Zamrzavanje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Scoot, Dec 20, 2009.

  1. Scoot

    Scoot Novi član

    Zz ljudi, znaci imam jedan problem. Prilikom radenje intezivnijih zadataka na racunalu kao instaliranje i igranje zahtjevnijih igrica racunalo se zamrzne i nemogu ugasiti restartom niti da drzim tipku za ugasiti par sekundi nego moram iz zida. I crvena lampica na racunalu konstantno svijetli nakon sto se zamrzne. Probo sam memtest i ista stvar zamrzne se. Probo sam drugi cpu i ram ista stvar. Nadam se da ce neko znati do cega je stvar. Unaprijed se zahvaljujem.
     
  2. GW

    GW Moderator

    Koja je napojna u računaru?
     
  3. Scoot

    Scoot Novi član

    Platinum MS 400ATX P4
     
  4. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    I koji je ostatak konfiguracije ? Vrlo vjerovatno da je do te napojne, i jesu li se prije desavali slicni problemi ?
     
  5. Scoot

    Scoot Novi član

    CPU:Intel Pentium D 945, 3400 MHz
    MOBO:Asus P5ND2
    RAM:Transcend JM800QLU-2G
    GPU:NVIDIA GeForce 7300 GS
    HDD:WDC WD1600AAJS-00PSA0
    Jesu i desava mi se nekad da samo nestane slike i hdd prestane raditi. I nece izaci iz hibernacije tj izade ali nema slike.
     
  6. GW

    GW Moderator

    Ta napojna je smeće i svakako je moraš zamjeniti. E sad jel to ostalo ispravno, to ćeš vidjeti kad budeš imao kvalitetnu napojnu.
     
  7. Scoot

    Scoot Novi član

    Hvala na savjetima. Javim kada zamjenim napajanje dali je to popravilo moj problem ili nije.
     
  8. Namchor

    Namchor Novi član

    Cuje li se kako kuckanje iz racunala ... moguce da je disk .... (znam da nebi trebao praviti probleme oko reseta i gasenja ... al sumnjiva mi ta lampica za HDD sto je stalno aktivna)!!!
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Svakako napojnu zamijeni. A ovdje uzroka mogu biti jos 2:
    1. HDD je pri kraju, ima bad sectora;
    2. Prekid dovoda struje od molexa (cesto je i ovo slucaj kod junk napojnih), probaj spojiti prvi slobodan molex koji moze da stigne do HDDa i probaj opet. Ako imas samo jedan SATA molex, onda kupi konverter iz SATA molexa u onaj standardni molex i ispitaj ima li promjena. Ta stvarcica bar ne kosta puno, a mogu da pretpostavim da je mozda i dosla uz plocu (pogledaj sve kablove sto si dobio uz racunar)
    [​IMG]
     
  10. Scoot

    Scoot Novi član

    Ne necuje se nikakvo kuckanje kad se zamrzne.
     
  11. Scoot

    Scoot Novi član

    Promjenio sam graficku 7900gs i kreno igrati tf2 normalno igram 10minuta odjednom razmulja se slika i ubrza se neki ventilator i ona dolje lampica svijetli. Sutra mjenjam napajanje vald ce napokon radit normalno. Probo sam hitman normalno radi mogu igrati kolko ocu.
     
  12. AdoSA

    AdoSA Komšija

    hmm ... moguce je i da ti se procesor pregrije ... provjeri temperaturu procesora sa nekim programcicem kao sto je Everest... Naravno glavni osumljiceni ostaje PSU ali prije nego se zaletis i kupis novu, ipak, provjeri temperature :)

    Nemoj biti kao jos neko sa ovog foruma sto se zalijece i kupuje komponente koje nisu problem hehe :D
     
  13. Devil

    Devil Novi član

    procesor se u svakom slucaju grije i tokom igranja normalno da dosegne neku temp cak i do 90 stepeni, jer sam imao isto intel D 930 koji se grijao, samim time trosi malo vise i struje al izmjeri svakom slucaju pa se uvijeki. usput pogledaj i temp hdd jer i on se nekad zna grijat previse pa praviti problem pogotovo sto ti se pali njegova lampica kad zastopa .
     
  14. Scoot

    Scoot Novi član

    A nije do cpua nikako probo sam ja s celeronom ista stvar a prije je sve uredno islo s njime. Isto s hdd tokom igranja 30-38c. Garant krepala napojna mozd i zato jer obicno nisam gasio kompjuter kad sam iso spavati.
     
  15. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Sve komponente pa i napojna moraju da rade 24/7 u 100% opterecenju bez ikakvih posljedica.
     
  16. Scoot

    Scoot Novi član

    Probo drugo napajanje ista stvar. Lol maticna?
     
  17. GW

    GW Moderator

    Koju si napojnu probao?
     
  18. Scoot

    Scoot Novi član

    Chieftec ATX-400AA - 400W
     
  19. GW

    GW Moderator

    Sve su prilike da je matična.
     
  20. Scoot

    Scoot Novi član

    Ma neznam nekad jednostavno sam na internetu nist neradim i sam se zamrzne a kad windows moram reinstalirati onda sve uredno.