Zamrzavanje racunara

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Stevie_Ray, Oct 26, 2011.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bilo je vec par tema o zamrzavanju, znam. Medjutim rodjakova kanta
    Pentium E2200
    2x1GB DDR2
    Abit low budget ploca - znam samo da je Intel chipset
    HD3650
    160GB HDD
    no name napajanje

    ima problema sa zamrzavanjem, uradio je reinstall sistema jucer, a i dalje se zamrzava. Nema rusenja, zamrzavanje traje po nekoliko minuta. Nisam vidio racunar, ali po mojim uputama je provjerio smart parametre diska (kaze da su svi ok) te skenirao bad sektore i bez gresaka i ram+cpu, vrtio sat i po blenda, bez gresaka.

    Danas ce kanta doc kod mene, pa cu raskopat da vidim. Kaze da mu se javljaju neki zvukovi iz racunara. :smt003
     
  2. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Prvo što mi pada na pamet (znam, niđe veze) su SATA kablovi, odnosno loši sata kablovi. Odnosno, može biti da nije dobro spojeno, neki "luft" da tako kažem.

    Im'o sam isti problem mržnjenja oko pola godine, ništa dakle bsod, ništa temperature, a fresh format/os install nije pomagao. Promijenio kablo od dvd pisača i fixed. Ja kako sam to skont'o je da uređaj "nestane" iz sistema pa se nanovo "pojavi" zbog lošeg kontakta. I da, sjećam se u tom nekom periodu, nekih KVRCKAVIH zvukova, high pitched, ko struja ko nešto :D

    Onda, realtek audio driveri su mi znali praviti problem, neke novije sam bio nabacio (računar se mrznuo) i skonto sam da su najbolji oni što dođu na cdu od matične, nisu probleme pravili.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Govorio mi je da imaju neki zvukovi iz racunara, ali nista dok ja ne cujem. Nadam se da je nesto tako jednostavno, zamjena kabla i deri. :)

    Softver nije jer ima probleme i nakon formatiranja.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    OK, jako cudan problem. Testirao ram memtestom, oba keksa ispravna. Nema pregrijavanja, ni procesora ni graficke. Napajanje ne radi probleme ni tokom Furmarka.

    A opet se dese zamrzavanja, ne traju dugo (rodjak kaze da su mu zamrzavanja znala dugo trajat, ali toga kod mene nije bilo), ali sam primjetio da kad se zamrzne, opadne zauzece procesora koje je bilo 100% zbog Orthosa, padne na cca 10%, kad se odmrzne ponovo se vrati na 100%.

    Jos jednom preskenirao disk, nema bad sectora, smart parametri ok (njima bas i ne vjerujem previse). Nego cinilo mi se da se zamrzavanja dese kad se nesto kopira sa optikanera. Oba uredjaja su SATA. Optikaner sigurno nije u PIO modu, tako da nije to.

    Za SATA kablove, nisam ih mijenjao, oni su sa metalnom kvacicom pa mi izgledaju dobro.
     
  5. Majesco

    Majesco Aktivista

    Nema veze sto je sa metalnim kvacicama, kabal se osteti iza onih plasticnih utikaca, ili kako se vec zovu, tacnije pri ulasku u njih, previje se i popucaju zice u njemu, takav sam slucaj imao na dva racunara.
     
  6. Esh

    Esh HWB

    Za pocetak stavi zadnji BIOS, firmware za ODD, zadnje drivere. Onda promijeni SATA kablove i probaj iskljuciti ODD. Nema veze je li u pitanju "kontakt" vec da li su se kablovi u medjuvremenu izlomili ili nesto slicno.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tako cu onda i uraditi...vidjet cemo.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bios na ploci je zadnji. Przilicu sam otkacio, a na HDD-u promijenio kabal, malo podesio neke stvari u Windowsima, instalirao Intelove drivere za chipset - bili oni Microsoftovi. Izgleda dobro, mada ja ni jucer nisam dozivio to zamrzavanje o kojem mi je rodjak pricao. Vidjet cemo jos kako je kad spojim przilicu. Rodjak kaze da su mu se zamrzavanja desavala recimo kad slusa muziku sa diska i standardno browsanje, nije nista spominjao przilicu. :D
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Pa sve vuce da je hdd, ali eto testovi govore drugacije. Ako si promijenio sata kabal, stavi i drugi napojni na hdd za svaki slucaj.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    HDD je. Odnosno mora biti. Imao sam jedno zamrzavanje, mogu pomjerat mis ali nigdje ne mogu kliknut, skontao sam da je tad izgubio disk. Pratio sam tad rad diska, culo se da krene pa stane, pa opet...

    Probao sam onda maksuz otkopcat disk u radu, ista stvar. Dakle sa promijenjenim kablom. Osim ako je do SB-a, da ploca sere.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Probaj disk na svom kompu, spoji ga, i kopiraj podatke s jednog mjesta na drugo :D
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, tako bi bilo najlakse. To ostaje za sutra.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sve vise mislim da je do ploce, odnosno SB-a. Disk je od sinoc u mom racunaru i nisam primjetio da je "ispao". Nisam jos 100% siguran, ali smrdi na plocu. Ili, konektor od napajanja iz rodjakovog racunara gubi kontakt pa se gasi disk i zbog tog ispada. To bi bilo i najlakse rijesiti. :D
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Je li sta klokano? A i ako nije probaj staviti fixno vrijednost za PCIe 105MHz.
     
  15. GW

    GW Moderator

    Ne znam šta bi sa mojim postom...možda nisam submit pritisnuo. Bilo kako bilo, imam dva takva diska na poslu, ponašaju se isto ko tvoj. Dakle sve radi uredno, SMART podaci sve ok ali ponekad (svako 2-3 dana) disk jednostavno počne klepetati i sve zablokira na nekih minutu-dvije dok on to radi. Nakon toga sve ok kako je i bilo prije, normalno koristiš račuanar.
    I sam si rekao da si čuo da se disk gasi-pali. Dakle to je to.
     
  16. Ninja

    Ninja Komšija

    Šta se postiže ovim?
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Odmrzavanje :D
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Napisao sam to vec gore:
    Ostavi ga kod sebe jos neko vrijeme ili probaj neki drugi u rodjakovom (lakse nego probati drugu plocu).
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Aha. Ako je tako onda je do diska i kraj price. Nema onda kontroler veze s tim. Vjerojatno bi se i kod mene gubio taj disk kad bih ga ostavio u masini dovoljno dugo, ali je problem sto ja ne mogu uvijek ni znati je li ispao zato sto mi nije sistemski. Samo ako ga u tom trenutku na neki nacin koristim, mogu znati da je ispao. Ovako se moze vratit i da ne primjetim. :D

    @dmr: Nema na ovoj ploci nikakvih podesavanja bilo kojih frekvencija, pa tako ni PCI-E frekvencije. To na sta mislis bi povecalo i takt SATA portova, ali sumnjam da bi pomoglo.

    @selvin: da, probat cu jos to sa konektorom za napajanje. Bilo bi i nemoguce probati drugu plocu.
     
  20. GW

    GW Moderator

    Kad je kontroler loš, obično zabilježi disk tonu CRC grešaka.