zujanje racunara..aaaaagh

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by neko, Jun 3, 2009.

  1. neko

    neko Aktivista

    zdravo svima..

    opet imam problema. danas uzeh da ocistim centralnu jedinicu, prasine se nakupilo tonu i vec su "dosadno zujali kuleri". malo sam usisao kulere sa procesora i napojne, te izvadio graficku i fino usisao i njen kuler. malo jace sam zavrnuo sve sarafe, jer mi se ucinilo kao da su pre labavi. sve je izgledalo ok dok nisam upalio racunar, a od tad imam dva problema:
    1. zujanje je sad katastrofalno jako.
    2. svakih 5 sekundi mi zastopa racunar, a najbolje vidim kad otvaram stranice, pa onda zaledi ekran na trenutak.

    ako neko moze da mi pomogne, mislim, vjerovatno ima neko ko radi u servisu, pa mi moze dati neke upute sta i kako da uradim? da li da opustim malo sarafe? da li bi mozda trebalo podmazati kulere na procesoru i napojnoj ili pak grafickoj?

    heeelp?
     
  2. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Prvo utvrdi odakle zujanje dolazi.
    Sarafi na grafickoj se ne smiju jako zatezati.
    Treba ugodno zategnuti a ne svom snagom.
     
  3. neko

    neko Aktivista

    zujanje dolazi od graficke karte. opustio sam sarafe, medjutim problem je isti, zujanje se nastavlja, a nisu bili zavrnuti svom snagom, vec samo malo cvrsce...
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Opiši zujanje.
    Da li je standardno zujanje ventilatora ili neko zujanje visoke frekvencije?
    Ako je do ventilatora jednostavno provjeri da li se ventilator otkacio ili da li su mu ležajevi otisli.
     
  5. neko

    neko Aktivista

    hmm..cuje se ono standardno "hhhhhhhh" od ventilatora, i ovo zujanje, ali ovo nije sad neka visoka frekvencija, nego vishe kao frizider kad radi, ili kao da sam komadic papira stavio na kuler, pa ono kao zapinje...
    stvarno ne znam kako da objasnim :S

    evo izvjestaj everesta(ako nesto znaci):
    temp GPU: 50
    temp CPU: 47
    temp MBO: 37
    temp HDD: 32
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa zaustavi vent od graficke i vidi hoce li prestati.
     
  7. neko

    neko Aktivista

    smijem li to uraditi? btw temp. GPU je sad 52 a ja ne radim nista osim refresh stranice...
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nece nista biti, samo uzmi olovku ili nesto slicno i zabodi u vrteci ventilator da zaustavis okretanje.
     
  9. neko

    neko Aktivista

    uradio sam i prestalo je zzzzzzujanje...definitivno je do graficke...
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Koja graficka, koji hladnjak? Prozujao lezaj venta.
     
  11. neko

    neko Aktivista

    graficka je NVidia 8600GT..

    hladnjak? graficke? kako pronaci tu informaciju?
     
  12. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Mogao si nam i dati kakvu sliku ili proizvodjaca, da znamo je li referentno hladjenje ili neko posebno dizajnirano... Trebalo bi probati podmazati taj ventilator, pa mozda se popravi situacija, ali vjerovatno je otisao pa-pa. Preporuka: uzeti novi hladnjak ili graficku (lakse reci nego uciniti, gdje lova :lol: ), tu se ne moze vise puno.

    Mozes se pozaliti prodavnici ako imas garanciju, ali sumnjam da iko od nasih trgovaca to uvazava :mrgreen:
     
  13. neko

    neko Aktivista

  14. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Mozes podmazati sa WD-40. To se dogodi samo od sebe, lubrikant iscuri iz lezaja... i zuji. Najbolje bi bilo da uzmes novu grafu (tu prodas :mrgreen: ). Posto se radi o DDR2 verziji (kako vidim sa slike), koja koristi nereferentni dizajn - ne znam da li bi pasao (zbog razmjestaja rupa za instalaciju) Accelero S1 hladnjak koji bi pasivno mogao hladiti tu grafu.

    Probaj podmazati, ako ne uspije morat ces trpiti ili kupiti novu grafu.
     
  15. neko

    neko Aktivista

    DDR3 je u pitanju, mislio sam da te samo izgled zanima, pa nisam nista dalje gledao..

    ma ne mogu nekome prodati ovo, prvo sto nije ok, a drugo sto stvarno zuji previshe...
    a i ako prodam, opet nemam 160 i vishe para za kupovinu nove :S

    trpicu, ako ne steti kompu...
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    FFS nije ista karta sa GDDR3 ili DDR2 memorijom.

    Za 160KM mozes naci polovnu 9600GT, ili prodati tu (naglasis da je ventilator izuzetno glasan, i stavis je u oglase za 30KM, ima dosta ljudi apsolutno neosjetljivih na buku :shock: ) pa se nategnuti malo za HD4770 i bit ces miran godinu dana... A ako si bio zadovoljan dosad sa 8600GT, bit ces zadovoljan sa HD4770 jos 3 godine :D
     
  17. neko

    neko Aktivista

    hvala na pomoci, trenutno nemam kesha uopste, ali skontacu nesto, samo me zanima da li smijem i dalje raditi na kompu? znaci, samo internet i kodiranje (fakultet) i to je to.
     
  18. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Naravno.
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    ne bi se baš složio pošto je wd40 prije svega otapalo, a to što je blago mastan je sideffect :D

    otvoriti naljepnicu, kap-dvije motornog ulja, zatvoriti naljpnicu i odmah u full load ali tako da vent ostane gledat prema dolje, a naljepnica gore pa se iznutra sve fino ispuni uljem.
     
  20. neko

    neko Aktivista

    joj po svim forumima je vjecita rasprava oko toga da li motorno ulje ili taj neki WD-40... :D

    ajde ti meni fino objasni korak po korak sta da uradim, jer sam ja nevjerovatan peh, tako da "ako nesto moze da krene naopako, krenuce" :D