Kraj vladavine DirectX-a?

Discussion in 'Igre i konzole' started by Ragnarok, Sep 26, 2013.

  1. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Slučajno sam pročitao ovu vijest na BUG-u pa mi se činila zanimljivim da podijelim i sa mojim dragim gaming fellows.

    http://www.bug.hr/komentari/odlazak-dir ... 26899.aspx

    Da li ovo zaista (konačno!) znači kraj vladavini Windows DirectX platformi kao jedinoj za igranje i omogućavanje razvoja igara neovisnim o OSovima. Ako se neko sjeća ere pokretanja igara iz DOS-a u ovom slučaju bi to bio bilo koji drugi kompatibilni OS, zasigurno LINUX.

    Evo i slide show koji se odnosi na podršku nove tehnologije u Battlefield 4 + AMD Mantle i šta ona znači za nas PC igrače:

    http://www.slideshare.net/DICEStudio/ba ... e-3-mantle

    Šta vi mislite o ovoj, po meni predivnoj informaciji. The king is dead, long live the king! :)
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Bilo bi fino da DX nestane (ili da se podosta smanji njegov utjecaj), ali to je malo vjerovatno. Mantle i SteamOS mogu ovo "pogurati".
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Realno, jedino SteamOS nesto moze. Racunar koji bi bio poput konzole za igranje i bez neke univerzalne namjene kakva je uglavnom nezamisliva bez Windowsa.
     
  4. RaP

    RaP Komšija

    Hehe cuj da DX nestane, hehe zanimljivo
    mislim iskreno voli bi jer konkurencija je sve, ali zamisli sad da i to zakomplikuju pa sta onda treba da na racunaru imamo DX, i jos par alternativa, ne zvuci mi bas primamljivo a .
    Cisto sumnjam da ce iko u skorije vrijeme parirati DX-u
     
  5. heroic

    heroic Komšija

    Da je Microsoft "normalan", na ovakve dogadjaje bi reagovao nekim novim Dx-om, odnosno nekom "raw" verzijom ili nekim svojim "necim" koji smanjuje taj visak koji pravi Dx, da se da vise kontrole dizajnerima...itd Tj. ako bi ovo bila stvarna prijetnja.

    E sad posto Microsoft voli da ignorise zdrav razum u zadnje vrijeme... svasta je moguce :D
     
  6. bug

    bug Aktivista

  7. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ako ce na kraju korisnici profitirati iz ovoga svega ja sam za :) Bas me cudi da se niko od velikih igraca nije sjetio da ovo ranije uradi. Spucati dual boot na masinu i vozi OS po potrebi. Ima li kakav leak o realnoj razlici u FPS-u, konkretno BF4?
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mantle ce biti dostupan za BF4 tek u decembru, sve do tada su spekulacije. Navodno je 290X sa mantle znatno bolja i od Titana.
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma na kraju će to sve biti šuplja priča ko i sa dx 11.1 što su ga najavljivali na velika vrata. Malo hypa da se poveća prodaja. Ali nadam se da nisam u pravu.
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    Samo da ne bude na kraju kao sa 3dfx-ovim Glide-om:

    A lot of press – ourselves included – immediately began comparing Mantle to Glide. Glide was another low level API that was developed by the long-gone GPU manufacturer 3dfx, and at the height of their power in the mid-to-late 90s 3dfx wielded considerable influence thanks to Glide. Glide was easier to work with than the immature Direct3D API, and for a time games either supported only Glide, or supported Glide alongside Direct3D or OpenGL. Almost inevitably the Glide rendering path was better in some respect, be it performance, features, or a general decrease in bugs. This was fantastic for 3dfx card owners, but as both AMD (nee ATI) and NVIDIA can tell you, this wasn’t great for those parties that were on the outside.

    As a result of this, as great as Glide was at the time, it’s widely considered a good thing that Glide died out and that Direct3D took over as the reining king of PC graphics APIs. Developers stopped utilizing multiple rendering paths, and their single rendering path was better for everyone as a result. Having games written exclusively in a common, industry standard API was better for everyone.

    Mantle by its very nature reverses that, by reestablishing a low level API that exists at least in part in competition with Direct3D and OpenGL. Consequently while Mantle is good for AMD users, is Mantle good for NVIDIA and Intel users? Do developers start splitting their limited resources between Mantle and Direct3D, spending less time and resources on their Direct3D rendering paths as a result?

    At the risk of walking a very fine line here, like so many aspects of Mantle these are not questions we have the answer to today. And despite the reservations this creates over Mantle this doesn’t mean we believe Mantle should not exist. But these are real concerns, and they are concerns that developers will need to be careful to address if they intend to use Mantle. Mantle’s potential and benefits are clear, but every stakeholder in PC game production needs to be sure that Mantle doesn’t lead to a repeat of the harmful aspects of Glide.
     
