Uskoro i Radeon HD 3830 kartice?

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Mar 22, 2008.

  1. Esh

    Esh HWB

    Uz glasine o novim sniženju cijena Radeon HD 3850 i 3870 grafičkih kartica, pojavila se i jedna nova koja govori o predstavljanju Radeon HD 3830 kartica. Nove kartice bi se trebale prodavati po cijeni od oko 120 dolara te bi i po performansama, logično, trebale biti iza ranije spomenutih kartica.

    Zanimljivo je istaći da Radeon HD 3830 kartice neće imati umanjen broj stream procesora (320 SP, 16 TU, 16 ROPs) jer je AMD odlučio da ove kartice ponudi sa 128-bitnom sabirnicom i 256MB memorije, što će se, naravno, odraziti i na performanse.

    Očekuje se da će se ove kartice na tržištu "boriti" protiv GeForce 8600 GTS kartica koje će uskoro zamijeniti novi modeli iz serije 9.

    Link: http://www.hardwarebase.net/novosti.php ... est_id=372
     
  2. GW

    GW Moderator

    Po meni promašaj. Bolje da su rezali sp-ove nego memorijsku sabirnicu. Čip bi bio jeftiniji a performanse ne bi toliko patile. Možda ti Enise znaš koliko procenata površine čipa čine sp-ovi?
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zapravo je obrnuto. ATI-ju, tj. TSMC-u, jako dobro ide proizvodnja RV670 chipova, tako da nema potrebe za kresanjem. Pored toga, ATI ima velike kolicine RV670 chipova na raspolaganju. S druge strane, PCB sa 256-bitnom mem. sabirnicom je uvijek skuplji od PCB-a sa 128-bitnom sabirnicom.

    Punokrvni RV670 ce odlicno doci kod rezolucija poput 1024x768 kada, pretpostavljam, nece biti velikog zaostatka u odnosu na HD3850/70 kartice.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Arhitektura RV670 je gotovo identicna arhitekturi R600 uz bolji/napredniji proizvodni proces.

    [​IMG]

    Zbog toga ova slika jos uvijek vrijedi. Stevie je u pravu za dio o isplativosti.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Je al sam fazon sa unificiranim shaderima je ovisan o shirini bus-a.
    Mislim da ce te kartice najvishe trpiti na novijim igricama al eto zivi bili pa vidjeli.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nece, RV670 kartice nisu nista sporije od R600 iako je sabirnica skresana sa 512-bita na 256-bita. ;) Gledao sam neke bencheve, 3690 aka 3830 nije plaho sporija od 3850.
     
  7. GW

    GW Moderator

    Ja sam prilično skeptičan. Vidjećemo.
     
  8. GW

    GW Moderator

    Navodno će biti dostupan samo u Kini.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To se i prije pricalo dok je ova kartica imala oznaku "3690". ;) Obzirom na pad cijena 3850 kartica (yield za RV670 je sve bolji i bolji, iako nikad nije bio los), ne znam bas cemu potreba za ovakvom karticom, no...
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Kaze fudo da je china-only product, isto kao 3690.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pazi ovo:

    Izvor: http://www.vr-zone.com/articles/AMD_%26 ... /5679.html