Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Neki dan se vozam u Taxiju, Mecka 2011 god, diesel.Kaze lanac mu pukao, reparacija motora bila preko 3000KM.

    Ni ja ne kontam cigancenje na lancu, da stave duplo deblji i jaci lanac ne bi ih kostalo ni 10 Eura vise u proizvodnji auta..

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pa kad bi napravili nepokvariva auta ko bi ih onda servisirao i na tome zaradjivao lovu. Taj isti lanac se na kraju prodaje za (gore spominjete) 1000+KM npr.
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    A zamisli šta toga naprave i koja je ušteda 10 eura. Tu se gledaju centi a ne euri.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    VW je od 2011 vratio remen kais umjesto lanca. Problem je bio u kvaliteti materijala lanca, valjda se vremenom rastegne za koji mm i napravi havariju. A bilo je i problema sa zatezacem lanca.
    Fazon je sto se to ne pravi u VW-u nego neka treca firma radi za njih, a oni gotov proizvod montiraju.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    To i preostar zubcanik, koji haba lanac vremenom. Najvise haba lanac paljenje auta, tu ima valjda najveci trzaj. Zato obavezno gasiti onaj start/stop sistem, da ne gasi auto na svakom semaforu.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @ Aero znam da ti je auto sada vjerovatno ohladilo, ali nije to nista strasno. Svako polovno auto ima nesto manje-vise da se radi, zato i jeste polovno.
    I da se rijesis sada tog auta, sta ces drugo uzeti? Mozda naletis i na gore.

    @Vedo ma remen kais je zakon, stari mi na svom autu zaboravio zamijeniti, ja slucajno da pogledam kad ono prije 10godina :)
    Sljedece paljenje pravo u servis :)
     
  7. Almir

    Almir Komšija

    kad kazes lanac to kod naseg covjeka znaci da nemora nista da ulaze , da nema velikog servisa, jel on je cuo da ima neki remen i da se mijanja i da je to skupo :)

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Upravo. Zato je bolje imat auto sa zupcastim.

    A bas su motori sa lancem vise osjetljivi na neredovne promjene ulja, to je inace uglavnom pojam "odrzavanja" auta. Jednom u dvije godine promijenit ulje i to je njima odrzavanje.
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    I lanac se mijenja na odredjenoj kilometrazi, ljudi misle lanac i ne treba nikada mijenjati. Skoro na sluzbenoj fabiji na 400.000 promijenjen lanac iz predstroznosti.

    Mada na starom mercedesu 190d jedan lanac presao preko 1 milion kilometara, ali motor je po konsteukciji lijen, bez turba i nije nikad bio pod opterecenjem.
     
  10. Ninja

    Ninja Komšija

    Nema veze opterećenje motora sa zupčastim ili lancem, oni samo sinhronizuju dijelove motora i pokreću dodatne uređaje, ne prenose snagu na mjenjač.

    EDIT
    Zajebah se, neka neko obriše prethodni post, ne mogu ja.
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kako nema, 1.2 tsi motor je konstantno napregnut, a kod starog 190d blokada je na 2500 obrtaja/min. I lanac je velicine 1/3 tog citavog tsi motora.
    Sad bi neki rekli da je do kvaliteta lanca, ja tvrdim da ima veze koliko se motor grije, i pod kakvim uslovimao provodi vecinu vremena. I normalno glupo je u prkno trpati lanac.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Prednost kupovine sa kajsom, je to sto kada kupis auto bez obzira na to jel neko cackao kilometrazu, odradis veliki i mali servis, provjeris podvozje i to je to.
     
  13. Ninja

    Ninja Komšija

    Nema veze jer opterećenje lanca/zupčastog ovisi o tome koliko dodatnih uređaja pokreće. Lanac obično pokreće samo bregastu osovinu, a na zupčasti se nakači i vodena pumpa i još koješta, zavisi od vozila.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Kod ovih N47 & N57 BMW dizel motora ne, life-time je. Smjesten je skroz iza masine, pa mijenjanje lanca podrazumijeva vadjene kompletnog motora.
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja se sjecam kad je stari 2003 kupio Mercedesa 190E :) 2.0 88kW :) i citam onu knjizicu, kaze lanac nako 300.000km provjeriti i po potrebi dotegnuti :D

    A moj stari sluzbeni Modeo 2.0 tddi eno gledam neki dan presa 400k km :) nikad niko nije pogledao lanac. Ulje svakih 10k se mijenja, kao i svi filteri i miran si.
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kazu cigani dobar je mercedes samo da mu je fordov motor :D
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Provjerih danas u Tomicu historiju ovog 523i , trebao sutra ici zamjeniti svog 520d za njeg. Ispade da je auto bilo slupano proslo ljeto, predracun popravke bio 29.500 KM xD

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Šta mu je mjenjano? Te cifre u servisu su astronomske. Vjerovatno ga niko od nas ne bi uzeo da zna da je udaran, ali isto tako je vjerovatno ok kada su mu sve novo stavili.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nije to u servisu radjeno, predracun je uzet radi kasko osiguranja. A popravku je radio neki majstor u svojoj garazi za 1/5 cijene :)
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Ukupno 68 dijelova trebalo promjeniti.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk