Zaštita od groma (prenapona)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by sgtPepper, Jun 16, 2016.

  1. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Nadam se da sam ovo stavio u dobru kategoriju ...

    Da pojasnim situaciju :

    Neki dan je bilo žestoke grmljavine, to cut the story short u komšiluku je izgorilo 5/6 televizora, još više modema i STBova, mislim da će ići i neka tužba (ako raja bude voljna) prema Elektroprivredi i Telekomu, da se ispita ko je kriv za ovo. Nažalost, jedan sam od ovih kome je pregorio TV i STB i interesuje me koji je najbolji način zaštite da se ovo više ne desi. UPS, neke specijalne utičnice, neka instalacija zaštite od strane električara i sl ? Ako ko ima iskustava, bujrum neka podjeli :D
     
  2. Majesco

    Majesco Aktivista

    Zao mi je sto ti se to deslilo, ali jedina zastita iskljuciti sve iz uticnice.
    Kad pocne da grmi sve gasim u kuci i kablove udaljim od uticnice.
    U komsiluku udario grom u banderu i kod jednog lika sve elektronske stvari pregorile, bila tuzba ali macku o rep mozes okaciti.
    Ja se u te spravice ne bih pouzdo, imam dvije uticnice ko biva protiv groma, jedino ih koristim zato sto ima osigurac od 4A u sebi, pa ako je neko preopterecenje izbaci on, a ne na satu.
    U nju se ne bih pouzdao kad pocne da grmi.
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Što se tiče instalacija, ako ti nije u startu određeno kako treba nema rješenja nego da komplet instalacije promijeniš i uradiš kako treba sa uzemljenjem, dakle ništa od toga. Ostaje ti da isključiš sve iz utičnice i to i ja radim kad krene grmiti jer nije u startu određeno uzemljenje. Sreća većina je stvari na produžnom pa samo njega isključim.
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Iskljuci ti majstore i telefonsku liniju, sve krepa kroz modem.
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ovo neka provokacija sa majstore? Otac mi je električar po struci i više puta sam s njim razgovarao o ovome, pa sam to i ovdje prenio.
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja sam imao slican problem, kroz telekomovu paricu izbilo,crko stb, tv, mrezna na racunaru
    Fidova sklopka je dobra kod el. mreze, ali ona ne pomaze kad izboj bude na parici, ima odlicna zastita, ja sam je nabavio u radnji el opreme. Iskra uredjaj zastita preko parice i jedna uticnica za el.mrezu. Dva puta mi je izbilo na njoj, medjutim nikad steta na uredjajima. Mislim da kosta 8 KM.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sto provokacija? :D Ozbiljan sam, prije ce ti telefonska linija ubiti uređaje nego naponska mreza. Ovdje sve nesto postalo osjetljivo, izgleda niko ne guzi.
     
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kontam ismijavaš me :D Gasim i to, jer se spominjalo na forumu da su ljudima tako ploče znale izgorjeti.
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma izgori ti sve, stb ti je spojen na njega. Lako to prodje do TV-a, konzole, racunara itd.
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kod mene je kablovski net i skopčano mi je sa PCem i konzolom. Je li i preko toga roka ili samo ako je preko telefona?
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa teoretski moze uletiti. Cini mi se da je nekom prije par godina na elobu bio ulet, ali je samo modem izgorio.
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    Stavit ću i to na produžni i samo isključiti kao i ostalo.
     
  13. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kod mene je kablovski net, udario grom u njihovu kutiju, meni preko modema sprzilo plocu. Zaboravio izvuci kabal, a sve iz struje iskljucio. TV je isto riknuo preko antenskog kabla podavno, isto bilo iskljuceno iz struje. Tako da sad cupam sve :D
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Dog je u pravu, nece kroz el.mrezu nikada doci do praznjenja jer elektro.mreza ima vise uzemljenja. Dovoljno je, ko nema neku zastitu na parici, izvuci paricu iz modema.
     
  15. anel007

    anel007 Komšija

    kao sto je pomenuto, misljenja sam da ce prije doci do pregaranja uredjaja preko telefonske/kablovske mreze nego preko elektronske, uvijek kad sam kuci i kad grmi pored iskljucivanja stvari iz uticnice iskljucim i dovod kablovske na glavni spliter
     
  16. bhd

    bhd Veteran foruma

    a svasta, a sta je sa onih skupih produznih sto imaju u sebi zastite ja to koristim, mada gasim tu na prekidacu.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Kod mene je 2x dosad pregorio telefon kroz paricu. I jednom tv kroz kablovsku.
     
  18. black

    black Komšija

    Sjecam se 56k modema , promijenio sam 4 komada zbog gromova.
    Ima li smisla surge protector za cijelu kucu?
    [​IMG]
    A za kablovsku ovo
    [​IMG]
     
  19. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako ti je kuca udaljena više od 100 metara od prve stambene zgrade onda da.
    Ako ti je kablovska, telefon spojena preko bandera onda da
     
  20. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Telemach od pocetka ove godine ugradjuje keramicke izolatore na svaki prikljucak koji ide sa stuba na kucu, plus unazad mjesec dana je dosla naredba i da se na glavni prikljucni kabal postavlja galvanski izolator. Ali opet se desi pregaranje, ali sad vrlo cesto npr pregori HDMI izlaz na TV-u dok npr STB ostane ispravan. Kad su u pitanju STB i modemi najcesce strada adapter ili HDMI izlaz osim ako nije bas neki jak udar, al tada obicno odu skoro svi elektricni uredjaji u domacinstvu. U svakom slucaju i ja mislim da nema adekvatne zastite osim fizickog iskljucivanja opreme.

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk