Battery usage vašeg smartphone-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by kvaju, May 17, 2012.

  1. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Nije nikakvo takmicenje, mozda nekome pomogne ova statistika prilikom izbora/kupovine telefona. Ako je cell stand buy najveci potrosac onda je jasno da je telefon bio u sleepu vecinu vremena. Screen on time je glavna stavka svih sajtova kad su u pitanju recenzije i testiranje baterije, odnosi se na 50% ili vise osvjetljenja ekrana.
    Nije lose da se podjele iskustva i ne treba porediti low end telefone i flagship modele kad je baterija u pitanju zbog drasticne razlike u ostalim specifikacijama...
    Postavite settingse da se automatski ne gasi ekran telefona, pustite full hd klip na youtube na 50% osvjetljenosti ekrana, smanjite zvuk na minimum, pa okacite screen on time, to bi vec bilo mjerodavno i predstavljalo bi neki usage telefona... Mislim da bi ova 4 dana spala na jednocifren broj sati... :)
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Šta vi ovdje napričaste :D
    Pa napisao sam da je ovo bilo na 4.3 i još je bio nov telefon tad. To je ujedno i najduže što je izdržao.
    Uglavnom je 2.5-3 dana u prosjeku. Da, bio je u standby većinu vremena, jer nemam ni potrebe da ga koristim stalno pored laptopa.
    Naravno da ne bi toliko izdržao da ga konstantno držim u rukama i maksimalno ga opteretim.
    Ovo sam htio da stavim iz razloga što telefoni koje sam prije imao nisu mogli izdržati dva dana ni u standby iako sam uključio opcije za štednju. Evo kod prijatelja kinez recimo. Ujutro ga skine s punjača i čim smo se vidjeli na kafi ode 30% ni na šta. Tako je od kad ga je kupio.
    Druga stvar vezano za zaključavanje, što bih ostavljao ekran čitavo vrijeme uključen bez potrebe? Osim toga nešto obično otvori što ne treba kad dodirnem ekran, valjda su zato ljudi i izmislili tu funkciju.
    Evo saću ga preopteretiti pa ću postaviti screenshot kad bude vrijeme punjenja. Sad je 1d 12h 12m 44s i display je 7%, Facebook 11%, Android OS 15%.
    EDIT: Možda i ne treba, ima na GSMAreni poprilično detaljan test.
    http://blog.gsmarena.com/sony-xperia-m2-battery-life/
    Pustio sam 3 videa u HD i od toga je jedan koncert, tri pjesme oko 12 min, ekran i zvuk na 100%, za 30min ode 4%. Display 8%.
     
  3. Venom

    Venom Aktivista

    Note 3. Dosad najvise sto sam uspio izgurati do 5% baterije, wifi uvijek ukljucen, sve ostalo iskljuceno, telefon se stalno koristi, ugl za pregledavanje fb, whatsapp itd.

    [​IMG] [​IMG]
     
  4. metallac

    metallac Aktivista

    Meni tel nekada izdrzi dva dana kada ne cackam puno po njemu i nemam mnogo poziva. Neki dan sam imao stasnu guzvu i bukvalno zbog posla stalno telefonirao. Uvece je baterija pala na 15%. Znaci sto je neko rekao da bi testirali baterije i nesto pokazivali o trajanju baterije trebamo iste stvari raditi kao npr gledati taj i taj video ta i ta osvetljenost ekrana :) Meni vikendom baterija moze dva dana sigurno, radnim danom nema sanse 24 sata :)
     
  5. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ja sam u svom postu to iskljucivo naveo u svrhu testiranja da bi mogli vidjeti koliko upaljenog ekrana baterija drzi...
    Meni je to najvaznija stavka pri kupovini telefona pored hardwerskih specifikacija i dizajna :)
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Osvjetljenje 100%, dva skype video poziva po 20-30 min. Dosta čatanja preko vibera i facebook msg. Nekoliko poziva i SMS poruka, nesto sitno surfanja, zezancije sa aplikacijama, malo igranja. 90% vremena online preko wifi. Nekih 30min slusanja muzike. Kameru upalio par puta, nista posebno. Ja zadovoljan. Grand 2. Defaultni rom.

    [​IMG]
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A gdje je screen ON time ?
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Jbg.. ni na kraj mi pameti.
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    kako uslikate desktop/screen ?
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja predjem rukom preko ekrana i uslika. Probaj home + power dugme.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Zavisi koji ti je telefon? Power + volume down, 1-2 sekunde ili drzis power pa izaberes opciju take screenshot, ako je android u pitanju, 4.0+. iOS je ono glavno dugme + power cini mi se, a na wp zavisi od verzije, volume up + power ili start + power.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ok, nasao hvala...prvo treba ukljuciti u postavkama, potom predjem rukom (al bas zafrkano skontat kako).

