url filtering na SBS serveru 2003

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Jalle, Jul 15, 2011.

  1. Jalle

    Jalle Novi član

    U firmi je domenska mreža sa SBS 2003 serverom.
    Glavni ruter je Cisco ASA5510

    Potrebno je blokirati pojedine web adrese (facebook, youtube itd.) tj. uraditi url filtering.

    Interesuje me neko rješenje OSIM ISA servera jer ono zahtjeva kupovinu dodatnog servera sa windows i ISA licencom. Da li postoji neko jednostavno rješenje za ovo ?
     
  2. irhadkul

    irhadkul Komšija

    firewall na glavnom ruteru.
     
  3. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ako ne želiš da kupuješ namjenski uređaj koji će to raditi, možeđ besplatno uraditi nešto na bazi:
    - Endian
    - IPCop
    - Vyatta

    Lično sam koristio IPCop, stavljao sam ga po internet klubovima a i u većim firmama (250 računara). Endian je fork od IPCop ali je usavršen i malo komplikovaniji. Vyatta nema GUI već je CLI interface kao Cisco, pa vidi...

    Svi oni rade po principu da blokiraš kategorije (sex, lingering, gambling, games, chat...) + naravno custom listu. Podešiš koliko frekventno će se ažurirati definicije sa linkovima i sl. Kod Endiana je jedan plus što se može povezati s domenom pa možeš dodjeljivati određena prava domenskim grupama ili korisnicima (tako je riješeno u sadašnjoj firmi gdje radim, samo ne preko Endiana).

    Dakle za potrebe čisto filtriranje i da ručno praviš privilegovane grupe IPCop - jednostavniji je. Ako želiš nešto naprednije (uvezivanje s domenom) onda Endian. Vyatta primarno ruter, a ima ovu funkciju filtriranja.

    Eto ;)