Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Je li euri? :D
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Turbo benzinac s potrosnjom ispod 6 litara kombinovano? Neces bas nac auto s tom potrosnjom a da ti se svidja. Turbo dizeli se jedva drze u toj potrosnji. Moj Cmax 1.6 tdci 80kw sa 1440kg trosi izmedju 5 i 6 litara opustene kombinovane voznje. Uvijek supam pun i uvijek pratim potrosnju i to je tako. Izvodljive su i manje potrosnje kad se obrati paznja na to al realnost je 5-6L

    Znaci neka fiesta 1.0 ecoboost bi imala tu potrosnju a tesko da ti odgovara takvo auto u ovom periodu zivota.



    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    dino73n, znas li kakvi su ovi 1.8 audijevi turbo benzinci od 120kw ?
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Sjedneš na car wow kanal na YouTube i vidiš šta ti odgovara.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Auuu, pa to su bas slatke muke. :D

    Za pocetak i ne gledaj VW grupaciju, baci oko na Hyundai/Kia ponudu.
     
  6. heroic

    heroic Komšija

    VW je preskup,sve je dodatna oprema. Gledao sam T-Roc predobar je ali 63000.

    Hyundai Kona mi se bas svidio :D i30 je isto dobar pogotovo 1.4T 140KS jos ima i hladjenje sjedista.

    Na potrosnju sam mislio onu fabricku ne stvarnu, npr za Megane TCe 130 je 5.5L/100km.
     
    Last edited: Jan 23, 2018
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kupio auto dok nisu krenule preporuke za psa grupaciju, neće se moći ući na forum :D
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Pogledaj 3008 ili Tucson ako ces SUV. Ne znam mozes li dobiti to sve za 50k. A ako ti se Kona svidja, onda ti se mozda svidja i Kia Stonic, ona ulazi u budzet sigurno :D
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kako imam Cmaxa tako citam forume o njima. Uglavnom cmax 2015 godina 1.6 turbo benzin trosi 8L benzina u prosjeku. To je info do kojeg su dosli korisnici testiranjem. Nemam pojma koliko je fabrika obecala.

    Samo imaj na umu da tesko auto i mala kubikaza nisu neka sreca bez obzira na to koliko motor ima konja. Na otvorenom putu se moze ustediti al u gradu ce da trosi.

    Uglavnom obavezno procesljaj owners club forume odredjenog modela pa se kvalitetno informisi prije kupovine.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Imas 50k za auto a gledas na potrosnju? :) Kao sto Dino rece, mala kubikaza nije za teskog auta. Meni je smijesno vidjeti VW Tiguana ili Skodu Yeti sa 1.4 tsi motorom, bez obzira sto su izvukli 120-170ks iz njega. Ili 1.6 85KW u Passatu, pa nigdje obrtnog momenta u njemu. Uzmi brate 1.8 ili 2.0 sa minimum 150ks i vozi, trosit ce ti isto ili 1-2l vise, ali ga neces morati tjerati u visoke obrtaje.
    Neznam koja je cijena novog Hundai Tucsona, ali izgleda premocno. Najprodavaniji SUV kod nas. Ako uspijes ubaciti i 4x4 pogon u tu cifru onda si dingospo :)
     
    Last edited: Jan 23, 2018
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Smijesno ti je vidjeti jer nisi sjeo u to auto i probao kako ide. To da tsi moras nabijat u obrtaje pa taj se motor vozi ko dizel na 1500 rpm. Sjedni ti u jedan 1.4 tsi koji ima 170 hp dakle sa turbom i chargerom i sjebat ces se kad vidis kako auto vuce. Recimo kod mene je vec sad prastari 10 god skoro star 1.4 tsi 90kw i ima 200 Nm na 1500 rpm. Gdje je sad osmica sto ce izaci 1.5 tsi sto iskljucuje 2. i 3. cilindar jos efikasnija i do stoje brze dodje nego 2.0 tdi.
     
