Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Sovex

    Sovex Novi član

    Pozdrav

    sta mislite o ovom modelu Sony Bravia KDL-46V4000? I sta bi preporucili u cjenovnom rangu do 2000km? I LCD i Plasma dolazi u obzir.

    Pozz
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Jeste, u tom cjenovnom rangu radi se o veoma dobrom modelu. Gdje si mislio kupiti? Mozda grijesim, ali sam negdje vidio i nesto jeftinije.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Da bi ti pomogli na pravi nacin, navedi primarne namjere TV-a, odnosno koje ces sadrzaje prikazivati na njemu i sa kojih izvora.
     
  4. Sovex

    Sovex Novi član

    TV bi bio skopcan na dreambox i pretezno bi bili praceni sportski dogadjaji a i filmovi bi se gledali. U skorije vrijeme se planira uzeti i neki HD resiver. Uglavnom, pracenje digitalnih kanala.
     
  5. sakeman

    sakeman Novi član

    Tu cijenu sam vidio u Robot Commercu. Svakako imam namjeru pogledati ima li gdje jeftinije :smt001
    Na netu su nahvalili model, na jednom engleskom forumu, medjutim razmatrali su model P42X10(B), a ovaj je P42X10(Y). U cemu je fol? Mozda ovo zadnje slovo oznacava zemlju proizvodjaca?
    Kakav je u prikazu analognih tv-kanala? U radnji pustise sliku sa dvd-a. Negdje sam vidio groznu sliku na ekranu tv-a (Sony lcd)
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sve plazme imaju dobru sliku kod analognih tv-kanala. :wink:
     
  7. sakeman

    sakeman Novi član

    Trenutno, to mi je najvaznija odlika. Sad sam definitivno prelomio. Uzecu plazmu (a ne LCD)
    Hvala :smt001
     
  8. Nani

    Nani Komšija

    Stevie, haj probaj nesto sa tv-om.
    Preimenuj 3 HDMI ulaz u PC ili u PC DVI. Vidi oce li ti tad slika bit OK.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Imam samo dva HDMI ulaza, prvi je video+audio, a drugi samo video. Pored toga, nisam vidio nigdje da mogu preimenovati ulaz.

    EDIT: Nasao sam gdje preimenovat, ali je isto. TV je spojen na prvi HDMI ulaz.
     
  10. Nani

    Nani Komšija

    Kod tebe je koji model? Izgubio sam tracking vise.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Samsung PS42B430 je.
     
  12. DzigiBau

    DzigiBau Novi član

    Dobro Steve, onda da probamo par trikova :wink:

    Koliko poznajes ATI kartice, po mome skromnom misljenju, mnogo bolje nego NVidia za prikazivanje slike na televizorima, raznim.

    Da bih probao da ti pomazem, eventualno dovedem tamo gdje hoces, moras uciniti par koraka i nesto mi kazat.

    Prvo. Tacan naziv graficke kartice sa prozvodjacem, tipa Saphire, Powercolor, a ako je integrisana onda nadji u knjizici maticne ploce sta je tamo, sa specifikacijama memorije i slota AGP ili PCI.

    Drugo. Ako pricamo o tvome x500 modelu, onda moras imati drivere izmedju 7.12 i 8.5 koje pronadji na Atijevoj stranici. Sa AGP karticama ima manji problem, moze se prevazici. Sve preko 8.5 ima ugradjene neke dodatne opcije koje su prilagodjene 3xxx i 4xxx karticama, sto nas sada ne interesira, jer tvojoj karti ne cine ama bas nista.

    Moram ti i ovo kazat, cilj igre, a na tome radim sa odredjenom ekipom vec mnogo vremena, da ATI karta preuzme obradu slike u cjelosti, koristeci cip UVDA ili UVDA2 na novim kartama, na nacin da shadere koristi za nesto sto se zove DXVA ili hardverska akceleracija. To je jako bitan momenat ako imas namjeru vrtiti bilo sta Full HD ili Blue Ray, jer procesor ma kako jak, sa recimo integriranom zvucnom karticom, koja ja najcesce slaba i spora, tesko to moze sve sam odradit. Kako ces znati jel ti karta vuce hardversku akceleraciju, pa jednostavno pustis neki HD ili Full HD film kodiran kao mkv ili h264, onda otvori Task Managersa CTRL+ALT+DEL, ako je procesor do 5%, onda je to jako dobro, a ako nije bice frke kod Full HD. Imam nekih kontrolnih softwarea ali bih te samo zapetljavao, vjerovatno uveo u novi svijet, pa bi zaboravio na televizor. :D

    Jos nesto, jako je vazno da mi kazes znas li barkati po registrima u tvome Windowsu XP ili Vista, jer cemo morati preprogramirati tvoju kartu da salje overscan signal na komplet ekran, tako sto cemo neke komande uvrstiti. Eto kazi onda odgovore na 1, 2 i ovo malo ovdje, pa da odradimo posao.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da si malo bolje vidio, graficka je XFX HD4870 512MB, i ne vidim zasto je bitan vendor? X550 je Asus i bila je samo kratko isprobana. Trenutno su 9.9 driveri.

