Windows ne boot-a, samo kursor blinka

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Samir_Masinac, Jul 8, 2008.

  1. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Situacija je sljedeca. Nazove me drug kaze dodji, upalim PC nema nista. Ja njemu bas nema nista, kaze on nema nista. Odem do njeg, ipak ima, sto je dobro, PC starta i onda dodje samo crni ekran sa kursorom u cosku. U recovery konzoli nemam se na sta logovat, cudno mi. Podignem live linux, pogledam u GPartedu particija ima boot flag sve regularno, al nema Windows foldera, zato se i ne mogu logovat. Za svaki slucaj opet fixboot i fixmbr, ne pomaze. Uradim chkdsk i vratim te korumpirane fileove, samo sad nisu imena ista, opet nista od tog. Format, novi instal, kraj price.

    Zove me danas, opet isto, kaze nema nista. :mrgreen:
    Men je ovo nekako prejako da bi bio virus u pitanju, a mislim da je u velikoj vezi sa ovim visokim temperaturama. Sad kontam dal je HD pri kraju, il zbog pregrijavanja procesora il diska nesto se pogresnu upise u disk, il mozda zbog slabog napajanja. Jel ima ko kakvu ideju? (google je nema)
     
  2. crash overdrive

    crash overdrive Novi član

    Re: Widows ne boot-a, samo kursor blinka

    Kolika je temp- hdd-a? Koji je hdd, ata ili sata? Ako je ata je li do kabla? Jesi li proverio bios, da on nakon gasenja ne zezea (write prote. hdd i sl.). Je li mu se to desava cim iskljuci pc ili vec nakon restara?
     
  3. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Prvi put kad mu se desilo, nisam ni radio neku dijagnostiku, instaliro win ponovo, sve radilo, i kontamo desilo se nece vise. To je bilo prije 15 dana. Danas me opet zvao, valja sad malo detaljnije se pozabavit. S druge strane 3 osobe koriste isti PC, pa treba provest citavu istragu ko je sta radio, i jos ne znaju da objasne. Nek malo saceka pa cu za par dana izvrsit te provjere. :mrgreen:

    Interesovalo me da ko nije imo slicna iskustva posto ovim gubljenjem podataka je samo Windows folder pogodjen (bio doduse, ne znam za ovo sad), dok su ostali dokumenti na istoj particiji bili OK.
     
  4. GW

    GW Moderator

    Meni to zvuči kao user error.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    change user and press any key to continue

    pitaj ti njea/njih sta oni brisu sa tog kompa, da im ne fali prostora na particiji :)
     
  6. GW

    GW Moderator

    Ili:
    "The user has performed an illegal operation and will be shot down"
     
  7. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Sve u svemu, instalirano je opet na novo. Odnio to on u neki servis oni ga malo ocistili od prasine, bilo mu mrsko da ceka mene. S tim da je sad mu i modem otiso. :mrgreen: Njega sam vadio direktno procitam na chipu koji je, Connexant HSFi CXneki, nebitno. Samo jel pokusam instalirat bilo sta sto ima veze s connexantom, a i bas njegove drivere za taj model restartuje se racunar. Sad mi je reko doduse da mu se desi da ponekad upali, kuciste mu radi, a slike nema, pa poslije procepi. Izgleda da po svoj prilici napojna izdaje pomalo. Uostalom to je P4 1.7GHz i 256MB SDR RAM-a, i ako ode nije neka steta. :mrgreen: Otvoreno sam mu reko da mu treba novi racunar, i da nadje ispravljac od externog modema koji ima i prikopca njeg. Naime nekad davno cisto bez razloga je otiso i kupio interni modem i ugradio ga.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Ma sta ce mu modem? :D Jesi probao mijenjati modem staviti u drugi slot?
    "Kuciste mu radi, a slike nema, pa poslije procepi" :D
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    znam da su connexanti imali prijenose sa dosta asus ploca
    od 50 mashina
    10 radi sa modemom u zadnjem pci-u, 35 u predzadnjem i 5 ne radi nikako
     
  10. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    To se odnosilo na to, da ventove covjek samo cuje, dal jos sta radi u tom trenutku nije siguran.

    Stvar je sto je modem radio tu gdje jeste i nakon ovog drugog pada sist. presto. Sad je na ovom externom i bolje mu je.

