Vise CD ROM-ova, CD RW, DVD, DVD RW svejedno.

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Critical~, Aug 17, 2006.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Critical~

    Critical~ Aktivista

    Kada sam kupovao DVD RW nisam mogao ostaviti CD RW, jer mi je falio kabal ovakav:

    [​IMG]

    Sada cu kupovati novi DVD RW a zelio bih onaj stari CD RW, prikljuciti, ali mi fali kabal kao na slici (gore) sto ide u CD RW, DVD RW i druge uredjaje.

    Savjeti?
     
  2. Benq

    Benq Komšija

    Taj kabal ti nije potreban slobodno prikljuci te romove treba ti samo po jedan IDE prikljucak i po molex (naponski) konektor..
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    To je analogni audio prikljucak od windowsa 98 taj kabal nije potreban.
     
  4. Critical~

    Critical~ Aktivista

    Ok hvala, kod mene je WIN XP. :)
     
  5. Critical~

    Critical~ Aktivista

    to je onaj siri i onaj jedan onako sto ulazi u par rupica, btw. koliko bude tih prikljucaka odnosno konektora obicno u napojnoj da ne gledam sad ima li ih, a mislim da ima ...
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ako mislis na molex konektore obicno ih ima 6 na napojnoj.
     
  7. Tenga

    Tenga Aktivista

  8. Critical~

    Critical~ Aktivista

    molex-a imam sigurno, a ove IDE ne znam.. trebalo bi biti, tnx.
     
  9. 3125

    3125 Komšija

    Pa imas na maticnoj primary i secondary IDE i iz svakog se grana na master i slave, tako da bez dodatnih kontrolera mozes imati max 4 IDE uredjaja (ukljucujuci ATA diskove)
     
  10. Critical~

    Critical~ Aktivista

  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    critical koju plocu ti imas?
     
  12. Critical~

    Critical~ Aktivista

    ne znam tacno sada, ali ima jer sam vidio gdje je ubacen onaj IDE prikljucak i pored ima jos jedno mjesto, nije to bitno koja je ploca ...
     
  13. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Sinko izgleda da ja trebam navratiti do tebe :mrgreen:
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    U svakom slucaju treba neko ko zna :lol:
     
  15. Critical~

    Critical~ Aktivista

    neka Samire, zato i pitam ovdje :mrgreen: ...
     
  16. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    A ne bih dolazio da ne znam :p , i meni su rekli na forumu kada sam dodavao drugi RW, kazu stavi da ti taj noviji bude primary i ja ga stavim ali na kraj IDE kabla, znaci ne na sredinu, a onaj na sredini mi je bio secondary i nije radilo dok ovaj novi nisam nakacio an sredinu kao primary a ovaj stari na kraj IDE-a. Dosta OT-a, ovome nema pomoci ako ne postavi slike ili ne objasni problem malo bolje :twisted:
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    [​IMG]

    1,2 i 3 su IDE konektori na maticnoj.

    1- 34-pinski konektor na koji se kopca floppy

    2 i 3 su ide konketori za diskove i opticke uredjaje (cd, cdrw, dvd, dvdrw itd)
    Kraj njih pise najcesce ide1 i ide2. Najljepse je kad je disk sa windowsom na ide1, ali na kraju nije bitno

    [​IMG]

    Na drugoj slici (ako ne razumijes engleski):
    - onaj dio gdje je plavo ide u plocu, odnosno u 2 ili 3 na prvoj slici
    - onaj dio gdje je crno je master i ide u disk ili optiku (dvdrw ili slicno), ali jumper mora biti stavljen kao master
    - onaj dio gdje je sivo je slave i ide takodjer u disk ili optiku, s tim da jumper mora biti postavljen u slave polozaj.


    Jos da pojasnim o jumperu,...

    [​IMG]

    Jumper je ovo plavo. On pravi kratki spoj tamo gdje treba.
    Dakle ako stavis naprimjer dvd przac na sivi konektor na kablu sa slike 2, jumper moras staviti ondje gdje pise slave. Isto je i sa masterom.

    Napomena: Na disku ili optickom uredjaju ne mora pisati Master ili Slave. Moze pisati skraceno MA ili SL

    Eto, nadam se da je bilo od pomoci.


    EDIT
    Jos da napomenem jednu stvar:
    Neki IDE kablovi nemaju ovaj sigurnosni zlijeb na sredini konektora kao na kablu na slici 2.
    Ali svi kablovi imaju sa jedne strane krajnju zicu u boji, najcesce crna ili crvena. Da ne bi bilo zabune, pri kopcanju kabla u disk ili opticki uredjaj, ta obojena zica uvijek treba biti na strani molexa, odnosno gdje spajas struju.

    Na FDD-u je obrnuto.
     
  18. zilo

    zilo Komšija

    OT

    usisaj malo tu prasinu. :smt002
     
  19. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    E pa baš sam ja stavio ovaj novi na master i nakačio ga na kraj kabla, ne na sredinu, podesio jumpere i sve i nije htio raditi na kraju IDE-a kao master nego sam ga morao nakaciti na sredinu kao master, a onaj drugi visi na kraju kabla kao slave, takvo sam rjesenje vidio kod sebe u staroj P2 i pomoglo je :)
     
  20. Critical~

    Critical~ Aktivista

    Dog_Father, skontao sve, hvala. :mrgreen: Na jedan IDE konektora mogu se prikljuciti dva uredjaja?

    I jos jedno glupo pitanje, sta je ispod floppyja, iznad ima przac, a ispod? :oops:
     
Thread Status:
Not open for further replies.