Win 7 + Win XP problem

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NAILS, Jun 27, 2011.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Imam na disku dvije particije, prva win7 x64 a druga storage.. gdje sam od druge storage particije napravio trecu iz disk managmenta ...bez nekih dodatnih alata, za instalaciju xp-a.

    Nakon togam pokrenuo instalaciju XP-a na tu trecu particiju. Nakon prvog standardnog restarta koji se desi prilikom instalacije, dobijem poruku:

    [​IMG]

    Kada sam probao safe mode, ponudi mi samo safe mode XP-a.. sedmice nigdje. Brisanje particije, gdje je zapoceo XP, nije pomoglo.

    Postoji li nacin da ponovo dignem taj stari sistem/win7 ?
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ubaci instalacioni dvd od sedimce, resetuj pc bootaj sa dvd i otiđi na repair možda pomogne.
     
  3. Mujka

    Mujka Komšija

    EasyBCD
    instalrias win7 boot nesto(nemogu se sjetit)
    inace instalacija bi trebala bit xp pa tek onda win 7 onda bi oba radila
    EDIT i ovo sto forza kaze moze i to :)
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Hvala. Pomoglo je. Bacim se na dizanje sistema na drugom racunaru kontajuci kako nema "popravke" sa sedmicom kao na XP-u ..nisam ni gledao sta piše ispod INSTAL dugmeta. Nije problem oba podici ali mi ovaj (iz specificnog razloga) bas bitan.

    Problem je bio taj.. sto se podigao stari ssitem. Ali mi treba XP radi jednog prorgama koji se ne uspjeva pokrenuti na sedmici.

    Nesto cu skontati.
     
  5. wudu

    wudu Aktivista

    Mogao si to riješiti pomoću virtualne mašine, a ne odma dual boot ;)
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Malo sam kratak sa ramom.. 2GB a program je malo zahtjevniji. Mada mislim da cu probati i taj nacin. Sad' XP koristim na drugom računaru.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Mozes uraditi backup winXP-a sa tog kompa gdje imas instaliran pomocu Acronisa. Onda uradis recovery na neku od particija na racunaru na kojem imas Win7, a onda pomocu easyBCD sredis oko pravilnog bootanja. Naravno prije svega uradi i backup Win7 ako stvari krenu po zlu :)
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Nije mi frka trenutno na drugom kompu koliko mi je frka zadrzati ovu sedmicu. Pokušam mozda sa virtualboxom. Sedmica bez dignutih aplikacija uzme oko 800/900MB dok bi XP trebao raditi na 768MB.

    A zar ne bi pravila problem uzeta slika na drugog kompa ? Mislim znam da bude slucajeva gdje se digne windows i sa poptuno drugom intel/amd konfigurqacijom.. ali je ovaj drugi PC prilicno star.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa mozda i bi ali onda odes u safe mod izbrises vecinu drivera iz system devices i onda restartas i ponovo se instaliraju odgovarajuci driveri za tvoj sistem. A mogao bi recimo i uzeti neki rezervni hdd pa na njega instlalirati winXp na tom kompu gdje ti je win7 pa napraviti image tog XP-a pa recovery na particiju na sadasnjem hddu. Ima puno kombinacija kojim bi to bilo moguce odraditi.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Ta bi mogla.. sa ovog starog kompa uzeti HDD. Toga sam se prvo sjetio ali opali instal odmah na isti HDD. Kombinovat cu nesto.. thanks for the tips.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    A ako imas viska HDD onda moze i da ne prckas po boot sektoru sadasnjeg hdd-a vec ubacis samo taj drugi hdd i instaliras winXP. Poslije ustekas oba HDD-a i onda samo po potrebi odaberes koji ces prvo da boota tj da li ces da se podigne 7 ili XP.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Znaci, nece mi se desiti ovaj boot problem iz prvog posta ako su na razlicitim diskovima ? Ili moram iskljuciti "win7 HDD"/sata prilikom instalacije XP-a na ATA disk. Pa onda prikljuciti sata i dobiti dualboot screen prilikom paljenja ?
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako neces da prckas po boot sektoru sadasnjeg hdd-a otkopcas ga skroz ukopcas drugi hdd instaliras xp na njega, zatim spojis oba i onda u biosu biras koji ces hdd prvi da boota. Znaci neces imati dual boot dijaloga vec u biosu odaberes koji hdd prvi da buta i svaki hdd ce imati svoj boot sektor i svaki ce dizati svoj OS. To je jedna od opcija a moze i ono sa acronisom i backupom pa biraj.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, dualboot bio bio ako je na jednom disku.. odradim onda ovo na dva diska pa javim fercera li.