SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Bezveze je taj SSD.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je kao i svaki Sandforce disk sa asinkronim NAND-om. Dakle kao OCZ Agility 3 ili Corsair Force3.
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Cuj bezveze,sta hoces za 280KM..

    Opet je bolji od svakog high end HDD-a..

    Sasvim solidan disk za mainstream korisnike, ko hoce E-Peen neka plati 50% vecu cijenu..
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Do mene je. Mislio sam da je to onaj stari model sa onim Jmicron kontrolerom.
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Da, Sena i mene je to bunilo. Ali ipak ovo je model sa +, stari modeli bez tog + ne vrijedi ni 50KM jer crkavaju za mjesec dana. Hyper je još bolji ali i mnogo skuplji. Uglavnom ima ovdje test: http://www.legitreviews.com/article/1874/1/ ljudi su uspjeli dobiti 552MB/s reads 515MB/s writes. Ako bude sve po planu trebao bi leći ovaj ssd do kraja mjeseca.
     
  6. veki81

    veki81 Aktivista

    270km da budemo precizni :mrgreen:
     
  7. JVC

    JVC Overclocker

  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Samsung 830 128GB 274KM, pa to je dodzaba. Ja svoj platio 100KM vise.
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Upravo to..

    Npr seasonic X660 GOLD napojna je 255KM, 4x 8Pin PCIE, 650W na 12V i uz to 5 godina garancije..

    Imaju i dobru ponudu (a i cijene) na LCD/Plasma TV uredjaje npr PANASONIC LED LCD TV TX-L42E5E je 1285KM sa PDV a npr u Genelecu je 1407KM sa PDV..

    Stvarno odlicne cijene..
     
  10. JVC

    JVC Overclocker

    Ja ih pratim vec neko vrijeme posto sam u fazi nabavke novog tv-a (mjesec do mjesec i po max) pa sve pratim da se nebi zahebo, i platio nesto vise nego sto treba, i stvarno su im cijene skroz ok. cak sta vise izuzetno povoljne u odnosu na druge.
     
  11. Piroman

    Piroman Komšija

    Dobro cijene, samo jesi li doznao kakvih iskustava od strane mušterija koji su tu uzimali? Iskreno, ne shvatam kako ovaj samsung ssd moze biti svega 20-ak KM skuplji kod nas nego u npr. Njemačkoj! :shock:
     
  12. chivas

    chivas Novi član

    Prvo pozdrava svima.
    Vidim ima dosta učitavanja sa preporukom ovog foruma pa eto registrovah se da budem "pri ruci" :)
    >>samospaljivanje :)
     
  13. JVC

    JVC Overclocker

    Sto nebi mogao biti, izvozne cijene za nas su sigurno nize nego za njemacku, a drugo sto nasi trgovci otimaju je posebna prica.
    Nemam iskustva sa rajom koja je kupovala, ali posto se placa pri pouzecu robe male su sanse za probleme, sam treba paziti dok se neizgradi povjerenje.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    LOL koje ignorisanje :D
     
  15. chivas

    chivas Novi član

    Nabavne (samospaljivanje II) 225,40 KM (ovo je bez marže i PDV-a, znači nabavna od dobavljača) Minimalna je zarada, ali postoje i bonusi u vidu porabata. Tako da ima neke zarade. E sad druga je priča zašto neko na nabavnu nabacuje 20% maržu pa na to ide pdv, pa još kasnije ubere bonus (porabat) od distributera.
    Valjda će se naći neko i od mušterija da iznese svoje iskustvo, taj segment ja ne mogu i ne smijem komentarisati :)
     
  16. JVC

    JVC Overclocker

    Sve je ovo realno, ovako radi i Slavoljub nabaci samo malo marze, ima malo rabata, i njemu dosta da radi, a ne otima kao drugi zato je i popularan jer radi posteno sa realnim cijenama.
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Hajde da ne idemo u off-topic previse na ovoj temi, a poznata su i pravila na forumu oko (samo)reklamiranja :)
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Stigao jučer ssd ubacio ga instalirao sistem, ploča ima 2 sata 6 i oba sam diska tu priključio. Zaista sve brže radi, instalacija win7 x64 sp1 10-ak min bez štelovanja i formatiranja. Bootanje isto tako veoma brzo više uefi zauzima vremena nego sam loading windowsa (može li se uefi još ubrzati?). BF3 loading mapa također puno brži. Uradio sam par testova možda kasnije nabacim, uglavnom prema specifikacijama ATTO daje read write preko 500 MB/s. Windows index 7.9. E sad pitanje-sugestije. Pročitao sam temu komplet. Imam 4gb rama da li da isključim superfetch, šta je sa ahcijem? Nemam pojma je li mi upaljen u biosu, treba li ga upaliti? Sistem je već podignut da me neće zezati loading i freeze? I ima li nekih savjeta kako ssd još ubrzati itd? Ostavio sam restore upaljen, hibernaciju nisam palio a ima još 70gb mjesta osnovni programi instalirani i BF3.
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Iskljuci prefetech i superfetch, iskljuci indexing, iskljuci defragmenting, iskljuci restore, ukljuci write cache, iskljuci hibernate u dosu, provjeri u dosu jeli radi TRIM za svaki slucaj, i to bi bilo to najvaznije, ako te zanima jos sta, na PM se javi forza.
     
  20. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Čestitke Forza, da dobro posluži i da sebi još bolji kupiš. :D