WindowsXP & Ubuntu Linux on 1 PC

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by iPlay, Jun 15, 2006.

  1. iPlay

    iPlay Komšija

    Zamolio bih nekoga, kome nije mrsko, kako ovo izvesti, tj. imali kakvih zafrkancija oko ovoga i sta prvo mora biti Instalirano?

    Na sta moram obratiti paznju?


    Unaprijed hvala :)
     
  2. GV

    GV Komšija

    Prvo XP onda linux, linux mora biti na posebnoj particiji ili na drugom disku, ovim načinom ti linux ubaci boot loader te prilikom butanja odabereš šta će se dizati. Ja imam XP i Suse na odvojenim diskovima i nije bilo nikakvih problema tj. sve je kompnente ispravno prepoznao (samo sam klikao yes) E sada jedino ima jedna mana kada budeš deinstalirao linux moraš deinstalirati i boot loader što je još nisam pokušao (samo sam mijenjao linuxe na tom drugom hd-u)
     
  3. GV

    GV Komšija

    Također imaš program VMware (ako se ne varam) koji ti omogućuje da imaš više operativnih sistema na jednom kompjuteru bez pravljenja particija i ostale zajebancije. Ja sam ga probao (besplatna proba) ali pošto mi je komp dosta slab kod mene je to išlo grozno. U principu ne bi trebalo biti nekih većih problema ako ti je stavljeno da je first boot device CD Rom i ubaciš butabilan CD/DVD trebalo bi ići sve kako treba samo gledaj da je distribucija što novija i stabilna verzija.

    PS
    Dobar ti je onaj blog
     
  4. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Imo sam i ja SUSE i XP zajedno na dvije particije. Samo je problem kad uradis sljedece. Recimo iz windowsa obrises linux particiju ode ti i loader pa drugi put ne moze ni win. I ja cu tu kombinaciju sa Ubuntu sam dok dobijem verziju 6.06.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    cekaj ja sam probao par puta brisati particije iz win-a i nije mi uspjelo uvjek moze ponovo instalirati samo boot loader
    ah da i uvjek napominjem meni je jednom tako slatko pao boot loader da je pala sve i jedna particija na disku a nista nije cackano na linuxu sve default ...u pitanju je bio mandrake 7 ili 8 nesjecam se tacno
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    haj linuxasi :) par pitanja :)
    1. jednom sam snimio dual boot i sve je funkcionisali ali kada sam izbrisao linux nisam ni win mogao dici... sta je to? jel onaj loader ostaje vezan za linux i nikako da se rijesis sem formata?

    2. zna li iko kako na ubuntu live da podesim cable modem. tj da idem na net!? nisam nista nasao na netu.... :x
     
  7. wacko

    wacko Aktivista

    Eh to sa boot problemom uradis ovako. Skines sa neta win 98 startup disk i snimis na disketu .Ubacis diskteu i cekas da ti pokrene win 98 startup kad dodej do kraja to izgleda otprilike ovako A:\\ i zatim kucati fix \mbr
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    mogao si reci stavis startup disketu :) i ukucas fix\mbr :D


    a ovo oko cable modema?
     
  9. wacko

    wacko Aktivista

    E za Cable neznam samo sam jednom probo Ubuntu (ja mislim 4.10) i nisam vise. U Suse-u naprimjer imas yast (isto sto i windows control panel) i u njemu je lako podesiti
     
  10. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Il budes nostalgicar ko ja pa seb ostavis i jednu masinu koja vozi win98. Konfiguraciju joj necu govorit. Al nisam znao za trik tek ucim linux.
     
  11. iPlay

    iPlay Komšija

    Radio sam to vec, i imao sam Ubuntu kao Virtual OS instaliran, samo sto sam se peglo da podesim mrezu, tj. da spojim Virutal Linux sa WinXP-om, ali eto, nesto me interesuje kako to fercera sve sa obadva OSa. Sto se tice poslije brisanja particija, imam Image (True Image) od C Diska, koji redovno svaka dva mjeseca radim update, tako da, u slucaju da mi se sjebe nesta, vratim C disk za 6-7 min.
     
  12. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Uhvati mao vremena i instalira Ubuntu da ga obrisem iz Win-a i da popravim. Sa onim fix /mbr sa win98 start-up-a. Pravi (napravljen na win98 os-u) win98 start-up ne radi na ntfs particijama. Ali sam na svu srecu malo Help procito prije. Bootabilni CD, pa recovery consola, i odatle "fixmbr". I radi. :mrgreen:
     
  13. tux_

    tux_ Aktivista

    Frcera fantasticno_Ovo ti je informacija iz prve ruke :)
     
  14. BoLa

    BoLa Aktivista

    imo sam ja suse i xp jedno 2-3 godine sretno zivjeli. onda mi suse dokurcio i skino ga, sve normala. naravno, boot loader je bio na disketi :wink: tako da ne sjebe mi win ako bude kakvih sranja...