Vent na grafi se presporo okrece?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Zlatan, Aug 14, 2009.

  1. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Radi se o grafi club 3850 256MB referentni model

    u zadnje vrijeme primjetio sam nekakvo trzuckanje u igri koju najvise igram, nba2k, hajde reko da smanjim detalje( mada je nakon ugradnje grafe radilo jedno mjesec dva bez problema sve na high i sa filterima), i ono kao malo pomogne, kasnije opet trzucka i sjecka, a drugi dan na istim i visim detaljima ne sjecka ??? ja smanjim na najmanje moguce i kad je opet pocelo trzuckat otvorim kuciste i opipam vent na grafi a on se zaustavio?... ugasim i kasnije upalim komp i vent se okrece al nekako preslabo, ako ga manuelno zaustavim gotovo da se ne moze ponovo pokrenuti sam dok ga ja ne zavrtim...sta mi je ciniti, ako se ovaj vent pokvario moram li isti nabavljati il moze neki drugi? imam npr 12mm arctic cooling

    Hvala mnogo!
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Probaj ga rastaviti ocistiti i podmazati, a ako neuspije mozes taj nakaciti na hladnjak vezicama ili sl. pa ce posluziti mada ako neznas sta radis prepusti to nekome ko ima iskustva da nesprzis graficku.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ocisti ti to Zlaja od prasine. ;)

    A uvijek mozes i manuelno podesit vent...
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ja bih prvo otpojio ventilator i probao spojiti na neki drugi izvor.
    Moguce da je crkao dio za regulaciju ventilatora.

    Tako da moze oboje biti problem a na tebi je da provjeris.
     
  5. Looney

    Looney Komšija

    Garancija? Reklamacija? :)
     
  6. Zlatan

    Zlatan Komšija

    ljudi hvala na raznovrsnim savjetima, javicu sta je bilo, nesto malo sumnjam i na napajanje, chieftec je 350w a tu je vec jedna grafa ispustila dusu(x1950 artefakte dobila ), doduse priznata je garancija, al opet vidim na kutiji od grafe pise najmanje 400w za ovu grafu, a ova grafa je sad bez garancije :)
     
  7. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Stevie kako mislis manuelno, preko nekog programa , speedfan, ati tray tools ili tako nesto?

    btw malo sam pocistio i eksperimentisao, switchnuo sam grafe sa slicnom konfiguracijom i performans u igri je otprilike isti tj. subjektivni dozivljaj je otprilike isti, a 'problematicna' club3d grafa cak daje visi fps od safajrke za 10-15 poena(avg 30-45 vs 50-60) ne znam utice li na to sto je sada ona spojena na monitor 17" a safajrka na 21", ali i 10 stupnjeva visu temperaturu-do 8o i nesto u loadu, ali kako citam to je neka normala za te grafe obzirom da im je navodno fanu smanjena brzina radi tisine?
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    normalno da utice ako si na 17" stavio 1024x768 a na tom 21" stavio 1680x1050 ili koju vec.
     
  9. dzeri

    dzeri Aktivista

    Zlaja, display properties pa izaberi Catalyst Control Center ili preko taskbara. Dole na dnu (pod uslovom da imas drivere novije od 9.3 ako se ne varam?) imas opciju da podesis rucno brzinu obrtaja ventilatora, tu citas i temp te vrsis overclocking... Mozes istu stvar napravit i sa RivaTuner.
     
  10. Zlatan

    Zlatan Komšija

    dzeri thnx ccc mi je 9.6. ali nije omogucena ta opcija koliko vidim, no evo sa riva tunerom se moze jako ubrzati, ali na 100% buka ko kod usisivaca, hehe, a sad je fan na 25%, i vratio sam ga na auto regulaciju , zgodna stvar, mislim da sam ipak malo pretjerivao i da grafi nije nista nego jednostavno kad je covjek umorniji ili kad je veci fan neke igre svaki trzaj ili pad fps-a mu smeta :) , a i ono od neki dan kad je fan stao, bit ce da mi se ucinilo, jer sam ga dotakao rukom u sredini (nije mi bio dostupan vizuelno) gdje je okretanje teze primjetno pogotovo pri ovako maloj brzini i gdje mi se i danas kad ga dotaknem ucini kao da 'upravo staje', no to je u stvari zbog sporog obrtanja ili sam ga i ja mozda sam dodirivanjem prilikom provjere obrtanja zaustavio, no dobro barem sam naucio mnogo toga kroz ovo, hvala mnogo svima na inputu :smt006