Ukinute carine na proizvode iz EU - malo sutra

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Nihad, Mar 23, 2009.

  1. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Popizdio sam upravo.

    Dolazi pošiljka iz USA (polovan proizvod) vrijednosti 133KM
    Kažu moram platiti 60KM carine što iznosi 45%.

    Zar se carina naplacuje na polovne stvari i stvari koje su ispod 200KM?
     
  2. apdejt

    apdejt Overclocker

    Nekoliko puta sam pisao ovdje, posto sam radio u FedEx-u uvoz/izvoz po zakonu sve sto prelazi 25$ (sada 25€) podljeze carinskoj proceduri, to sto su nekada nasi carinici zatvarali oci na to da imaju manje posla to je druga stvar. I meni skoro kolegica govori koja uveliko narucuje odjecu iz svijeta da do sada nikada nije placala carinu, a vec zadnje dvije tri narudzbe placa, haman su ovi nasi poostrili kriterije. To sto nesto vrijedi npr. kako ti rece 133KM njima nista ne znaci, jer oni imaju svoje tabele po kojima vrse procjenu i na osnovu toga vrse procjenu koliku ces carinu platiti.
     
  3. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Bas tako. Rodjak mi radi na carini, i kaze da za sve imaju tabele po kojima nadju proizvod il sta vec, i onda po jos nekim tabelama racunaju koliko treba platiti carine i poreza, tako da il gift, il ne gift, valja platiti kako ono kazu :mrgreen:
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Meni su kosti odrali za 4 kamere video nadzora sa dealextreme
     
  5. apdejt

    apdejt Overclocker

    Bas me zanima da li ce meni za fan kontoler sta srati koji vrijedi cirka 5-6 USD, skuplja postarina od njega.
     
  6. Nani

    Nani Komšija

    Pa raspada se budjet drzave, pa valjda misle da ce namirit od nas sto ovako online narucimo par stvari.
     
  7. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Prvo boracka populacija, pa onda to. Ima logike :)
     
  8. artemis

    artemis Komšija

    Meni stalno slali iz Use pakete, nema sta nije sve bilo u njima, nikad nisu carinu pukli... a evo sada jaranu na dvije ps3 polovne igre carina, djaba sto je "gift"... Ako su poceli na sve tako, pa ne isplati se onda pola stvari dobavljati... kriza, para se nema, pa lupaj gdje stignes...
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Dosta vas je ovo postavilo isto kao da vam neko uzima novac nezakonito...
     
  10. drdamir

    drdamir Aktivista

    Ako naplate carinu na pošiljke neznatne vrijednosti (do 50KM, kako piše u Zakonu), onda uzimaju nezakonito. Meni, doduše, nisu nikad, ne znam kakva iskustva drugi imaju.
     
  11. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Zar nije bilo do 200KM?
     
  12. apdejt

    apdejt Overclocker

    Nije u zadnjih 6 godina.
     
  13. Nani

    Nani Komšija

    Bilo je 100 eura koliko se ja sjecam.
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Jer dobijao sam dosada posiljke preko 100USD ali mi samo naplate 3.5KM.

    Znaci da sam jednostavno do sada dobro prolazio, dok su me sada legalno ocarinili.
    Pa to je odlicno.
     
  15. apdejt

    apdejt Overclocker

    Opet ponavljam carina kaze "sve sto prelazi" 25$ odnosno sada 50KM ili ti 25€ podljeze carinskoj proceduri, barem je tako bilo 2005/2006 pa do danas, a vjerovatno i prije tj. kada sam poceo raditi uvoz/izvoz u FedEx-u za fizicka lica. Nekada su porudzbine prolazile kroz carinu i naplacivana je carina, a nekada ne sve je ovisilo o trenutnom raspolozenju carinika (govorim za manje iznose npr od 50-200 KM). Slazem se sa Enisovim komentarom zalimo se kao da nam netko nelegalno uzima novac, to je jednostavno zakon kakav je takav je nista mi tu nemozemo jbg.