Evo sad nadjoh a bio sam siguran da x700 ne ide na agp.

    Kako god, x700 na agp po meni nije dobar izbor. Radije 6600gt.

    A kako sam ja atijevac, ja bih isao na 9800xt u tom cijenovnom rangu. Iako starija kartica, poderat ce i 6600 i x700.
    A uostalom radi se o nadogradnji.
     
  15. 3125

    3125 Komšija

    Asus Radeon V9570 Gammer Edition 128MB
    Sapphire Radeon X600 PRO 128MB

    Valjali ovo ista?
     
  16. ming

    ming Veteran foruma

    Bling Bling

    GPU takt ne mora bti veci od mem takta, imas FX seriju (5800) koja zahtjeva sinhrone taktove (400-400 npr).

    Mani se clockanja kartica (pogotovo uber fukara modela) jer stvarno neces nista izvuci (FEAR trza pa trza).

    X700 se grije i u tom rangu ga derrrrre 6600.
     
  17. 3125

    3125 Komšija

    Ko šiša FEAR, Oblivion se ceka :D

    nego valjaju li ove dvije kartice sto sam napisao?
     
  18. ming

    ming Veteran foruma

    Karanana zaboravi Oblivion jedino sa osakacenim detaljima.

    x600 je PCI-e (stvari 9600 cip rv360 jezgra sa pci-e bridge-om).

    Isto karanana, a taj jaran sto mrzi enVidiju pitaj ga hoce li da postane pocasni clan roflmao sekcije?

    Kakav 9800pro pa i polovan.

    I ako misli da ce kupiti bez PeDeVe-a grdno se prevario.
     
  19. 3125

    3125 Komšija

    Pitacu ga sigurno :D

    Da zakljucimo, je li R9800Pro najbolji izbor za te pare?
     
  20. Shenron

    Shenron Komšija

    Jeste.
    U rangu je sa 6600GT, pa cak i brzi.

    Netko je napisao da zadnji ATI driveri sux...e pa prevario se. Vec odavno nisam imao problema sa ATI driverima. Ni sa Cat. ni sa Omega... sada koristim Catalyste jer mi se neda zahebavat ponovo instalirati Omegu.