"zacepljena" glava printera??

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by russ-co, Jan 9, 2009.

  1. russ-co

    russ-co Komšija

    Ovako, danas sam pokusao da printam neki tekst na CanonPixma i1000, i color ide OK, crna nista. Pomislio sam da je prazna, kupim novu, stavim, sve isto!

    Inace sam zadnji put printao prije 10 dana, sve bilo OK.

    Sad- ako je glava zacepljena, dal je to moguce necim procistiti?
    ako jeste, cime najbolje?
    ako nije sta je alternativa sem novog printera,dal to neko moze rijesiti?

    hvala unaprijed!
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Pa zar nije kod Canona glava na ketridu, barem jeste na Piximi 1300.
     
  3. russ-co

    russ-co Komšija

    a ne bih rekao, nema nista na kertridzu sem rupice za boju :)
     
  4. Code-R

    Code-R Aktivista

    Nosi u servis, mada je nezgodno.Ink jet je inace sranje, a ovi sto glava nije na kertridzu je su jos vece sranje.
     
  5. russ-co

    russ-co Komšija

    koji servis? da ne bude skuplja pit anego tepsija, 35KM printer placen :)
    jos je momak krajnje fer i kaze da vratim ako ne sredim, pokusato cu jos softwerski stagod, da ne cackam previse...
     
  6. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ink Jet odradi neke poslove koje laseri nisu u stanju, i nemogu se porediti laser i ink-jet sve zavisi za koje namjene ti treba.

    Glava na ketridzu je extra stvar ako punis tinte i ne kupujes orginalne, jer vremenom glave na printerima se znaju zacepiti-zaprljati kako sto je slucaj na ovome topicu, a u tom slucaju bolje je imati tinte sa glavom jer prakticno kupis nove orginalne tinte i dobijes novu glavu.(obicno su ove tinte sa glavom na sebi dosta skuplje)

    Ja bio prinudjen baciti svog starog epsona stylus 300 (ili slicno ime ne sjecam se) koji je imao glavu integrisanu u printeru a ne na ketridzu. Sa ovim printerom sam odradio jako puno posla na papirima od 150-250 gr (malo koji laser ce provlaciti papire ove debljine zbog valjaka, a i ako provlaci vrlo brzo ce "rastimati" valjke tako da u principu napravite veci belaj nego korist), a zamjenske tinte za ovaj stilus su bile crna-10KM, tri-color-18KM. Jos zalim za ovim printerom.

    Kada bi mi se zaprljala glava evo kako bi ja otklonio problem.

    1. prvo sam probao sa alkoholom,(ovim sam unistio glavu na printeru i bio prinudjen zamjeniti) znaci nasuo sam alkohol u stare posudice i pustio stampu i ciscenje glave, dobio sam razlivenu "nedefinisanu boju" na papiru i tako je nastavio stampati zauvvjek. :)

    2. onda sam probao sa toplom vodom (ovo nije trajno rijesenje, vrlo brzo se ponovo zacepi vec nakon 2-3 punjenja). Gore navedenu proceduru zamjenio sam toplom vodeom (ovaj tip sam dobio iz biro servisa u TZ). To je uspjevalo pustiti nove boje da prolaze kroz glavu do papira, ali opet bi se glava zacepila poprilicno brzo.

    Neznam kakva je situacija sa novijim ink-jet printerima u vezi ciscenja glave, ali cijene ovih printera su toliko spale da cisto sumnjam da itko vise se bakce sa ciscenjem glave na printeru
     
  7. Ninja

    Ninja Komšija

    Zar nemaš ovo u Canonovom softveru?

    [​IMG]
     
  8. russ-co

    russ-co Komšija

    to cu sada probati, i prvi vlasnik mi je ovo savjetovao...
     
  9. Code-R

    Code-R Aktivista

    @ apdejt: U pravu si, odradice on posao, samo ja se ne bih bakcao s tim. Mislim da sad skoro svi ink-jet printeri dolaze sa glavom na kertridzu, i sam si rekao da je neuporedivo prakticnije. Sto se papira tice, ink-jet moze proterati da 250gramskog sve, za laser 150g max. Isplati se jedino ako ga sam punis. Ja vise volim laserske, pa ne mogu biti objektivan. :lol:
     
  10. russ-co

    russ-co Komšija

    deep cleaning je uspio izgleda, al jos cu malo testirati!
     
  11. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Izvadi glavu i operi je u vreloj vodi , tako sam ja radio dok sam radio sa Canon-om ali upozorenje ako dobro ne osusis glavu mozes ostati bez nje a onda mozes baciti printer , meni se zacepljala redovno jer sam sipao boje sam i nisu bile ORG , a sve sto budes radio radis na svoju ruku pa razmisli.
     
  12. russ-co

    russ-co Komšija

    evo proradio je ovaj deep cleaning, ne znam sto je i stalo, tinte jesu zamjenske ali nisu punjene home-made...
     
  13. Code-R

    Code-R Aktivista

    Ma nema neke pameti prilikom punjenja ink-jet kertridza, sprica i napuni ga, posle samo dobro izoliraj i to je to.