Zaštita od groma (prenapona)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by sgtPepper, Jun 16, 2016.

  1. black

    black Komšija

    Moze li se naknadno ugraditi ili da mi daju izolator pa cu sam postaviti posto je prikljucak na nepristupacnom mjestu
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    vise puta mi se desavalo da mi grom shebe elektorniku na racunaru,router,par puta one 56k modeme
    uglavnom uvijek oko racunara nesto i uvijek je bilo spojeno na net
    tako da sada prvo iskopcam internet kablo iz zida pa onda sve ostalo
    kod mene je skoro sva oprema na produznom i u biti samo istekam jedno kablo i svi uredjaji su OFF :D
     
  3. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Morat ce tehnicar posto se mora pravdati materijal. U biti mozes ti postaviti, ali mora neki tehnicar da ti da izolator i da ga razduzi.
     
  4. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Zar nije prakticnije iskljuciti/oboriti osigurace od pojedinih uticnica na koje su prikljuceni ti razni elektricni uredjaji? Nisam neki strucnjak sto se tice struje, ali nekako mi se cini jednostavnije iskljuciti odgovarajuce osigurace i tako odmah prekinuti dotok struje do tih pojedinih uticnica u stanu ili kuci.

    Nek' me neko ispravi ako grijesim :)
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa NetRaideru, cijelo vrijeme pričamo kako nema veze ima li struje (napona) u mreži, kada nastane izboj kroz parice, modeme, stb-ove.
     
  6. black

    black Komšija

    Ima li negdje kupiti taj sto postavljate?