SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma kakvi, ja furam grafe najvise, SSD je samo dodatak, i sa ovim sam extremno zadovoljan.
     
  2. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Bas tako sam i ja gledao na Intel vs. Crucial, Samsung i ostale. Ipak, mogu razumiti odluku na Intel, najbolja pouzdanost. Da je SF 2281 bio bez problema i da nije bilo poplave u Tajlandu, cijene bi danas bile puno bolje.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pisao sam o tome, Samsungu je ovo vec peta generacija SSD-ova, za razliku od bubuljicavog Sandforce-a. Duze ih rade nego i Intel. A sa proslom generacijom (470), takodjer nije bilo nikakvih problema. Na kraju, Samsung jedini ima SSD koji u potpunosti sam proizvodi, a u njega ugradjuje najbolje MLC chipove - Toggle NAND.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Evo i ja se ponovio malo. SSD kupljen od Sene ;)


    [​IMG]
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Spor. :mrgreen:
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa kad su u pitanju sinteticki testovi, u odnosu na tvoj samsung, jeste spor :p tebi se win dize za 10-12 sec, a kod mene za 14-16 :) ja i razlike :) mozda je i "spor", ali imam nesto vise GB na njemu od tebe 8)
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije 10-12sec, nego 7-8. Zapravo duze traje bootanje. Ali i to ce se skratiti kad se uzme UEFI ploca. :mrgreen:
     
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    U mene se win dize za 11-13s (mjerejno sa boot tracerom, on racuna samo kad pocne disk da radi, znaci nista ono sto bios i ostale stvarčice), kolins samo uradi tweakove koje sam ti rekao i bit ce jos bolje. Ali u mene je najbrze, ja samo imam SSD disk, nema mehanike u mene stevo. :mrgreen: :mrgreen:
     
  9. retrorobot

    retrorobot Novi član

    patriot ssd 32 GB lik prodaje za 80 KM vrijedi li tih para ?
    ssd 32gb RF32GS25SSDR
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne vrijedi uzimati takav SSD bez obzira na cijenu.
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Neki anonimuski kontroler, ja ne bih uzimao ovo.
     
  12. retrorobot

    retrorobot Novi član

    ok ljudi hvala na odgovoru.
    bice mi zao rastati se od raptora i sto ovaj gore kaze gajgerovog brojaca :) , kupio sam neki mini pc i5 proc , pa kontam uzeti ssd u skorijoj buducnosti
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Gledam Didi-Sa ima Mushkin Cronos SSD-ove 120GB (395KM) i 60GB (270KM)..

    Ima na OverclockersClub.net review ovog 60GB modela..

    Kazu koristi Sandforce 2281 kontroler (3.0 SATA, TRIM,) i koristi 8x 8GB Micron 25nm NANDS chipove..

    Nije los na testu,nije najbrzi ali eto..

    Valja li sta ovo?
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Bilo je problem sa tim kontrolerom i 25nm cipovima, ali na tebi je, ne znam, mozda su popravili sve do sada. Pricekaj nekoga ko vise prati SSD-ove da da odgovor.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je isto kao Agility 3 ili Corsair Force 3. Uostalom kao i svaki drugi Sandforce 2281 SSD sa asinkronim NAND-om. Ovi modeli se jedino pate sa podacima koje nije moguce komprimirati, jos vise nego oni sa sinkronim NAND-om.

    U real-life upotrebi ce biti kao i svaki drugi SSD, ipak. Ali nisu bas ni jeftini, 60GB za 270KM nije malo.

    @Sena: to sto Sandforce nije nesto pouzdan to je druga pjesma. Ja samo kazem da su ovi Chronos diskovi kao i svi drugi asinkroni Sanforce modeli. 25nm NAND-ovi nisu legli prvoj generaciji Sandforcea, SF-1222, jer su oni bili bazirani na 34nm NAND-ovima koji su odjednom zamijenjeni novima, jeftinijima za proizvodnju.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ima li sta jeftinije (60GB) a da valja kvalitetom/pouzdanost?
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jedino Crucial M4 od 64GB. Trebali bi kostati isto kao i Sandforce diskovi, ali veci problem je nabaviti ih. Samsung 830 od 64GB je vec skuplji, kosta kao najskuplji Sandforce diskovi sa Toggle-NAND chipovima.

    Crucial M4 su odlicni diskovi, pouzdani (imali su jedan bug u firmware-u, ali to je vrlo brzo rijeseno), a ne pate se sa komprimiranim podacima, kao i Samsung 830. Ja sam 830 uzeo uglavnom zato sto Cruciala M4 nije bilo za kupiti tamo gdje sam uzimao.
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Moze li brzinska preporuka,

    Trebam pouzdanost uredjaja i po kontroleru :

    ADATA 120GB, S510, 2.5" SATA 3
    ADATA 120GB, S511, 2.5" SATA 3

    Kingston V200

    Ima li soli pored kapaciteta, po pitanju pouzdanosti, kupovati jedan od gore navedenih?

    Moze li kako odgovor brzo, trebam to kupit danas?
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    -Samsung 830
    -Crucial M4

    Jedini SSD-ovi koje bih uvijek preporucio. Od tih navedenih ocito nijedan nije Crucial ili Samsung. :D
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ok Stevie_Ray, Hvala...

    Zurba nam bila, juce sam pogledao sta ima kupiti kod nas i u blizini...

    Uredjaj je ADATA 120GB, S510, 2.5" SATA 3.

    Uredjaj izgleda pristojne obrade, solidne tezine za tako mali uredjaj, ima HDD/SSD braket, ali nema SATA kabla :D

    Ima li nesto na sto treba obratiti paznju ? W2002-XP SP.3 je OS...

    Ima li neki program za benchamrk, moze li HD Tune 2.55 da napisem utiske kakav je...