    Sve u svemu stvar je trenutno rjesena, pa sta mu bude. Hvala svima. :mrgreen:
     
  11. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Evo posto imam isti problem necu otvarati novi topic. Kupio sam novu konfu skromnu ali ipak dovoljnu za solidan gaming:
    E2200 kojeg cu OC-ati
    1GB DDR2 800MHz, uzecu jos kasnije
    PNY 9600GT 512MB
    ASUS P5K SE

    Ali problem je sto nece da boota kad stavim XP cd. Isto samo kursor blinka, CD se vrti bude busy, ali kasnije se prestane vrtiti. Ostavio sam par minuta ali kursor i dalje blinka. Probam bootati sa drugog HDD-a na kojem je instaliran XP, sa starog Athlona, i pojavi se ono da odaberem 2 OS-a, posto sam zeznuo pa uvijek moram birati izmedju WinXP i WinXP. I kad odaberem, bude bluscreen i restart. Ali to je razumljivo jer ipak je ovo dual core i 64bit, a ono skroz drugi proizvodjac i generacija. Ali nije mi razumljivo to sto samo kursor blinka. CD je ispravan jer sam bootao sa njega vise puta ovaj stari komp. Googlao sam problem i kaze lik da je rijesio premjestanjem modula RAMa, ja sam premjestio u sve jedan slot ali opet isto. Ubacio sam i Floppy za svaki slucaj, haj reko mozda mu fali :D. Sumnjao sam na napajanje jer je noname 400W, ali nema smisla da blinka kursor zbog slabog napajanja, valjda bi se restartao pri pokusaju boota ili zahtjevnijeg rada. A frendu mi radi na 300W(iako nije noname) gotovo ista konfa sa vise rama. Jumpere sam isto premjestao i pokusavao sa i bez jumpera na przacu i HDD-u. Maticna sve uredno prepoznaje, sve komponente i u BIOSu radi ko sat. Ali kad krenem instalirati XP samo vidim kursor kako blinka. Kako da instaliram XP, prelazim sa R9550 na GF9600GT pa sam skroz nestrpljiv vidjeti kako sve leti i malo benchmarkati. Pls help.

    DVD przac je Pioneer DVR108, na drugim kompovima boota i radi sve uredno. Disk na kojeg zelim instalirati je Seagate stari 4GB ali i on je radio na starom kompu, a nece da boota ni na ovaj sto vec ima instaliran OS, probao sam i na njega instalirati isto kursor samo. Mozda da Flasham BIOS od maticne ili nesto drugo, bilo kakvi prijedlozi su dobrodosli.

    E da, da jos spomenem da sam ustekao 20pinski kabal iz napajanja u 24 pinski od maticne, ali sjelo je bez forsanja i udje u BIOS.
     
  12. GW

    GW Moderator

    Moguće je da je stari Seagate pokvaren. Pod tim "kursor blinka" misliš da se ne pojavi poruka "press any key to boot from cd" i setup ne počne? U tom slučaju ne valja ili medij ili čitač. Jesi stavio boot sa cd-a?
     
  13. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Naravno da sam stavio boot sa CD-a, nisam n00b. A gore sam naveo da sam probao i sa novim WD diskom na kojem je vec instaliran XP, probao sa CD-a bootat/instalirati, i opet kursor blinka. Nema nista press any key, stiskao sam sve, ali samo vidim ovo na crnom ekranu _

    :(
     
  14. GW

    GW Moderator

    Ili čitač ili medij. Tako se meni čini.
     
  15. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Citac radi na drugom kompu, bootao sa njega mnogo puta. Sa istog medija bootao, mjenjao sam cak medij ali isto i sa tim. Za popizdit, jel se moze kako drukcije instalirati XP? Preko floppija :D
     
  16. nFare

    nFare Komšija

    mem test jesi odradio ?
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma


    Pa sta kaze manual od ploce,jel dovoljno 20pinski konektor u plocu kojoj treba 24pinski,kod mene recimo ABIT IP35P pise da moze i 20pinski ali je 24 preporucen a za tu tvoju plocu ne znam,procitaj manual!

    I bas je bed kad krene naopako :(
    ne daj se upalice masina prije ili kasnije! :smt006
     
  18. GW

    GW Moderator

    Možda IDE kabl ne valja, sad mi pade na pamet.
     
  19. Ace_

    Ace_ Aktivista

    @GW A jebiga nov je iz kutije od ploce, mora valjati :D Dobro ne mora, ali sanse da je do njega su 1%.

    @dino Izgleda da je do tog konektora. Sad sam citao i pise: "Do not forget to connect the 4-pin EATX12V power plug; otherwise, the system will not boot.

    Eh sad, meni je 4-pin ukljucen kod CPU-a blizu, a ovamo je ukljucen 20pinski jer je takvo napajanje, i 4 pina su slobodna ostala. Mozda treba ovaj od 4-pin staviti u ta 4 preostala, a mozda bi to sprzilo maticnu :D

    Vjerovatno mi treba napajanje sa 24-pinskim konektorom, ali moram prvo testirati prije kupnje. Problem je sto svi moji frendovi imaju krsine od kompova sa istim napajanjima ko ja.
     
  20. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Obavezno nabaviti novo napajanje. Nemoj ni da pokusavas da prikljucis 4pinski sa 20pinskim na 24pinski. Mislim probaj ti, pa javi jel' bio sivi il bijeli dim.