All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. vnm_

    vnm_ Komšija

    To definise "Pravilnik o izboru i održavanju aparata za gašenje početnog požara koji se mogu stavljati u promet sa garantnim rokom i rokom servisiranja".

    goo.gl/poccAQ

    Ima tabela u prilogu pravilnika koja definise vrstu i velicinu aparata u zavisnosti od vrste vozila.
     
  2. bhd

    bhd Veteran foruma

    Jasan je meni zakon o izboru i odrzaanju aparata.Gdje u ZOBS-u imas definisano KOJI aparat moras imati ? mislim ja fakat nisam nasao, niti da se nesto referencira na link koji si poslao.
     
  3. vnm_

    vnm_ Komšija

    Ne poziva se nigdje, ali je to pravilnik na koji se poziva saobracajna inspekcija/policija/tehnicki pregled.

    S druge strane pravilnik o tehnickim pregledima (koji proizilazi iz ZOOBS-a) u prilogu 4 kod stavke "Aparat za gasenje pozara" definise slijedece:

    [​IMG]
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma skontao sam.

    Ali kako sam i mislio nije definisano, bitno je da imas aparat. Moze ali ne mora biti - 1KG sto se bazdari.
    BIHAMK mi je naveo, zakonski moras imati stim da je Preporuka da se koristi 1kg za koji se radi bazdarenje,ali bitno je da imas (npr ,onaj sto sam ja link dao).
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    A znas kako se "bazdari"? Uzme aparat, okrene ga naopako, udari gumenim cekicem i slusa mijesanje gasa u njemu. Ako je sve ok stavi naljepnicu i izda ti racun.
    Taj zakon im je samo da ti mogu pisati kazne.
    Mslim da auta sa plinom nisu nista opasnija u saobracaju nego ostala, bitno je da se redovno radi servis instlacije. Pa prije ce se zapaliti el. instalacija na starijem benzincu. Kad krene da gori nije bitno koje da je auto, treba ti cisterna. Sa aparatom od 1kg je efekat kao da si se malo kvalitetnije popisao po vatri :)
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma ja.al et draze mi je da imam i da.mi ne ljepe kaznu kad me zaustave al i da ne moram oco svakih 6 mj da bazdarim.tj placat porez na budale.

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  7. veki81

    veki81 Aktivista

    Interval bazdarenja ovisi o aparatu koji imas.
     
  8. bhd

    bhd Veteran foruma

  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pogledaj po trznim centrima, mislim da ima i jeftinijih aparata, ovaj 25$ je skup.
     
  10. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma ima lik prodaje nov za 20 :) na piku.
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  12. bhd

    bhd Veteran foruma

    ¸
    Ne trazi, trazi da ga imas, po zakonu moras imati samo pp, ne i njegove uslove. Kad te je ko pitao de montiraj lance da vidimo jel ispravan il rezervna guma :)

    Ima na piku lik prodaje 20 km ovaj.. koji jednom kupis, i zlu ne trebalo kao i taj pp sto ti dajes link.

    Ne bjezim od toga da kupim tak al jos uvijek dumam.
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Drug meni ni u dzep ni iz dzepa, sto se mene tice nosi flasu vode. Ja ti kazem iz iskustva da ce ti traziti potvrdu da je aparat bazdaren svaki put kad te zaustavi, a ti se vadi. ZOBS je kao i ostali zakoni dopunjen brojnim aneksima, izmjenama, dopunama i pravilnicima koji regulisu ono sto zakonom nije regulisano.

     
  14. Almir

    Almir Komšija

    ja znam slucajeve gdje su gledali rok trajanja prve pomoci :)
     
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma jasno je meni sta oni mogu traziti,ali ja sam inat.

    Oni mogu pisat kaznu,al ja na sud idem jer u zakonu nije definisano da aparat za gasenje pozara koji se nalazi u autu mora biti bazdaren. Zakon kaze da samo moras posjedovat i to je jedino validno na sudu :)

    Kako mi iz Bihamka kazu - i potvrdjuju - nije definisano, ali je preporuka....1KG...ABC, prah..itd..(preporuka)

    Mislim ako bas dodje do tog slucaja.

    p.s. nije da necu mozda nabaviti taj koji se bazdari ako naleti povoljan jel... :D
     
  16. bhd

    bhd Veteran foruma

    Elem, i gume su u sada u opticaju.

    Na rendzu svoga kontam nove 4 gume nabaciti. 195 65 15.
    Lomio se izmedju Michelina i Conti,ali vidim da je Fulda u ravni sa njima,osim sa cjenom gdje ide -20 KM.

    Neka iskustva ?
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Continental TS860 su najbolje za tvoju dimenziju, daleko bolje od Michellina i Fulde. Ne znam po čemu si ti gledao da su u nekoj ravni ali daleko je to od Continentala.
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

  19. dams82

    dams82 Komšija

    Šta će mu sad zimske, sad se ljetne kupuju... Nije sad ni brand bitan, gume se kategorišu kao niža, srednja, viša, premium... Sve zavisi kakav je korisnik u pitanju.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
     
  20. Almir

    Almir Komšija

    miselin ili konti kakva fulda