Kraj vladavine DirectX-a?

Discussion in 'Igre i konzole' started by Ragnarok, Sep 26, 2013.

  1. bug

    bug Aktivista

    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  3. RaP

    RaP Komšija

    ode mantle u zaborav

    a nije ni zazivio.
    Bolje bi bilo atiju da nije ni spominjao low level pristup.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako nista, natjerali su "ove" da srede DX/OGL. A ovdje najbolje prodje Nvidia.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nope, uvijek su ciljali na low-level pristup bez obzira koliko Mantle bio prihvaćen:

     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    a sad ce za to trebati neki novi directx kojeg podrzavaju samo najnovije grafe i najnoviji winsi i tako :)
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Low-level pristup ne podrazumijeva novu verziju hardvera. Možda neki novi DX/WIN kombo.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    ma izmislit ce oni razlog :), ako nista onda ce podrzavat samo poslednje generacije grafa kao i mantle.
     
  9. RaP

    RaP Komšija

    Upravo tako ali sa ekonomske racunice im se neisplati jer onda produzuju vijek starijeg hardvera za duplo
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kao sto je vec receno produzuje se vijek cpua a ne gpua, al ce oni nastojat to ograniciti na novije gpue jer tako mora :)
     
  11. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Kako god AMD je zakotrljao pricu u pravom smijeru i to je za nas u konacnici dobro...
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    A mozda su se udruzili sa AMD, podrzali patent i ostali pri svom nazivu (ista stvar-drugo ime) :)
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    MS uzvraca sa Dx 12:

     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    lol sta sam reko, eto razloga za novi hardware :)
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa ko ce ti sad uzeti NOVU karticu koja podrzava DX12 (i istresti kamaru para na nju), kad to isto imas sa starim karticama u kombinaciji sa Mantle-om (ovdje iskljucujem NVidia fanboy-se):)
     
  16. heroic

    heroic Komšija

    Zasto DirectX 12 ne bi bio backward compatible sa starijim hw ?
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Zato sto ce do kraja godine 20% Svijetske proizvodnje biti na manjem proizvodnom procesu i tamo u septembru-oktobru je ocekivati nove generacije GPU... :D

    20 nm Process Technology + DX 12
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Svi oni koji budu natjerani. Ocekivati je za nove naslove DX12 only isto kao sto sada ne mozes igrati BF4, C3, ghosts itd sa DX10 kartama.. dok ce taj isti DX12 biti podržaniji od vise developera nego mantle. Nemaš izbora.

    Samo jedna jedina igra postoji za mantle tako da ne vidim neke velike koristi od njega ako takvim tempom i nastavi.

    A stare karte nece biti podrzane sa DX12 iz istog razloga sto neke nesto starije nisu podrzane sa DX11.
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Dx12 ce osim optimizacije donijeti i niz novih vizuelnih poboljsanja. Znaci nije samo o performansama rjec
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Bas sada testiram neke stvari sa grafikom.

    BioShock Infinite (igrao i sa HD3000=DX10) imam ponudjenu opciju ULTRA-VERY HIGH samo sa DX11 :)

    Sama cinjenica da sam sa HD3000 mogao pokrenuti vecinu novih naslova (BF3 npr), Crysis 3 nisam mogao pokrenuti, govori o tome da se ni DX11 ne koristi cesto u praksi ili nema od njega koristi, osim da ti onemoguci igranje odredjenog naslova-igre.

    U Carrier Command: Gaea Mission kada ukljucim "neke" max. (DX11) graficke detalje primjetio sam drastican pad fps, a detalji su toliko mizerni da sam nekoliko puta palio-gasio kako bi primjetio razliku :)

    Mnogi korisnici ne razmisljaju o tome kada igraju neku igru da uopste ne koriste DX11 :D-ludilo :smt005

    Znaci da "moras" imati grafiku cca 400+KM koja ce gurati MAX-ULTRA postavke da bi koristio DX11, 500+KM za puni DX11 potencijal, dok oni sa nesto slabijom karticom ili raja sa vecim monitorom i rezolucijom, generalno vecina (moje misljenje) forsira 60 fps/avg, a ne ULTRA (DX11) detalje.

    Evo kako danas izgleda DX11 (ispod 60 fps), ASUS R9 280X (naravno ne pise koji dio Crysis 3 su igrali :lol: ) ;
    http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS ... OP/12.html

    Eh sad se mi svi trebamo zapitati sta traziti od developera ; Mantle ili kupovinu nove 600+KM DX12 graficke kartice :lol: (koja ce raditi u DX11 vecinu vremena :smt005 )