All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Almir

    Almir Komšija

    pratio sam 8 i 7 i otprilike samo znao da ide u tom pravcu ono što je meni zapelo za oko je zakretanje i zadnjih točkova, ok na osmici pa i sedmici kad ima i na 6 :) mislim da ovo pomaže dosta na velikim autima... takođe sam primjetio da prati i ostale na ovom polju a to su fejk izduvi, super stvar je i vezanje telefona za otključvanje i postavljanje postavki za vozilo do pozicije sjedenja media i sl
    farovi i štopovi sa animacijama sve pet, sitnica poput osvjetljenja mjesta zaključavanja pojasa za vezivanje takođe veseli...
    A najviše me veseli redizajn kokpita virtelni kokpit multimjedija po meni sve 5

    Ovo su ve napucane verzije čema ove naše socijalne pa da vidim kako to izgleda :D
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozdrav radni narode. Jedno kratko pitanje. Na koliko V se pune noviji akumulatori? U Jetti imam Topla akumulator (760Ah cini mi se, placen 130KM) kupljen u novembru 2016. Jutros pokušam upaliti i nece. Dva puta verglao kratko (vidim skroz tesko vergla) i ostavim. Danas kad sam se vratio s posla pokušam ponovo, i ista stvar. Dođe jaran s Astrom (2005. godište), ubaci moj aku u svoje auto, napravi krug od 5 minuta, vratimo moj aku u Jettu i sastavi od prve. Drugi jaran mi spominje da se noviji akumulatori pune na 14V, dok je kod starijih vozila alternator puni na 12V. Je li to istina?
     
  3. dams82

    dams82 Komšija

    Nije tačno. Starija vozila imaju alternator koji puni oko 14v,a novija oko 14.5V. Takođe novija vozila imaju alternator sa vise snage, vozila sa klimom i dosta ostalih potrošača imaju 120A i više, dok tvoja jetta ima neki 45-55A. Zato je poželjno da ti svoj akumulator povremeno napuniš na ispravljač kako bi mu produžio životni vijek i spriječio pražnjenje manjim vožnjama.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Mislim da je moj aku 72A, tako nesto. Cini mi se da benzinci imaju aku od 45-55A

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Za tvoju Golf 2 limuzinu :) ide aku 70-75 mAh, al nije ni cudo sto nisi mogao upaliti na ovim minusima. Najbolje je da ga izvadis preko noci u kucu i malo dopunis. Kod mene je u garazi od petka, isao taksijem na posao. :)
     
  6. dams82

    dams82 Komšija

    Najprije da je 72Ah, cijena odgovara tome :)
    Samo ti njega dopuni na ispravljač, ako nemaš valjda ima neko u mahali, si gledao "Kod amidže Idriza"


    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Treba pregledati i nivo kiseline u njemu, dosuti destilizovane vode ako treba. Kod mene stari drzi poklopce od celija otvorene kad ga puni.
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kod mene zima izvuce akumulator pa moram dopuniti preko noci da moze ujutro upaliti. Jest da nije mijenjan 5+ godina :D
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Kako to radim? :) Vizuelno ili ima neki metod? Nisa to nikad radio. Veceras cu ga prikaciti na punjac neka se dopuni preko noci. Ocito je da se vise trosi nego sto se dopunjava. Paljenje na minusima ga bas isprazni.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kod mene zakucalo auto, samo vergla neće da upali. Grijači OK, akumulator OK, vjerovatno se neka dizna začepila.
     
  11. dams82

    dams82 Komšija

    Ne diraj ćelije, nova generacija akumulatora se ne otvara. Obično imaju naljepnicu preko čepova i uklanjanjem iste se gubi garancija. Samo ga ostavi da se napuni preko noći... Ima on sa strana rupe na koje izlaze isparenja...

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Mozda ti je gorivo zaledilo.
     
    donjapa likes this.
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Dosta ga ima, nekako mi to nerealno kad nije prošle godine nije sa manjom zapreminom. Inače sam ja imao problema sa paljenjem, palio mi od drugog puta.
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Selvine, ja sipam D5 na EP pumpi (jer samo to i imaju i ono je s nekim aditivom koji valjda sprecava mrznjenje, D4 ne prodaju vise). Kvaka je sto auto tesko vergla, i ne dodje do paljenja. Prosle godine mi jeste smrzlo gorivo u filteru, ali tad je auto dobro verglalo ali nije htio sastaviti. Prije 2mj sam zamjenio i ulje i filter ulja i goriva.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Anlaser, cetkice i piksna, 100%
    Reparisi ga i problem rijesen.
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Gorivo najprije zaledi u filteru ili crijevima. A ako ti je i prije verglao onda nije do toga svakako.
    @dams82
    Ako mu je istekla garancija onda ga moze otvoriti i pregledati celije. Meni se to desilo na Topli, jedna celija gotov prazna bila.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    To je druga prica ako si vec imao problema, mada je i moguce da je sad jednostavno losije gorivo, bez obzira sto je "manji minus".

    Mislio sam na zoi-a za mrznjenje (on se ubacio ispod tvog posta), a ti rece da si upalio sa dopunjenim akumulatorom, tako da je do njeg.
     
  18. dams82

    dams82 Komšija

    Garancija mu je do novembra, zato sam napisao da ne dira ćelije. A poslije toga može provjeriti stanje kiseline, i po potrebi doliti destilovane vode...

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
     
  19. veki81

    veki81 Aktivista

  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kaze "snalazi", a covjek iza njeg normalno vozi i snima :D Snimio sebi lik otkaz.