Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. wexoni

    wexoni Novi član

    Već sam pitao, ali nisam bio baš konkretan. Dakle, trebam kupiti lcd/plasmu od 32 inča striktno, ništa veći ili manji. E, sad, znači samo ću spojiti xbox 360 na njega, drugim riječima samo igre ce se šiljiti. Kod jarana na njegov lcd sam spajao xbox i nije mi soccer baš najbolje izgledao, nekako mi se mutila slika...mislim da se to zove kašnjenje ili tako nekako. Znači volio bih to izbjeći, pa ako bi neko bio ljubazan da mi odgovori šta i posebno gdje da kupim, uz neku razumnu cijenu naravno. I na šta da obratim pažnju, da bih izbjegao to "mućenje" slike. Hvala.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moj drug ima spojen HDTV na PC preko kabla koji je sa jedne strane DVI a sa druge HDMI,probali smo i sa obicnim vga kablom posto tv ima i takav prikljucak i radi i tako samo sto je slika bolja sa dvi to hdmi.
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    @Ghostbuster
    Dobrodosao u Pany klub, mislim da si 7-mi :)
    Sretno i btw dobar setup ;)

    Sto se tice spajanja, uzmes dvi-to-hdmi kabal, digitalni je prijenos dakle prica o kvalitetu i interfernicijama je cita izmisljotina.
    Kabal treba na jednoj strani da prenese niz nula i jedinica a na drugoj da primi taj isti niz, tako da uzmi najjeftiniji koji nadjes. Baha je cini mi se rekao da imas u Robotu jeftinjaka.

    Rezoluciju stavi 1280x720p, neko kaze da 1920x1080 daje bolju sliku ja nisam primjetio.
    Napomena, posto takav nacina nije preko PC konektora nego preko HDMI-a velicinu slike na tv-u da ti se uklopi morat ces stimati na driverima grafulje a ne na tv-u pod stavkom "Resize HDTV desktop"
    To ti je posljednja stavka pod Video and Television na driverima.

    Postavke HDMI ulaza, pogotovo za gledanje HD sdrzaja, stavi na Dynamic a Ostrinu na 100%, kod gledanja TV kanala postavke mozes ostaviti sve na default-Normal.
    Neko voli Cinema mode ali meni je prezagasit, ukusi su razliciti.
    Naravno ovo sve vazi poslije 200 sati rada, dok ces do tad smanjiti kontrast i svijetlinu na Normal modu na 50% i ne diraj nista prvih 200 sati.

    Pitanjce, gdje si uzeo taj av receiver i da li ima Sony720DG ako si slucajno gledao?

    @wexony

    Ako ti pare nisu problem Sony 32w4000 (Tehnomarket ->Skenderija) ili 4500 ako ga nadjes posto je tek izasao.
     
  4. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Joj Nani bio je jos nakav sony ali mu nisam gledao oznaku jer mi nije pasala cijena ako je to taj na koji mislis 7+1, HDMI bla bla.... on je bio oko 600 km ja sam ovaj platio 490km nesto tako neznam tacno , a kupio sam u mobilmediji reciever i zvucnike a plasmu u tehno marketu.Jos samo da mi kazete ko zna gdje uzeti ovog kabla sto je Nani naveo ali mi treba veca duzina jedno 7 metara min, i da Nani dali ce gubiti na kvaliteti slike radi duzine kabla ??
     
  5. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Ja nevidim te postavke u control panelu od drivera od graficke ?? mozda ova moja nemoze to podrzati :)
     

    Attached Files:

    • 2121.jpg
      2121.jpg
      File size:
      64.2 KB
      Views:
      3,079
  6. wexoni

    wexoni Novi član

    Pa, taj mi je malo preskup :?
    Koji odziv tv-a da trazim. Sad sam nesto gledao i svi su 8 ms, a cini mi se da je i kod jarana isto, pa mi crnjak.
    Sta je s 32 inca plazmama? Kakva je tu situacija? One nemaju taj problem s kasnjenjem, cini mi se?
    Izvinjavam se sto peglam, ali eto kad vec kupujem da se bar dobro informisem. :smt002
     
  7. (:-D

    (:-D Aktivista

    Nisam ja djabe rekao Techno market najjeftiniji :D
     
  8. Nani

    Nani Komšija

    @Ghostbuster
    Pod Menage Custom Rules, stavi kvakicu (oznaci) Treat as HDTV, naravno Panasonic TV ne tvoj komp LCD, i onda ces dobiti "Resize HDTV desktop" pod Video and Television.

    Toliku duzinu morat ces naruciti preko electronic centra na Marin dvoru, ne znam da iko toliku duzinu hdmi kabla prodaje osim naravno online shopingom.