    Evo baterija sa 100-na-94%, igao malo igru i vidjet cemo sutra (bas se grije telefon).
     
  13. ElectricSound

    ElectricSound Aktivista

    [​IMG]

    Xperia Z2, normalne upotrebe bez problema punjenje svaku drugu noc (ovo mi je standardni prosjek on-screen time-a). Pod normalnom upotrebom podrazumijevam koristenje Wifi ili 3G(ako se bas mora), instalirani su Fb, Messenger, Viber, WhatsApp, Gmail, kamera, Chrome, Youtube, pozivi/poruke. Wifi navece gasim, i palim Staminu, sa njom za noc spadne izmedju 2 i 3% baterije. Prije mi je bila Stamina uvijek upaljena, i iako sam stavljao odredjene aplikacije u ignore listu, notifikacije mi nisu stizale :evil: tako da, od sada Stamina samo po noci. 4.4.4, stock. Naravno, kad przim MMX racing, puni se i na dnevnoj bazi, ali to je rijetkost da za igre imam vremena. Na Xperia Z2 tabletu je stanje jos bolje, posto u njemu nema kartica postedjen je power consuptiona po tom pitanju. Zena ga koristi za fb, instagram i ostalo, takve upotrebe puni se svaka tri-cetiri dana, uz on-screen time izmedju 7 i 9 sati, kako kad. Stamina radi jos bolje nego na telefonu, od 11h ujutro do 23h navece sa upaljenom Staminom (jos ostane upaljen wifi) baterija ne spadne ni 1%. I na njemu je 4.4.4, stock, bez ikakvih XDA experimenata. Osvjetljenje na oba je na 50%/auto.
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    [​IMG]

    Ovako sam napravio screenshot : http://www.youtube.com/watch?v=YhIGMHUoums&t=32

    Samsung S III Neo I9301I v.4.4.2, moze izdrazti citav dan bez problema za sve dostupne opcije. Moguce da se baterija formirala, ali kada sam tek kupio telefon bio sam malo zabrinut. Sada imam WiFi ukljucen tokom cijelog dana i kada nema mreze, Samsung Bluetooth slusalica u autu, pozivi dolazni/odlazni, fejsbuk, 4 maila (3 su sync), G+ sync (sve sa telefona je sync), Viber, WhatsApp...fotoaparat sam podesio na max, ali samo 1-2 slike na dan max/avg.

    mislim da mogu dva dana izgurati sve samo ako ne igram igricu :)

    Imam ukljuceno auto osvjetljenje i dvije od tri ponudjene opcije ustede baterije (treca je kao na Windows-u, sve samo crno-bijelo :) )

    Jos jedno zapazanje. Ranije sam razgovarao i do 1h na telefon :D sa poslovnim kontaktima, sada zamolim za mail ili whatsapp, elem svi imaju samo ja nisam imao :D i moram priznati da me vise ljudi kontaktira :smt005 i manje trosim bateriju na razgovore, mail procitam za cas !
     
  15. black

    black Komšija

    Moras staviti screen on time jer to nista ne predstavlja.
    Samo jedna opaska , baterija se ne formira jer je tvornicki formirana.Stare LiPo baterije si morao formirati dok LiIon su vec formirane.
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Prevedi ?

    Sta trebam napraviti, ne razumijem!?

    Baterija se formirala prema meni i obratno :D

    Mozda si mislio na ovo ;

    [​IMG][​IMG]
     
  17. black

    black Komšija

    Pritisnes na zaslon da ti pokaze screen on time.
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Eh :D ja sam nasao drugim i duzim putem, ali to je to kao sa slika gore, jel tako :?: :)

    P.S. ukljucio sam neku opciju kada je ugasen zaslon, da se iskljuci WiFi ili tako nesto neka opcija :)
     
  19. black

    black Komšija

    Da to je slika iznad sto je ElectricSound postavio.
    Imas li Viber? Viber moze da zadrzi wifi upaljen kad je ekran ugasen bez obzira postavke.
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Imam, pihhh :? ali nema veze neka radi...sve ove "komunikacije" sam instalirao, kao i tapatalk...jedino me ovaj flipboard (vijesti) nervira sto se ne moze deinstalirati i redovno dolazi obavijest o azuriranju koje sam iskljucio sa auto.

    Kad malo bolje pogledam svoje slike vidim da na nekim mjestima nisam imao signala :| , vise bi trebao obratiti paznju tipa da li me telefon obavijesti o nedostatku mreze ili slicno...

    Kad malo uporedim rezultate zanimljivo je biti 7h "na telefonu" :D

    Mozda ovi sto se "zabavljaju" (djevojke) vise trose od ozenjenih :smt005