Zastita od kopiranja dvd

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by black_ops, Jul 21, 2011.

  1. black_ops

    black_ops Novi član

    Pozdrav forumasi

    Kao sto rekoh u naslovu :D , interesuje me, da li postoji neko softversko rjesenje za zastitu od kopiranja DVD medija.
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Sta mislis, da ima, da li bi danas bilo ovoliko pirata, filmova... i cega sve ne...
     
  3. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ako nećeš raditi mastering DVD-a i slati u neku firmu da ti to rade, nema nekog načina da zaštitiš DVD o kopiranja... ustvari ima ali bolje da ne pokušavaš :D

    Ako praviš video DVD postoji način da korumpiraš UDF/ISO sistem da je ne čitljiv za računare a da DVD playeri uredno čitaju taj isti DVD jer koriste informacije iz IFO fajla. Eh kad se radi DVD film, kada se masteruje, ubaciš prazne video klipove ili bilo kakav materijal na djelove koje ćeš namjerno oštetiti (može sredina DVD-a ili kraj DVD-a).

    Kada se linkuju chapteri i međusobno ili sa menijem, regularno će preskakati oštećene dijelove jer čita informacije iz IFO fajla, ali će pržaći imati problema sa kopiranjem.

    Opet, ako velike korporacije ne uspjevaju zaštiti DVD od piratstva, kako ćeš ti? :D
     
  4. black_ops

    black_ops Novi član

    Da, svjestan sam toga, ali bitno mi je da obicni korisnici ne mogu kopirati obicnim programima kao sto je Nero i ostali :D, znaci bilo kakva zastita.
     
  5. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Pa rekao sam ti (mislim da je) jedini način ono gore što sam spomenuo. Firme koriste taktiku korumpiranja UDF/ISO formata i napuhivanje veličine diska (mijenjajući samo opis) a to dvoje se može samo prilikom masterovanja (presovanjem DVD-ova a ne prženje).

    Ti koji hoćeš da praviš home DVD preko pržaća ne možeš ovo raditi jer tvoj pržać ne bi mogao spržiti sliku koju napraviš. Zato je jedino riješenje fizičko oštećenje ili obstrukcija pojedinih dijelova DVD-a da ga Nero i slični alati smatraju korumpiranim.

    Ja sam koristio DVD-lab PRO za masterovanje DVD-a. Ima Adobe i Sony svoje alate, ali nisu mogli korektno raditi sa Arapskim slovima, pa sam ih zaobišao :D

    EDIT: Nadam se da radiš video DVD. Kad skineš program i počenš raditi skontaćeš šta ti govorim. Možeš npr. sve bitne video fajlove natrpati do 3.2 GB a ostatak ostane neiskorišteno. Ti to natrpaš dummy video fajlovima samo da zauzmu prostor. Po strukturi i rasporedu fajlova vidjet ćeš da se nalazi na vanjskom dijelu DVD-a kojeg ćeš kasnije oštetiti. Da tačno znam koliki je to prostor, prvo sam spržio DVD sa (recimo) 3.2 GB pa onda pun DVD. Teško je, sve zavisi koliko ti je stalo do zaštite :D (ja sam na kraju odustao ;))