    Nema gubitka kvalitete slike, sve je digitalno, naravno ako neko nije sklepao kabal kojem se gubi kontakt isl.

    @wexony
    Ne postoji 32" plasma osim kvazi pokusaja LG-a sa jednim modelom.
    Najmanje su ti od 37" pa nadalje.

    Imas uzeti Panasonic 32 "(32LE8P) za 1150 kmica, ako ga ne nadjes po radnjama imas ga naruciti sa http://www.vtc.ba
     
  9. wexoni

    wexoni Novi član

    Nani, puno hvala, samo mi sad crnjak, jer izgleda da svi lcd imaju taj problem s kasnjenjem...ili mozda nemaju? Ipak su igre dinamicne, a ono kasnjenje me pravo iznerviralo kod jarana, jest da mu je neki fush tv, ali deklarisan je na 8 ms, kao i svi ovi koje sam pogledao. Naisao sam kod nekih da pise response time i u zagradi nesto Tr+Tf, a kod nekih G-G. Koja je tu razlika?
     
  10. Nani

    Nani Komšija

    Pa tehnicki gledano i (Rise Time - Fall time)->Tr+Tf i Gray to Gray->(G-G) su oznake brzine odziva matrice.
    G-G ili ti Gray to Gray ti je jos jedan marketinski trik koji proizvodjaci stavljaju. Radi se o tome, da se brzina odziva matrice odnosno svakog tranzistora-pixela na njoj odgovara promjeni od bijele do crne. Posto tranzistoru vise treba da odradi puni spektar od bijele do crne (da izmjenja boje), onda se stavlja oznaka gray to gray koja prikazuje manji response time, ili ti vrijeme odziva.
    Recimo ako je Gray to Gray 2ms deklarisano u realnosti je white to black 5-6ms.
    Proizvodjaci se pravdaju time da ljudsko oko najvise vremena provode u "sivom" spektru, Budalastina.
    A fall time i rise time predstavljaju paljenje i gasenje tranzistora, jer da bi LCD prikazao crnu boju on u potpunosti mora prestati pustati struju, drugim rijecima iskljuciti se i blokirati pozadinsko osvijetljenje, a da bi prikazao boje opet mora propustiti struju i to je ta razlika izmedju gasenja i paljenja (vrijeme koje mu treba da se ugasi i upali) Tr+Tf.

    Sony se najbolje bori sa LCD ghostingom, pogotovo na D, W, i X seriji.
    U i S serije lagano zaobilazi.
    Taj Panasonic je pristupacan cijenom i odlicno odradjuje motion handling.
     
  11. Loki

    Loki Komšija

    Jesi bio u onom shopu?
     
  12. Nani

    Nani Komšija

    Nisam imao vremena, ako stignem odem u toku ove sedmice.
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Bio maloprije u Tehno marketu, nemaju 37PV80 ni u jedonoj od svojih radnji. Ne moze se narucit vec ako/kad stigne - stigne. Imaju valjda samo model PV8, valjal to cemu i kakav je u odnosu na PV80?
     
  14. Nani

    Nani Komšija

    Manji kontrast, 15000:1 pv80 (10000:1 pv8)
    2 HDMI-a, (PV80 ima 3)
    PV80 ima glosy zavrsnu obradu, PV8 nema

    To bi bilo to :)
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    nista, cekat onda jedino PV80.
    Thx Nani.
     
  16. Nani

    Nani Komšija

    Gledaj ako ti je na oko lijep PV8, i (manja je cijena) nema razloga da ga ne uzmes.
    Te brojke oko kontrasta su zanemarive, one slike Beowulfa HD su sa PV70 plasme, gdje je kontrast 10 000 : 1.
    Mislim da sam ti sve rekao.
     
  17. GW

    GW Moderator

    Treba mi dobar TV za PS2 igranje. Kontao sam uzeti kakav 100hz CRT ako ih ima kupiti uopće... Dakle gdje ima?
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    HDMI mi sada treba da samo ponekad spojim PC sa njim, eventualno nekad uzemem PS3, znaci eto ga popunjena 2 HDMI slota, vise mi i ne treba..znaci razlika u kvaliteti je bas zanemariva?
    Hebo dizajn, nisam nikad to ni gledao :D
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Zaganjaj neku stariju plasmu od 37" sa 852x480 rezolucijom i komponentnim ulazom. Vidio sam negdje u prodavnici staru Sony plasmu za male pare, pa cu javiti gdje ako se sjetim.
    Druga mogucnost je da potrazis isto neki Sony ili Panasonic CRT (vidio sam u Robotu jos stoji nekoliko modela) sa komponentnim ulazom.
     
  20. GW

    GW Moderator

    Hvala. Pogledam.