Zasto overclock

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by pentium4-athlonxp, Sep 17, 2003.

  1. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Zasto overclockirati cesto je pitanje. NA to pitanje jos nisam nasao odgovor zbog cega ljudi overclockiraju sta dobiju time sta se moze desiti neko spominje nestabilnost sistema. U cemu je stos. zasto ja sa P4 na 1.9 znaci 500Mhz Overclocka dobijem bijednih 700 marka vise. Sta mislite.
    I cemu flashiranje biosa i kako to ide. Moze li se postici overclockom ista brzina proce koja je u stvari kod nekog normnalna. Pozdrav :?: :!: :?:
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    overclockanjem dobijes maximum performansi iz komponenata koje si platio tesko zaradenim novcem. u tvom slucaju overclock nije tako utjecao na konacan rezultat jer ostatak sistema nije "na nivou"... sdr + (nemoj se uvrijedit) losa maticna sa vjerovatno losim chipsetom, graf je dobra. najuze grlo tvog sistema je komunikacija proc-ram (u igricama i graficka koristi dio sistemskog ram-a). zamijena maticne, chipset novijeg datuma, ddr... to ide ziher preko 10k 3dmarka (ako clockas graf ide i vise).

    flashanje biosa je prvenstveno namijenjeno ispravljanja nekompatibilnosti izmedu maticne i cpu-graf-memorije... tako da ti to nece podic 3dmark rezultat. overclokani p4 1.9 je u konacnici brzi od kupovnog p4 1.9 (ako se preko fsb-a overclocka), ali kupljeni 1.9 ide na, recimo, 2.4... eto problema :wink:
     
  3. abasi

    abasi Aktivista

    Slazem se sa tobom Pentium4 u potpunosti.
    Neznam tacno sto ali meni je OC glupost.
    Znam da se dobiju bolje performanse sto sam ima priliku uvjeriti se na svom primjeru ali isto sam na tom primjeru SPRZIO GF 4 MX 440 64 Mb pa morao kupovati novu ATI 9200 SE 128 DDR.

    Eto ja sam ovim narusio nestabilnost sistema 1000% :D
     
  4. Shenron

    Shenron Komšija

    Pa uzmi za primjer AMD Athlox XP 2500+ i 3200+. 2500+ mozes OC-at na 3200+ - pa ti izracunaj kolika je to usteda.

    Ili P4 2,4 ili 2,6 OC-as na 3,2GHz pa pogledaj sad razliku u cijeni ;)

    Kod grafickih.
    GF4 Ti4200 OC-as na Ti4600 i opet si ustedio.

    Dakle ja cu uvijek kupit nesto sto je jeftinije pa ga OC-at. Da imam novca onda bi kupovao najbrze i nebi imao potrebe za OC-anjem al ovako..... sto jeftinije to bolje ;)
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    ako mislis odnos 4600-4200 onda je 4200 logicniji tj. jeftiniji izbor. ali nikad ne treba uzimat jeftine komponente od no-name proizvodaca... pogotovo matične i graf.
     
  6. BeastMaster

    BeastMaster Aktivista

    Nije OC glupost, samo treba znati dokle ići i imati meru :p
     
  7. Esh

    Esh HWB

    oc vidim kao besplatno ubrzanje koje uvijek iskoristavam kada imam priliku zavisno od raspolozivog hardvera. zasto oc? par primjera: a) da bih ustedio na komponenti te za preostali novac kupio nesto drugo b) pogurao xy fps-a ako je potrebno c) brze poslao seti paket :}
     
  8. Shenron

    Shenron Komšija

    Ma to sam samo za primjer uzeo Ti 4200. Isto sam mogao uzet za primjer Radeon 9700 i 9700pro ili GFFX5900 i 5900ULTRA :)
     
  9. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Pa bas mislite da je taj sdram i maticna cimbenici koji mi nedaju da radim kako treba. Koji je ram najbolji za ovaj moj P4 cuo sam da je rambus ali nisam nesto siguran.

    Mozda uzmem ovaj Barton 2500+ (zahvalnica crazyu)
     
  10. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    E slusajte ovo sad naime preko programcica cpu cool sam ucinio slijedece:

    Otisao na: Functions-change cpu speed/front side bus-fine tunning. I dosao do slijedeceg:

    Divider 27.8235
    gear 3.580
    fsb 100mhz
    rezultat 1400 tj default

    e sad kad sam otisao na maximum dobio sam ovo:

    Divider 32.9286
    gear 3.580
    fsb 117.87
    1650.17Mhz

    Nakon ovoga otissao sam i pokrenuo 3d mark skor je iznosio 7583 nakon zavrsenog testa. I sami znate da skor na 1.9 Ghz iznosi do 7200 oko 7150. Sad mi se postavljalo pitanje u cemu je razlika.

    Otisao sam u sandru i provjerio cpu aritmetick benchmark je iznosio manje nego na 1.9 sto sam i ocekivao ali kad sam dosao do memory testa kucao je cijelih 150Mb vise nego prije i onda sam shvatio da sam i memoriju overckirao. znaci kad idem preko biosa i dignem ga na 1,9 uopste memoriju ne diram postavka bude 133/100 ali kad postavim 133/133 jednostavno kompic neradi pa moram jumpere podesavati itd.

    E sad izgleda da vise dobivam ovim overclockom od 250Mhz nego onim od 500MHz a jos moram napomenuti da temp nije presla 62C (kod 1.9 je bilo 69).

    Oprobao sam dici ga na vise i postigao sam to digao sam ga na 1700Mhz ali se onda desilo da se zastopo sistem i jedino je reset pomogao.

    Sta mislite o ovome.
     
  11. abasi

    abasi Aktivista

    [/quote]Nije OC glupost, samo treba znati dokle ići i imati meru :p[/quote]

    MOzda nije glupost ali ja necu nista vise OC ! :p
     
  12. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Ej momci da vam javim ovito da je stvar bio u memorij kada sam i memoriju overclockirao na 133Mh u sandri cijelih 1225Mb( prije 787) grafu na 270x560 proceesor sam nekako uspio dic preko dividera na 1703Mhz sa fsb od 122Mhz.

    Sad samo da vam kazem koliko sam dobio tacno 89193DMARKSA.

    Odavno nisam gledao one testove u 100Fps prosjek.

    Sad mi se postavlja pitanje svi mi govore da je rd ram pc 800 zvijer za moj racunar koja matična to podržava i gdje se to moze naci kolika bi iznosila cijena.

    Hvala na pomoci momci
     
  13. BeastMaster

    BeastMaster Aktivista

    I da staviš RDRAM opet me nećeš stići u 3dmarku :p
     
  14. Esh

    Esh HWB

    off topic, p4 fakat ti je taj cpu prevruc.. rashladi to malo : )

    cinjenica je da kod mene p4 1.7 ghz jedno vrijeme radio bez coolera (nekih 4-5 sati kad je tek warcraft 3 izasao na nekih 85 stepeni) dok nije zaledilo pa kad sam u bios-u vidio, poludio odmah : )

    za nekih 30 maraka mozes nac cooler sto ce to spustiti na nekih 40-50 u full load.. pogledaj recenzije coolera kod nas, mozda nadjes nesto sto ti se svidja.