  11. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Malo mi je ovo nejasno ... AMD, kao proizvođač grafičkog čipa koji ide u Xbox One razvija direktnog konkurenta DirectX-u (Microsoftu). Malo kada se pogleda berza i cijene dionica AMD-a (koji je dotakao trenutno dno) može se doći do poprilično jednostavnog zaključka - ili će AMD doživjeti neki vid uspona sa ovim iznenadnim strategijama ili će u vrlo skoroj budućnosti biti pred bankrotom i vjerovatnim preuzimanjem od strane neke druge kompanije. Ovi mi se potezi AMD-a i sve veće njihovo fokusiranje na GPU čine kao očajne mjere da umanje gubitke, jer ne vidim da će u skoroj budućnosti poslovati uopšte sa dobitkom. U teškoj su situaciji kako god, ne bi bilo lijepo da nestanu sa tržišta pa da Intel uzima smiješno velike margine.
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    To nema veze jer je AMD za MS razvio kompletan APU, a potom je (tj. trebalo bi) MS dobio sva prava na proizvodnju tog APU-a. Sta ce dalje raditi sa tom tehnologijom, kod koga ce se proizvoditi, i po kojoj cijeni, odlucuje MS. Nakon losih ugovora sa Intel-om i Nvidijom za prvi Xbox, svi rade tako.
     
  13. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Ja se djelimično još uvijek sjećam ovog rata koji je vođen krajem 90-ih između Direct3D-a, Glide-a i OpenGL-a. Jedino što se OpenGL zbog svoje paralelne podrške i za Direct3D održao i dan danas. Što se tiče Nvidia-e ona je svojedobno kupila 3dfx i time asimilirala njihove tehnologije ali nikada nije razvijala Glide tehnologiju dalje. Moja pretpostavka je da je Glide API danas djelimično sadržan u njihovoj CUDA tehnologiji. Ono što je proizašlo kao veliki pomak akvizicije 3dfx-a bile su dual, triple i quadro slot grafičke kartice preko PCI-E sabirnice. Ako se neko sjeća uparenih 3dfx Voodoo2 12MB kartica čime se dobijala dupla propusnost i memorija, 2xVodoo2 24MB RAM. AMD će na kraju naravno prodavati licencu za Mantle i na taj način će vjerovatno opet ojačati na tržištu jer imaju prednost u razvoju ovog API-a i uvijek će biti ispred ostali proizvođača (NVIDIA i Intel) ako to developeri i tržište prihvate.
     
  14. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    To za dionice si sigurno upravu i možda je ovo samo marketinška hajka kako bi se AMD dionice opet kupovale a novi priliv novca iskoristio za stvarno dotjerivanje Mantle API-a.
     
  15. RaP

    RaP Komšija

    Sad htjede reci 3dfix sjecali se ko codename avenger GPU-a sad da nepricam koji su oni koji ne znaju google, a svi ostali vec se malo smjeskaju,
    i hypa koji je trebao donjeti kada se samo sjetim furka je bila gore nego ovaj mantle jedno 15 tak puta na kraju sta bi TnT2 tj. nvidia hladno preuze 3dfix,
    Poenta je da se cuda ne desavaju, i slazem se sa sgtPepper AMD gubi polako ali sigurno bitku e sada ko vjeruje u cuda to je druga stvar.
    Licno ne bi volio da AMD nestane sa trzista ali presmjesno je ocekivati nesto ovako kao sto najavljuju iz AMD-a


    Licni stav zvaka za naivne....
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Prema nekom statistickom podaku tesko mozemo govoriti o nestajanju AMD-a sa trzista :

    http://store.steampowered.com/hwsurvey

    MARCH 2012 - AUGUST 2013, PC Video card usage ; 52.38% Nvidia, 33,08% AMD.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da nisu preuzeli ati do sad bi crkli :)
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Korisnici Linuxa znaju koliko su losi Atijevi driveri u odnosu na Nvidiju koja prati svaki kernel release.
    U najmanju ruku to su graficki glitchevi, a u gorim slucajevima i crashevi. Ali pored toga sam primjetio i brzo odbacivanje podrske za stare modele, a da ne kazem sto im driveri za Linux dosta kasne. U AUR-u je trenutno neki testni driver koji su "greskom" izbacili?
    I tu mislim da su izgubili jedan manji procenat korisnika.
    Primjeri:

    http://desmond.imageshack.us/Himg687/sc ... res=medium

    http://i.imgur.com/4Zf5Q.png?1

    http://i.stack.imgur.com/xvt3s.jpg

    http://www.savelono.com/wp-content/uplo ... 91-wow.png
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To ce se sve brzo promijeniti.
     
  20. RaP

    RaP Komšija

    hehe jest, jest :smt003
    nenafuravajte se ljudi tesko da ce biti sta od ovog, godine me naucile da ne vjerujem dok nevidim benchmark, svoj benchmar