Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    S obzirom na naziv modela, ocito je da se radi o nekom nasljedniku. Razlika moze postojati jos (npr. panel), no sansa je i da se prvi model mozda nalazi nesto duze na lageru pa je cijena takva. Ne znam o kakvom igranju govoris s ovom platformom?
     
  2. River

    River Novi član

    Ma, sto se igrica tice, nista zahtjevno, jednostavne web igrice.

    Zanima me samo da li se isplati dati dodatnih 200 KM za ovu razliku?
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Sumnjam da je taj drugi 900KM bas :) Cini mi se da sam ga ja ganjao kad sam kupovao, ali je bio bijeli, pa sam odustao.
     
  4. River

    River Novi član

    878,65 KM da budem precizan, ali sad vidim da nema DVD
     
  5. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ma ima DVD to je standard za sve preko 13,3" samo sto nije navedeno mozda.
     
  6. River

    River Novi član

    E, onda ne kontam zasto je tako jeftin. Sve drugo sto sam gledao sa i3 procesorom je bilo cca 1.000 KM i vise.
     
  7. apdejt

    apdejt Overclocker

    A jesli li razmisljao o tome da je cijena za
    Toshiba Sat.C660-1C8 i3-380M 2.53G, Display 15.6" LED, Ram 3G, HDD 320G, WLan, BlueTooth, CardReader, WebCam, Garancija 2g
    koju si vidio bez PDV ?
    Npr. buduci da vidim da je opis kopiran sa Genelec-a pretpostavljam da si vidio cijenu
    878,65 KM
    tj.
    878,65 KM + 17%
    -----------------
    1028,02 KM

    za gotovinu sa 10% popusta dodje

    925,20 KM
     
  8. River

    River Novi član

    Hm, e nisam, to je onda to

    Hvala
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Pa opet je dobar deal, to je tih 900KM, 25 gore dole :D
     
  10. River

    River Novi član

    Cini mi se da ipak trebam skoknuti do Tuzle, skoro dvjesto KM manje za 1 GM Ram-a manje
     
  11. Archimedes

    Archimedes Novi član

    Koristio sam opciju "search" ali ništa nisam na forumu pronašao o ovome modelu. Na internetu također nisam pronašao neke recenzije ili mišljenja korisnika.

    ACER Aspire 7739G

    Intel Core i3-370M (2.40 GHz, 3 MB L3 cache)
    17.3" LED HD (1600 x 900 WXGA)
    6 GB DDR3 1066 MHz
    640 GB S-ATA (5400 rpm)
    nVidia GeForce GT 520M (1 GB)


    Ovaj model mi se uklapa u budžet od nekih 1200-1300 KM. Korištenje uglavnom za internet, dreamweaver, photoshop.

    Da li neko ima iskustva sa ovim modelom i mišljenje o istom? Ili ako ima neki bolji prijedlog, a da se uklapa u gore navedeni budžet.
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Po specifikacimama izgleda ok (i5 procesor bi bio idealan). Mozda ti je jedinobolja varijanta uzeti 13" laptop pa ga kopcati na vanjski ekran vece dijagonale zbog prenosivosti?
     
  13. Archimedes

    Archimedes Novi član

    Ne bih ipak uzimao ništa sa manjim monitorom od ovoga. Gledao sam i ovaj model ACER Aspire 7741G i5 460M/4GB/500GB/HD5650/BT/17,3". Bolji procesor, ali manje RAM-a i manji HDD. Skuplji je za nekih 200 KM od onog gore navedenog modela.
     
  14. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Evo i mene :)

    Htio bih da otprilike pitam ima li ko kakva iskustva sa HP ProBook 6550b modelom? (ili 6540b ili 6560b, razlike su minimalne) Kontam da kupim ovo, i5 450m proc (2.4GHz, 3MB cachea), 4GB rama, 320GB HDD, integrirana GMA HD grafa.

    Inace, laptop cu koristiti ovako za studentske potrebe, filmove, eventualno malo Photoshopa, video uredjivanja, poneki IDE i klasicno surfanje, u Tuzli bi mi bio kao desktop pet dana, vikenom sam tu za PCom. Koliko sam vidio to je model namijenjen nekim manjim firmama i poslovnim korisnicima, sto mi odgovara radi, prema par reviewa koje sam procitao, fine tastature, mat ekrana, odlicne izrade a i jako veliki broj portova sigurno nije na odmet.

