Windows na Mac-u ?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by JaLa, Mar 12, 2015.

  1. JaLa

    JaLa Komšija

    Pozdrav,

    Ima li ko iskustva sa Windows 7 ili 8 na Mac-u?
    Cuo sam da imaju 2 varijante, dual boot i nesto drugo. Mislim da je bolje da se pri paljenju bira koji sistem se dize.. Sta je bolje (ako ikako)? Moze li doci do koflikta ako se oba sistema instaliraju na jednu particiju?
    Moze li Windows koristiti 100%-tne performanse Mac-a, ili dolazi do grijanja, trzanja itd?

    Hvala
     
  2. black

    black Komšija

  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nije jedini ako imaš noviji Mac http://www.reddit.com/r/mac/comments/2f ... amp_guide/

    Što se tiče Boot Campa na Windowsu 8 možda ti neke stvari neće raditi ako imaš stariji Mac, prijatelj je imao problem na osmici s 2006 Macbookom Pro, ali dobro to je već dosta star model.

    Problem koji eventualno možeš imati je da ti zafali prostora. Ja sam na 2008 Macbook Pro instalirao Windows 7 i radio je super, baterija je jako dobro držala, svi driveri bili instalirani.

    Također sam čuo da i Linux dobro radi na Macbooku.
     
  4. JaLa

    JaLa Komšija

    mislim da je Mac iz Mid 2014.
    Ako se radi preko Bootcamp-a, da li mora biti original windows :)
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ma ništa to :D

    Uloga boot campa je da ti omogući lakše kreiranje dual boot setupa da se ne moraš brinuti oko resize particije, koji se OS prvi boota pri pokretanju, te dodatno ti daje na raspolaganju drivere za Windows da ne moraš ti tražiti.
    To oko ključeva ima veze s Windowsom, a ne s boot campom.
     
  6. Eldorado

    Eldorado Komšija

    jel ko probao onu da je nazovem cistu instalaciju Mac OS na racunar?

    primarni sistem da bude MAC OS djeluje komplikovano barem problemi sa driverima i preporucuje se intel procesor.

    edit: obrnuta varijanta na obicnom racunaru da se nabaci Mac :smt003

    "tonymacx86" fino step by step instalacije :)
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Jesam ja. Na računaru sam imao Mountain Lion (a i prijašnje verzije), to je bilo zadnje što sam isprobao. Uglavnom moji utisci su slijedeći:

    - Ne radi najbolje, puno laga, uzrokovanog nedostatkom hardverske akceleracije tj. odgovarajućeg drivera za grafiku
    - Instalacija može biti previše komplikovana ako imaš nekompatibilan hardver
    - Problemi s power managementom i stvarima vezanim za laptop (npr. touchpad)

    Ja sam imao Mac na Intelovim i AMD računarima, od toga 2 laptopa i jedan desktop. Na AMD-u sam najviše problema imao jer moraš swapati kernel onaj defaultni sa modifikovanim za AMD.

    Uglavnom:
    - Ništa integruše (Intel HD, AMD HDxxxxG serija na APU)
    - Ništa Pentiumi, Celeroni, AMDovi
    - Ne mogu ni sve ATI grafičke (treba provjeriti je li kext dostupan za taj model grafičke)
    - Ništa laptopi (još veća lutrija da će sve raditi kako treba)

    Može se natjerati da radi, ali obično ćeš dobiti osnovnu funkcionalnost. Najbolje je uzeti identičan hardver kao na originalnim Macovima.
     
  8. black

    black Komšija

    Ako neko hoce nas Mac OSX onda mu treba i3/5/7/Xeon procesor najbolje na Gigabyte maticnoj.Nvidia grafika je bolje podrzana a sto se wireless-a tice Atheros kartice rade skoro sve.TP-Link ima dosta kartica sa Atheros chipsetom ali uglavom PCI-E.
    Bilo bi dobro imati i poseban HDD/SSD za Mac OSX.Meni se iz cista mira par puta pobrkalo sve bilo pa sam morao da ga repariram sa raznim recovery cdovima.
     
  9. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Baš komplikovano sve namjestiti i opet na kraju nemaš ili barem ne možeš izvuci ono što želis od Mac OS.

    Davno sam imao Powerbook sa Mac OS 10.5 i radio je fino, pa poželim nekad da se vratim na Mac OS :)
     
  10. black

    black Komšija

    Nije komplikovano ako biras provjerene dijelove , pogledaj tonymacx buildove.
    Ja sam htjeo probati na ovoj masini Mac OSX ali mi je rikno disk koji sam namjenio za to.