Voznja motora do 49cc

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Amer, Jan 30, 2010.

  1. Amer

    Amer Aktivista

    Imam jedno pitanje, mozda neko od forumasa zna.

    Googlao sam ovih dana, medjutim nisam nasao nista korisno.

    Sta treba da bi se vozio motor do 49 cc? Kakve dozvole trebaju, papiri? Kako sam cuo vozacka dozvola nije nuzna.
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Trenutno ti treba zimska oprema. Samo nemoj da ga overclock-ujes i bit ce sve ok :D
     
  3. Amer

    Amer Aktivista

    Sad ga planiram kupit, a poslije zime vozat :)
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Do 50ccm samo kaciga i naravno pare za kupovinu.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Motor od 49 ccm ti ne znaci nista.

    Postoji podjela na mopede i motocikle.Motocikl je sve sto ide brze od 50km/h pa makar imalo i 25ccm a moped je ispod 50ccm znaci 49ccm i ispod 50km/h.

    Da bi vozio motocikl treba ti uredna A ili A1(do 125ccm i 17godina) kategorija, a za moped je dovoljna potvrda o poznavanju saobracajnih znakova i propisa i 16 godina starosti ili klasicna vozacka dozvola "B" kategorije za automobile.

    P.S. Ako nemas nikakve papire koje sam ti naveo moze ti pomoci i dobro nakitovan(tuniran,overclockiran,friziran) skuter:70ccm sa 15-20ks i izvanredne šoferske sposobnosti. :mrgreen:
     
  6. Amer

    Amer Aktivista

    Ma nisam jos te papire nabavio, jer i motor trebam kupit u ovih nekoliko dana. Pa tako da vidim barem sta mi treba od te papirologije :)

    A meni je taj od 49ccm bas taman, nisam neki ljubitelj tih zvijeri i brzine. Brzina od 40-50 km/h mi je taman.
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Znaci obrati paznju na to sta pise u saobracajnoj.Motocikl ili moped i kako je registrovan.Mopedi se registruju trajno a motocikli svake godine. :wink:
     
  8. JVC

    JVC Overclocker

    Nabavi Ducati 1198 i netrebaju ti nikakvi papiri, nece ti murija stici ni tablicu procitati. :smt003
     
  9. Amer

    Amer Aktivista

    Pa cim je 50 i 49 ccm znaci da ne treba A, A1 ni B. Valjda :)
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    De ti malo bolje procitaj sta sam ti napisao da ne tipkam ponovo.Bez vozacke mozes jedno bilikl voziti i naravno pjeske hodati.
     
  11. _amar

    _amar Aktivista

    Za bilo koji motor moras imati polozeno A ili A1, sa B kategorijom na motoru se mozes samo slikati :D
     
  12. Amer

    Amer Aktivista

    a za moped je dovoljna potvrda o poznavanju saobracajnih znakova i propisa i 16 godina starosti
    a moped je znaci do 50 ccm, odnosno 50 km/h.

    eto ja sam iz tog skontao :)
     
  13. JVC

    JVC Overclocker

    Pa zar nije do 50 kubika bez A kategorije, vazda je bilo. :?:
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moped(nekada prije "bilikl sa pomocnim motorom) ide na potvrdu ili "B".Motocikli na A il A1.

    OK si skontao ali kako sam ti vec napisao "potvrda i 16 godina starosti" a ne ili 16 godina.
     
  15. _amar

    _amar Aktivista

    Jest do jeseni!
     
  16. apdejt

    apdejt Overclocker

    Dino Vam objasni, vrtite se u krug djaba jer do 49 ccm i 49 km/h dovoljni polozeni testovi i starost od 16+ i sa potvrdom o polozenim "predtestovima vozas - mozes ih poloziti u svakom a.moto savezu tak sam nekada davno colibria vozao", a sve preko 49ccm i 49 km/h zahtjeva zakonom propisane dozvole.
     
  17. Amer

    Amer Aktivista

    Pa dobro sam skontao, kupicu moped, znaci do 50 ccm, imam vise od 16 godina, a testove cu svakako polagat i dobit tu potvrdu jer hocu da polazem B kategoriju u narednom periodu, pa da se mogu vozat na motorcicu dok ne polozim :)

    hvala :)
     
  18. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    To te sve izadje oko 200 maraka, slusanje predavanja, polaganje testova i ta potvrda. Po meni ti je bolje da to sve rijesis kada krenes ove godine polagati za B kategoriju, i ujedno ce ti biti upisana i B1 kategorija, tj. do 49 kubika. Pazi sljedecu stvar, u Sarajevu da sad polazes za B kategoriju, neces dobiti B1 kategoriju, te ako te zaustave, dzaba sto imas B polozeno, pisat ce ti kaznu. Dok u Tuzlanskom Kantonu, dobijes B, B1 i kategoriju da mozes voziti i manju prikolicu na autu (zaboravih naziv kategorije). Mozes kao i moj brat, krenuo je polagati sve od nule za B kategoriju, uzeo skuter, polozio testove i uzeo odmah vozati skuter, ali nije mogao isti dan dobiti tu potvrdu da je polozio. Nosio je kacigu i sve regularno, i zaustavi ga policajac (polovina Tuzlaka sigurno zna policajca "Prsana" sa motorom), i ko fol napise mu kaznu, koja nikada nije stigla, i do kraja sezone je vozio sve sa tom potvrdom o polozenim testovima i nikad nista. Njegovom drugu je u jednom danu napisao 200 maraka kazne, jednom ga fino zaustavio, ovaj ima samo saobracajnu, licnu i kacigu, i drugi put ga pratio i opet ga zaustavio i pisao kaznu.

    Iskrena preporuka ti je da krenes sto prije uciti testove, kreni na ta predavanja, polozi testove, vozaj skuter, polozi prvu pomoc i onda uzivaj na casovima voznje :)
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Kad polazes za B dobijes B i B1, ne dobijes BE. Auto sa prikolicom je BE, prije je moglo, zajedno ti upisu u vozacku.
     
  20. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Znam da stalno mijenjaju zakone. Eto vidis u Sarajevoskom Kantonu ne mozes ni skuter do 49 kubika voziti jer ne dobijes B1 upisano, dok je u TK obrnuto. Polozio sam 2008 za B kategoriju, i dobio sam upisano i BE, ne znam kakva je sada situacija :)