    DXVA me uopce ne interesira u ovom trenutku, pogotovo mi ne treba za obicne divx/mkv fajlove, dok naravno za fullHD postoji DXVA podrska. Uglavnom nebitno.

    Ne vidim sad neku potrebu za editovanjem registry-ja, kartica baca overscan signal na citav ekran, samo sto je na plazmi to razvuceno ukoliko se radi o non-16:10 rezoluciji.
     
  14. GW

    GW Moderator

    Šta bi trebalo biti UDVA?
     
  15. DzigiBau

    DzigiBau Novi član

    Razlicit proizvodjac, koristi razlicite komponente i firmware na bazi ATI tehnologije, sve se to moze prestimati. Imas dobru kartu, sto za igre sto za prikazivanje na televizoru. Pretpostavljam da imas DDR5 verziju, PCI.

    Na ovu konstataciju da ti kartica baca overscan signal na citav ekran, mogu samo reci, smijesno. Vidim ne znas o cemu govoris, isto tako, kartica se moze stimati koristeci instrukcije iz dll fajlova koje vrte driveri, putem dodavanja seta instrukcija na odredjena mjesta u registrima, koje opet vidim ne poznajes, onda nekom arogancijom hoces da ti neko pomaze, ali ti sve znas. Hoces ovako, meni treba doslovno 5 minuta da ti to prestimam kako ti to zelis, cijena 100EUR.

    Fino ti Nani kaze da pojedini televizori ne posalju EDID informaciju, na nacin da je karta razumije, pa predju u odrerdjeni mod koji nije prilagodjen tom televizoru i nastane problem. Onda se mora kartica preprogramirati u drugaciji mod.

    UVD je tehnologija koju koristi ATI, a znaci Unifed Video Devoder, ima nekoliko verzija, UVD, UVD+, UVD2, UVD 2.2. a radi se o komponenti, koja je ugradjena u GUI procesor, sa jedinom idejom da obradi mkv, h264 ili vc-1 signale, koje CPU ne moze odradit jer su za njega pregusti. Neki driveri imaju problem da ne pobudjuju ove komponente, pa karta ne odradi svoj dio posla, ali kako to Steve sve zna neka vam dalje on to pojasni.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Gdje je problem? Nigdje nisam napisao da sve znam, samo sam rekao da me iskoristavanje GUI procesora (odnosno UVD tehnologije) trenutno ne zanima, i pitao zasto je bitno koji je vendor? :wink:

    Nije mi problem editovat registry ako znam da ce pomoci.
     
  17. GW

    GW Moderator

    UVD je upravo to što si napisao, ali UDVA nije ništa. :D
     
  18. DzigiBau

    DzigiBau Novi član

    Otvori CCC i nadji u Information, gdje je u registrima smjesten set instrukcija.

    Ako je Windows XP idi na

    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Video\{XXXXXX-XXXX-XXXXXX}\

    Udji u folder 0000 i 0001 pa dodaj Key String instrukciju za oba

    VForceMaxResSize = 2800000

    Za Windows VISTA

    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Video\{XXXX XXXXX XXXXX}\0000\UMD\DXVA\ i obavezno u

    0001\UMD\DXVA\

    VForceMaxResSize = 2800000

    Ovim ga tjeramo, sta god pustio, karta baca Full HD signal, 16:9 na display ma sta on bio. Ispravi signal vecinom, bez obzira na televizor.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sad sam na poslu, ali cu probat kad dodjem kuci.

    Ovo vrijedi samo za HDMI izlaz, ili...? Pitam zato sto mi nece odgovarat za 16:10 LCD monitor.
     
  20. DzigiBau

    DzigiBau Novi član

    Sveukupan signal koji salje karta ce biti odradjen za komplet rezoluciju 1920x1080, pa da vidimo sta ce biti, jer kad se susretne sa displayom koji je u rezoluciji koju karta nema zapisano unutra, recimo 1440x900 onda nastane malo frke.

    Ima tu i malo razlicitosti kod proizvodjaca kartica, iako su nijanse u pitanju, razlicito se ponasaju unutar razlicitih konfiguracija. Probaj i javi, pa cemo vidjeti sta moze.