  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Pogledaj Jaguar E-Pace, tu je negdje sa cijenom, 2018. godiste, a i Seat Ateca je brutalno lijep.
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa ne daje 500k da ne gleda na potrošnju. Bezveze komentar.
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Niko nije rekao da je los motor ali nije za SUV, jeste za Golfa i Pola. Na poslu imam novog Tiguana 2.0 tdi 140ks i treba mu vremena dok povuce, Golf sa istim motorom te zalijepi za sjediste. Eh sad kad zamislim 1.4 tsi u Tiguanu, pa to bi bila patnja. Zato ih i nema sa tim motorom i 4x4 pogonom.
     
  15. kio

    kio Komšija

    Heroic :) Toyota Auris hybrid. Mislim da je tu negdje oko 50 tak k kmica, izganjas mali popust i eto ga.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Auris ima meni preklasican dizajn, a on ocigledno trazi momacko auto :D Jedino BI-TONE verzija se malo izdvaja, ima trenutno i akcija ali za benzinca sa rucnim mjenjacem. Mada ako ce vec ganjati hybrid i toyotu, bolje onda mozda CHR ako mu se taj dizajn svidja.
     
  17. heroic

    heroic Komšija

    Potrosnju prvenstveno gledam jer je nafta zlo, ja bi najsretniji bio sa elektricnim kojeg punim na solarne panele, ali posto nemam novca za Zoe koji je 65k i pritom ekvivalent Cliu. Plus morao bi opet imati drugo auto i izgubio bi svu vrijednost za 5-6g zbog napretka u tehnologiji i trosenju zivotnog vijeka baterije.
    Trosim oko 150L benzina mjesecno, novi turbo benzinac (npr Renault 1.2T u odnosu na moj 1.6) moze smanjiti potrosnju za 20-30% u realnim uslovima, vozio sam ga i gradska trosi 8L, dok moj ne ide ispod 10L ni pod razno. To je recimo 40L ustede, za 5-7g koliko bi imao to auto, to je 5000-7000KM ustede, ovisno od cijene goriva, mozda i vise. To je vise od 10% cijene takvog auta i kako god da gledas, apsolutno i relativno, to je ogromna cifra.

    Ne znam kako je prije bilo, ali bas hocu malog turbo benzinca zbog obrtnog momenta, atmosferce moras tjerati u visoke obrtaje jer nemaju obrtnog. Evo moj Megane 1.6 ima 160Nm na 4250rpm, dok novi 1.2T ima preko 200Nm na nekih 2000rpm, auto je tezi cca 150-200kg od mog a osjetno je agilniji, snage ima neznatno vise (10-20KS ovisno od verzije). Od atmosferaca jedino sam primjetio da Mazda3 ima solidne motore. Nisam neki strucnjak za auta, ali koji god sam turbo vozio bolji mi je od atmosferca.

    Tucson je 60-65000, 1.6T sa AWD i DCT mjenjacem, ima sve sto hocu osim adaptivnog tempomata, ali to nije deal breaker, cijena jest.

    Seat Ateca sam imao priliku 15 dana da uzivam u Spaniji, i fenomenalan je, full oprema, 1.4TSI DSG prednji pogon, leti...ali za spanske ravne ceste. Jednostavno je pretvrd ovjes, mislim da bi na pola puta do Beograda morao stati da zamjenim bubreg.

    Hibridni su mi interesantni bas, ali nekako su modeli dosad ruzni bili, za Auris nisam znao da imaju hybrid moram ga malo detaljnije pogledati, hvala :D
     
  18. Almir

    Almir Komšija

    po tenderu za nabavku :) u zahtjevima se favorizuju neke opcije koje mi vuku na reno možda neki kađar ili neki nisan uglavon
     
  19. heroic

    heroic Komšija

    Pa Megane mi je prva opcija bio, cekam novi 1.33T da se pojavi na trzistu, ali bi volio naci neku alternativu, nisam fan Renault-a, samo imam dobar popust :D
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Radije ganjaj neki provjeren motor, veoma rijetko potpuno nov motor nema neki glup problem.