Web Dizajn??

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by PKLAT, Aug 30, 2009.

  1. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Sta ti treba... mnogo truda i strpljenja, dizajn je laksi, rekli su ti sve, ali puno je teze programerski dio posla odraditi, ovisno o kakvoj je stranici rijec... Ti dodas nesto novo, a vamo ti ne radi neka treca stvar itd... lupam primjere, moras poznavati dosta dobro to proramersko polje, iako mozes sve nauciti napamet, i uradi site, ti opet moras znati do cega je ako ti nesto zakaze... Primjer ustrajnost naseg covjeka... nije reklama... cisto informativno... www.pawnda.com
     
  2. jeretik

    jeretik Komšija

    Ja sam u istoj poziciji i da ti pravo kazem, jest da je apstraktan savjet, ali hajde - najteze je nadoci na dobru ideju za dizajn, a sa talentom za slaganje boja se covjek radja :lol: Zato je najbolje imat u "timu" nekog ko je dobar s estetikom, dizajnom, itd. Bez tog ne treba ni pokusavat.
    A jezici nisu problem ba, to se nauci usput sve...
     
  3. Hansel

    Hansel Komšija

    Da ne otvaram novu temu i da pitam kada je već otvorena ova :)

    Možda će za iskusnije pitanje zvučati smiješno i glupo, ali ja sam tu amater tako da ne mogu znati šta je ispravno a šta ne.

    Uglavnom, neki kažu da bi se neko bavio web dizajnom (komercijalno) moras naučiti-savladati HTML i CSS (kako sam shvatio ovo uvijek ide jedno uz drugo), dok drugi kazu da moras nauciti PHP i MySQL (prema onome sto sam do sada pročitao i ovo uvijek ide jedno uz drugo).

    Pa sada, prema nekome iskusnijem, da li krenuti sa HTML i CSS-om ili PHP-MySQL? Da li savladati jedno pa onda drugo ili bazirati se samo na jedno?

    Eto, baš me interesuje da mogu kome sutra dati savjet i ispasti pametan. Mislim, trebao bih znati jer Internet koristimo kao neophodan faktor u našem životu, pa bi trebao znati na kojem se principu zasnivaju-kreiraju web stranice.
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    HTML i CSS morat naucit prije PHP-a i MySQL-a. Ili umjesto ovog drugog ucis npr. ASP.NET i MSSQL. Svakako "moras" znat HTML i CSS. :)
     
  5. Hansel

    Hansel Komšija

    Kako jednostavan i jasan odgovor. I kako obeshrabrujući. :D

    Ali hajde, dobio sam sto me zanimalo. Hvala :)
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Sto obeshrabrujuci? :) Zato sto moras ucit html i css prije toga? Pa to dvoje je prelagano, nema se tu puno sta ucit :D
     
  7. hijacker

    hijacker Novi član

    Pa svakako html i css idu prije phpa i sqla..
    Html i CSS cine web page,dakle mozes napravit bezze sajt sa html i css
    ali ako hoces dinamican sajt svakako moras poznavati php i sql..
    PHP je najbolji web jezik,da ga tako nazovem..
    a SQL sluzi za pohranu baze podataka..
    Pozz
     
  8. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Izvinjavam se što otvaram staru temu, ali sigurno nije džabe samo ona ostala na ovom pdf-u. Došlo vrijeme da i ja nešto pitam. :) Znači ovako, pročitao sam na w3schools pojedinačno objašnjenje o svakom dijelu za HTML, CSS i Javascript. Ali problem je što svi ti tutorijali objašnjavaju pojedinačne primjere samo za sebe, znači ne objašnjavu kako ih međusobno povezati i uskladiti. Pa reko ako nije problem da nabaciš još neki link o tome kako od svih primjera dobiti jednu gotovu web stranicu (tj. kako kombinovati ono sve), pošto se onako stvarno izgubi....

    Pozdrav.
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ocigledno da si citao bezveze. Napravi sebi personalnu prezentaciju na webu koja ce izgledati dobro.
    I onda se potrudi da iskoristis sto vise tehnologija o kojima si citao u pravljenju te prezentacije.

    Znaci imas kratke podatke o sebi.
    Gdje si isao u skolu
    Sta si radio.


    Recimo da imas <table< koji izgleda ovako
    [​IMG]

    A mozes imati <table> koji izgleda ovako sa par slicica i CSS
    [​IMG]

    Kroz CSS mozes isto praviti stukturu stranice sa <div> kontejnerima.

    Da odgovorim na tvoje pitanje, pogledaj ovo http://www.wpdfd.com/issues/70/css_from_the_ground_up/

    http://www.askthecssguy.com/2007/08/cre ... amica.html
     
  10. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Hvala, hvala! Ali kako god da se čitaju takvi tutorijali ipak treba dosta razmišljanja za programske jezike. Ovo što si ti poslao je dobro zato što koliko vidim, ta objašnjenja i primjeri su sistemski povezani, što uveliko olakšava probleme. U svakom slučaju hvala.
     
  11. extibo

    extibo Komšija

    Bitno je da znas osnove HTML-a i CSS-a. Kada naucis osnove, malo progooglaj. Imas bruku tutoriala na netu koji objasnjavaju kako kodirati template iz .psd file-a.
     
  12. Piroman

    Piroman Komšija

    Volja je sve, ako zelis, naucit ces, tako je u svemu! A danas je to utoliko lakse, kada imas video tutorijale, uputstva, forume itd.

    PS. Nije to nimalo "obeshrabrujuce" koliko je taj ciko na tvome avataru :smt003
     
  13. perke

    perke Aktivista