Web Dizajn??

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by PKLAT, Aug 30, 2009.

  1. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Vjerujem da je bila ovakva tema al posto nisam nasao u prvih nekoliko stranica kontam da je bolje otvorit novu nego dizat staru iz Vjecnih Lovista :D E ovako znaci znam neke osnove HTML-a ako se to moze nazvat osnovama. E sad posto zelim ozbiljnije da se tim pozabavim i kad odrastem zelim bit politicar i web dizajner :D Shvatio sam od prilike da je potrebno za dobru stranicu poznavanje HTML-a, Javascrpit, CSS e sad treba li se jos nesto znat tipa Flash-a i kako pravit stranice? U nekom programu ili samo pomocu Notepada i ako zna neke dobre tutoriale za pocetnike. Unaprijed zahvaljujem :D
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Web dizajn ili programiranje?
    Ako zelis da budes samo dizajner, potrebno ti je solidno znanje u Photoshopu i poznavanje HTML/CSS cisto da bi znao sta se moze napraviti, a sta ne. Ako hoces da budes programer, onda moras razvaljivati HTML/CSS da bi bio dobar u front-end programiranju, pozeljno poznavanje Javascripta ili Ajaxa, i trebas poceti uciti neki od server side jezika (PHP, ASP), da bi mogao izradjivati CMS za web stranicu. Obicno ovi CMS programeri nisu nesto talentovani za dizajn, pa ljudi se cesto nadju u parovima i jedan dizajnira, drugi kodira. Znanje Flasha je neobavezno, iako pozeljno pogotovo ako si ovaj Photoshop-only dizajner. Moram priznati da sam ja lijen za ucenje bilo kakvih jezika (bio sam dobar za HTML/CSS, to su moji dometi :D ), a za neki napredni Flash ti je potrebno znanje ActionScripta. Ako te jos sta zanima, samo pitaj :wink:
     
  3. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Hvala puno hurmash1co :D Pa u sustini zelio bi da budem nesto izmedju jer nikad nisam volio da ovisim o drugim ljudima i perfekcionista sam tako da uvijek mora biti kako sam ja zamislio :D A moje znanje u photoshopu moze se nazvati solidnim, otprilike znam dosta dobro u photoshopu radit iako sam i tu pocetnik, al nekako je lakse naucit photoshopirat jer tu citas tudje tutoriale i krades fazone i samo je onda do tvoje kreativnosti i koliko dobro mozes upotrijebiti te fazone. Ali eto dobro je da sam i photoshop poceo ucit :D A meni su sad najpotrebniji neki tutoriali da naucim te jezike PHP,Javascript i HTML/CSS i kolko je tesko to naucit za jednog pocetnika ciji vrhunac u HTML-u je bio kad je dobio pet u skoli jer je uspio postavit sliku i header u istom :D
     
  4. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

  5. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Hvala puno, valjda ce nesto bit od mene :D Ako sta bude od prvog honorara te castim :D
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

  7. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Hurmashica ti je sve fino objasnio. Ja bih ti preporučio da prvo web dizajn 'naučiš' (mada za to trebati imati dara), programiranje je puno lakše :p

    BTW, nisam mogao, a da ne kažem :

    Nema AJAXa bez Javascripta :mrgreen:
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nije bas da me to interesuje :D
     
  9. GV

    GV Komšija

  10. Hansel

    Hansel Komšija

    Kad smo već dotakli ovu temu, onako, vaše mišljenje, je li web dizaj perspektivan posao kod nas? Vidim da se ljudi sa puno elana edukuju i praksaju u ovom području, a nekako mi se čini da je mnogo onih koji su dobri u web dizajnu i da u ovako ''razvijenoj'' zemlji teško da ima posla za sve i da je pošteno plaćen.

    No to je samo moje mišljenje.
     
  11. BoLa

    BoLa Aktivista

    Jok.

    Cisto zato sto nismo dovoljno razvijeni da bi shvatili prednosti dobre web stranice, jer "Hamin mali" to moze odradit za 100kermi. Pogledajte market.ba i oglase za sve moguce vrste web "dizajna i programiranja" ...

    Stob se reklo u danasnje vrijeme svaka shusha konta da je "web dizajner/programer".

    Dodushe, ako se radi za strane firme(outsourcing recimo), moze se pravo fino napredovat al treba bit dobar.
     
  12. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Tako je. Redovno vidjam blogove nekih Hrvata, rade za strane klijente i imaju solidne reference. Nase nesto i ne vidjam.
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja sam 2000te radio neke projekte za neke svabe na tom polju, medjutim kasnije obaveze i fax su me odvojili od tog hobija, iako i danas znam skuckat nesto cist iz razonode.
     
  14. perke

    perke Aktivista

    ima ali vrlo malo....mislim da ce se ove i iduce godine desiti mnogo vise stvari oko outsourcinga i kod nas, iako ja i nisam bas odusevljen time, radije bih vidio perspektivne domace firme na evropskom trzistu

    PKLAT, koliko ti je godina ako nije tajna?
     
  15. Hansel

    Hansel Komšija

    16. Piše mu u profilu. Ako se sada ovako mlad počne baviti web dizajnom i ozbiljno se da tome, mogao bi do 22-23 biti uspješan web dizajner. Kada je mlad mogućnosti su velike.
    Šta sad mogu ja sa svojih 25 godina osim nadati se kladionici. :)
     
  16. GV

    GV Komšija

    Čovjek se uči dok je živ
     
  17. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Moji sajtovi sa 17 godina su bili u top 5 u Infu cini mi se, 99te godine, danas u 27oj ne mogu reci da sam uspjesan web dizajner. :lol:
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Tad je u citavoj drzavi bio 20 sajtova. Konkurencija cuda cini. :wink:
     
  19. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Vjerovatno.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Pa da si se tih 10 godina aktivno bavio time, sigurno bi bio uspjesan web dizajner :)