    Jedini "belaj" je ova graficka integrisana, iako nisam skoro pa nikakav gamer, volio bih odigrati poneku partiju HoNa, Dota garant moze, a i Dota2 ce eventualno biti opcija i najvjerovatnije cu i to poigrati, pa neki minimum-medim detalji na nativnoj rezi bi bili odgovarajuci (Dota2 je u Source engineu, L4D ide preko 50fpsa na low na ovoj grafi pa kontam da ce nekako i moci to). Pa me znaci zanima, ako neko iz prve ruke ima ovaj proc, i5 450m bet maksuz grafe, da kaze da li ista moze poigrati i da primjer nekih FPSova.

    I inace, nekako sam malko skeptican prema HPu kao brendu. Kod nekoliko osoba, na 4 laptopa, doduse iz "jefitnijeg" segmeta, 4520s modeli, 4720 i 620 su baterije srednja zalost u manje od godinu dana, i iako ce vecinu vremena laptop biti prikljucen na napajanje, ne bih voliio da za par mjeseci moram stalno paziti na to, par sati bi bilo optimalno.

    I, kolika bi bila procjena ovog laptopa, sa baterijom koja drzi 3,5 sati, "skoro kao nov"?
     
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Imam taj procesor ali i zasebnu grafu, tu upalim skroz rijetko kad mi treba malo vise baterije tako da nemam pojma kako se ponasa u igrama.
    Sumnjam da mozes sa njom ista u igrama, za video reprodukciju bi trebala biti OK.

    Kao sto si i sam rekao HP je prakticno najnepouzdaniji brend u srednjem i nizem segmentu trzista, a statistike to i potvrdjuju.

    Procjena je teska, nov je bio prilicno skup zbog Win Pro licence i vece rezolucije ekrana ali su danasnje masine od 500 eura superiornije:
    http://www.amazon.de/exec/obidos/ASIN/b ... KAKR8XB7XF

    Mozda 800-850 KM
     
  16. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Lik mi ga daje za 800, pola godine star. Teske muke.

    Igre sam mozda malo previse gore potencirao, nisu fokus one ogroman, mozda 5% vremena, tako da se to slobodno moze zanemariti.

    Sto se tice nepouzdanosti HPa, konto sam da ovaj model spada eto u tu srednju neku klasu, koja je valjda koliko toliko bolja od tih entry level modela, ha iz Compaq serija, ha iz ProBook.

    EDIT: Pogledah i link, fino se cini, Sandy Bridge je noviji od ove prve generacije, a za nesto malo znaci para se dobije nov laptop. Hmmm, teske muke :( Jedino sto ovoga nema kod nas.
     
  17. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ako se mozes protegnuti jos malo vrijedilo bi mnogo.
    Imas li kakav domaci cjenovnik ? Slabo sam upucen u cijene kod nas.

    Vidi tek onda ovo, i5 Sandy i GT540M za 500 eura: http://www.amazon.de/exec/obidos/ASIN/b ... KAKR8XB7XF

    edit: evo gledao sam plus.ba, tesko je naci ista jeftino sa i5...

    jos jedan edit: DELL Inspirion N5110 CPU Intel Core i5-2410M, DISPLAY 15.6", RAM 4GB, HDD 500GB, GRAFIKA nVidiaGT525M/1GB, BlueTooth, No Os Garancija 3g

    1250 KM u genelecu, ali nemaju na stanju, vrlo solidna graficka (http://www.notebookcheck.com/NVIDIA-GeF ... 888.0.html), brend sa reputacijom i 3 godine garancije.

    Eto ti preporuke :D
     
  18. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ma i ja se ne mogu snaci, gledao sam po ovim shopovima, nama ovog modela haman nigdje. Za referencu, 6560b sa i5 Sandy Bridge-om je 1900km u Plusu, a ni on nema grafe. Inace, osjetno je kod nas skuplje, tesko da se ista sa i5 (ha Sandy ha prvi) moze naci ispod 1200km, graficka upitna. Sigurno na te cijene treba dodati nekih 100-200eura, i to pod uslovom da ima taj model kod nas.

    Nije mi neka hica sa laptopom, izdrzao sam dvije godine nosajuci ovaj PC ali kontam haj da se rijesim i tog vec jednom, ali kako je krenulo... xD

    EDIT: Prema nabava.net, nema jeftinijeg od 5.5k kuna 6550b sa i5.
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pogledaj zadnji edit, taj Dell ako ti ga mogu nabaviti i ako ga mozes priustiti je super masina za te pare.
     
  20. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Heh, i dodaj na to PDV, i sa tim nekim popustom bi bilo skuplje preko 500km od ovog. Mozda bi se i mogao protegnuti, ali bi ispalo samo radi grafe (HDD i SB mi ne igraju toliku ulogu naspram malo manje prostoga i Arrandalea) , i ne cini se kao najpametniji neki potez.

    Sto se reputacije brenda tice, Dell mi je nekako slican HPu :)