Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. mouse_mickey

    mouse_mickey Aktivista

    Slazem se sa ovim sto je Zoi napisao, ako ti je potreban sirok ugao gledanja i ako je soba fino osvjetljena onda nema sanse da primjetis losu crnu boju IPS panela. Osoba treba shvatiti da sebi kupuje TV i da je ovaj forum savjetodavnog karaktera i niko od nas nece snositi nikakve posljedice ako napravis los izbor nego ces ti morati gledati taj TV zato ako te toliko vuce taj Samsung uzmi njega, i ako je dobar i ako je los makar znas da si sam napravio izbor i niko te nije nagovorio da se za*ebes ili da doneses pravu odluku.
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Normala da je politika sam pao sam se ubio :) ja trazim savjet, da ne bi raje sa foruma ja bi i dalje mislio da je IPS u svemu bolji od VA... Covjek uci dok je ziv, a kazu samo kamen se ne mijenja...
     
  4. mouse_mickey

    mouse_mickey Aktivista

  5. mouse_mickey

    mouse_mickey Aktivista

    Dovoljno je pogledati Sonyjevu high end klasu televizora serije 9 i vidjeti da su sve VA paneli u njima ili Samsungove QLED televizore pa vidjeti da su i u njima sve VA paneli. Mislim da nije potreban forum ili neko pretjerano poznavanje materije nego google i 5 minuta slobodnog vremena pa da se sazna da je VA bolji izbor za televizore od IPS.
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Nisam znao sta da trazim, znao sam da imaju razliciti paneli, ali sam mislio to je to, nema neke pameti. Ipak mi ova grana tehnike nije bas jaca strana... Kazu za Sony-a da nije los, sad cu da pokusam naci i za Samsunga neki review, ako kome nije mrsko ako nadje da postavi, kao za sony-a. Djeca me izludise, probudili se pa haos...
     
  7. JVC

    JVC Overclocker

    govorim opcenito za premijum hd certifikat, lcd ispod 1000 nema premijum certifikat samim time neki ima bolji, neki gori hdr efekat, zavisi od klase.
     
  8. JVC

    JVC Overclocker

    ima bolji ugao gledanja, i kazu bolje boje (nemam pojma nisam imao nikada ips prije sonya imao philips sa sharp panelom 6000:1 kontrast, ubijala slikasamo mi bio mal), ako ces gledati iz raznih uglova, i u osvjetljrnoj sobi onda ti je svejedno, ako ti je bitan medija player onda samsung, ili lg ostalo nula bodova.
     
  9. JVC

    JVC Overclocker

    Morat cu, i ja sta kupiti za dnevni boravak, cisto d aima nesto, a da nije smece, pa ovaj sony i samsung ulaze u uzi izbor, za spavacu sobu kupujem od jarana toshibu sa pva panelom 48" jete veliko, ali mi daje povoljno sa jos godinom garancije, steta propustiti
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma


    https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/mu6300

    Evo ti recenzija za taj TV, ali bitna razlika koja me i jest navela na Sony jeste što je kod nas na 55" veličini IPS panel, dok je na svim ispod tog VA. Ovi su testirali sa VA panelom pa ti dio o kvalitetu slike nije relevantan.
     
  11. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Opet kazem nije toliko los IPS panel kod 55" modela Samsunga MU 6172.

    Gledam pravo najvise slabo kad da imam neki ugao al opcenito solidno je sve na TV-u.
    Fakat brzo radi USB filmove redovno gledam, youtube isto pohvala od danas evo instalirao smart iptv aplikaciju zbog iptv kanala pici sve uredno i brzo.

    Volio bih da mogu negdje pogledati taj famozni VA panel pa da mogu reci koliko je bolje na VA panelu. Al opet za ove koje se dvoume ja sam zadovoljan ovim panelom koji je Samsung ubacio.

    Sent from my SM-N910F using Tapatalk
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    U mild osvijetljenoj prostoriji, moj tv ima fenomenalan kontrast.
    Napominjem, jedna lampa jer me oci bole od igranja u mrtvom mraku.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  13. mouse_mickey

    mouse_mickey Aktivista

    Sa omjerom od 5000:1 naravno da ima dobar kontrast. Opcenito je to veoma dobar TV.
     
    Sena likes this.
  14. mouse_mickey

    mouse_mickey Aktivista

    A njemu bas treba neki review televizora sa IPS panelom jer jedino to je njegova nedoumica pa ne znam koliko mu ova recenzija uopce moze pomoci. Za 55mu6172 nema nijedne recenzije na netu, kao da TV ne postoji jbt...
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Kad smo vec kod panela razvezali pricu... :D Je li i na 48H6400 i na 40KU6072 VA panel? Barem mi tako google kaze :) Razlika u godinama je velika, pa tako i totalno mi drugacije izgledaju i uglovi i prikaz crne boje itd. tako da meni nista nije jasno :D Jest da je jedan FHD a drugi 4k, pa mi mozda i to muti pamet :D

    I jos jedno pitanje, posto su mi oba ova televizora relativno blizu (jedan je u dnevnom boravku, drugi u radnom kutku kao monitor), desi se reakcija oba TV-a na paljenje preko daljinskog (ili gasenje), mogu li to kako rijesiti?
     
  16. mouse_mickey

    mouse_mickey Aktivista

    H6400 je najbolje ocjenjen Samsungov LED tv serije 6 ikada i kazu da se ni prije a ni poslije nisu ubacivali tako kvalitetni paneli u seriju 6 kao sto su tada ubaceni u H6400. Taj model je bio best buy TV srednje klase i imao je odlican kontrast, neprirodno velik ugao gledanja za VA panel(oko 45°) i odlicnu pokretnu sliku bez puno blura. KU6072 je samo jos jedan u nizu standardnih televizora serije 6 i iako ima VA panel nije nista posebno kao sto je H6400 bio osim sto je 4K.
    Za daljinske ne znam da ima ikakvo rjesenje jer emituju istu frekvenciju.
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    H6400 i pored sto je najbolje ocjenjen najvise ih je se "uflekalo" ne znam nikog ko ima taj tv da mu se ekran nije "isprljao" po bjeloj boji. Negdje sam procitao da je to ustvari samo prljavstina koja se uvukla izmedju displaya i zastitnog stakla pa bi se kao dalo i popraviti dok drugi govore da su im ekrani mjenjani u garanciji.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
  18. JVC

    JVC Overclocker

    Nažalost ta serija je imala najviše problema sa ekranima, nakon 2g većini su se ugledali paneli, užas gledati
     
  19. mouse_mickey

    mouse_mickey Aktivista

    A eto vidis ja znam nekoliko osoba sa tim TVom koji i sada imaju perfektan panel iako sam upoznat sa problemom koji si naveo. Cinjenica je da je taj TV imao daleko najbolju sliku od svih modela serije 6 proizvedenih prije kao i poslije njega kao sto je i cinjenica da je odredjen broj ljudi imalo problema sa sivim flekama vidljivim iskljucivo na bijeloj podlozi.
    Dakle pisem iskljucivo o slici ispravnog panela i da je za novce koje je kostao davao fenomenalnu sliku i da se sada za istu sliku mora iskesirati pa i duplo vise novca.
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mozda neki h6400 i nemaju problem al najcesci 48" je najgori. Krecem od svog sa ovom tvrdnjom...

    Doduse bili su dugo 1800km da bi odjednom sletili na 1300km. A bilo ih je i kod istog prodavca po obe cijene pa je moguce da su ovi jeftiniji bili sa losijim QC.
    Ja sam svog platio 1300km.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk