USB uredjaji i Win98

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by dj_vux, Mar 27, 2007.

  1. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Ovako, na poslu koristim par racunara na kojima su instalirani Windowsi 98 i zadnjih mjesec dana sam probao da nastelim 3 razlicita USB MP3 playera, 4 razlicita USB sticka i jedan bluetooth adapter da rade - svaki sa svojim driverima ali bez uspjeha. Maksimalno "dostignuce" koje sam postigao bilo je da mi u Device Manager-u pokazuje "removable disk" (koji naravno nije prisutan, nije startovan ili nesto trece) i to je to.

    Zato bih zamolio ako neko od vas dobrih ljudi zna sta treba da se uradi da Windowsi 98 SE pravilno prepoznaju i koriste BILO KAKAV USB uredjaj ovog tipa (MP3 player, stick, bluetooth adapter i slicno) da to podijeli samnom jer sam ocajan i nemam vise ideja. Hvala unaprijed. :lol:
     
  2. 3125

    3125 Komšija

    Bez zasebnih drivera tesko da ces uspjeti.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    cekaj,.. da ti nisu formatirani sa NTFS a win 98 je fat32
     
  4. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    3125 - svaki od uredjaja koje sam probao prikljuciti imao je i pripadajuce drivere. Koji ne rade. Svi do jednog.

    NAILS - to nema veze, USB bluetooth adapter bi radio da je u tome problem. :?

    Interesantno je to sto se taj problem odnosi iskljucivo na uredjaje koji se napajaju iz USB slota. Printer, skener, eksterno kuciste za HDD - to sve fercera bez problema, vjerovatno zato sto svaki uredjaj ima odvojeno napajanje.
     
  5. Moncho

    Moncho Komšija

    koliko ja znam ti moras istalirati USB podrsku u Win98 pa tek onda istalirati doticne driversike od doticnih uredjaja..... :shock:
     
  6. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Hajde de, sad cu vidjet' ima li gdje sta... mada mi sad pade na pamet da su neki uredjaji (USB modem, recimo, probao sam i njega) na CD-u pored drivera imali i neki update za Windows. Update koji, ni pet ni sest - ne radi nista. :lol:

    Ma ono sto mene ustvari zanima je to jel' neko IKAD uspio da upotrijebi neki od ovih uredjaja pod Windowsima 98 i KAKO. Meni, poslije povece liste uredjaja i mjesec dana teoretisanja i majstorisanja nije uspjelo, da mi je da mi neko bar kaze da ne postoji nacin i da rahat odustanem. :)
     
  7. GV

    GV Komšija

    Koliko znam imaš nešto kao sp2 za 98 koja daje podršku za usb čak je i bila negdje na ovom forumu u sekciji download, nakon čega sam mogao normalno da koristim USB stick, usb može i napajati uređaj a i ne mora ako su stariji kompjuteri u pitanju onda je ovo prvo, jedini lijek PCI USB kontroler. pogledaj u biosu koja je ploča pa nađi manual na netu tu će ti dati opis usb (powered ili ne)
     
  8. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Malo glupo: jesi li instaliaro sve drajvere od ploce? Meni je na 98 SE radio USB, doduse preko PCI kontrolera, kao sto kaze GV.