WD Caviar Green 2TB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Jan 27, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    Link: http://www.hardwarebase.net/novosti.php ... st_id=1127
     
  2. Esh

    Esh HWB

  3. GW

    GW Moderator

    Znaš li pati li i ovaj disk od onih problema sa prečestim parkiranjem glava?
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Trebalo bi da su to poboljsali s ovim modelom, citiram:

     
  5. GW

    GW Moderator

    To ima i u ovoj starijoj generaciji. Ali evo pogledah sad na njihovoj stranici i vidjeh da ovaj novi model nema "IntelliPark". Izgleda da su shvatili da je to bila loša ideja. Šteta što ja i drugi vlasnici ovog diska moramo strahovati od eventualnog kvara.
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Kapitalizam: kupi WD Caviar Green od 2TB!
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Ne sjecam se da sam citao da je bilo nekih masovnih povrata Green diskova (prve ili druge generacije), pa podijeli s nama te brige :)
     
  8. GW

    GW Moderator

    Sutra. Ne mogu više danas. :)
     
  9. GW

    GW Moderator

    Ne radi se o nekom defektu, nego jednostavno o lošem inžinjeringu. Naime, jedna od karakteristika ovih WD "zelenih" diskova je automatsko parkiranje glava kada je disk neaktivan (u idle-u). Samo po sebi to nije problem, ali je fazon u tome što su oni stavili vrijednost od 8 sekundi. Dakle svakih 8 sekundi disk (ukoliko nije opterećen) parkira glave. Par sekundi poslije toga se obično dogodi neko pisanje na disk i glave se moraju aktivirati, da bi opet poslije 8 sekundi bile parkirane i tako u nedogled. Problem se tim je što se za kratak period akumulira dosta parkiranja, i to dovodi do prebrzog "trošenja" diska.
    WD navodi podatke da je oko 300.000 parkiranja sigurno, sve preko toga može ali i ne mora uzrokovati kvarove. Nekim korisnicima je za godinu dana disk parkirao glave preko milion puta.
    Firmware update ne postoji , ali ima neki utility WDIntelliPark koji bi trebao riješiti problem tako što produži tajmer za parkiranje glava, ili ga zaustavi.
    ftp://76.17.197.241/public/software/dos/utilities/

    Danas probam pa javim rezultate. Moj disk je već akumulirao 600+ parkiranja za 2 sedmice.

    Odsustvo ove funkcije u novom 2TB disku govori samo za sebe.
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Mislim da je jasna logika iza WD-ove odluke te da disk tesko da je namijenjen koristenju u svrhe primarnog diska za OS, vec vise za neki backup ili HTPC (povremeno ocito) koristenje.
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    ma namijenjen je bacanju u zid... da hoću sačuvat okoliš kupio bi drvo, a ne zeleni disk :D

    to isto volim kada paranoici mahom na laptopima stave sleep diska na 10minuta i onda dnevno umjesto 2-3 spin-up/down imaje njih 50 od čega će disk sigurno bolje raditi.
     
  12. ming

    ming Veteran foruma

  13. syss

    syss Veteran foruma

    prius je prije svega ružan, pa onda sve dalje... zaštita okoliša je tamo negdje na kraju, pošto se zna koliko taj isti okoliš "košta" izrada jednog priusa.
     
  14. Esh

    Esh HWB