All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. selvin

    selvin Moderator

    Nigdje, zašto bi to radio? :D

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Dignes kredit i kupiš auto. Kod lizinga, daju ti auto, ne platiš par rata, odoše i plaćene rate i auto :D
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    To je dobro ko ima love, pa mjenja auto svakih 5 godina :)
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Nije sve tako sivo/crno kod lizinga. Gledaj na to da ti bukvalno iznajmljujes auto, i naravno ako ne platis odose ti rate. Ako ne platis kredit odose ti rate placene, ode ti stan npr, kakva je razlika?

    Ne znam kakve lizing ugovore mozete dobiti u BiH ali kod nas je sve popularnije. Npr placas 600 KM-1000 KM mjesecno, za 3g, da vozis nov auto sa servisima i osiguranjima, sa tip-top opremom i na kraju se ne moras zajebavati sa prodajom, nego samo novi dobijes i nastavis "lizati" :)

    Eh, sad je druga prica sto su cijene boljih novijih auta dosta vece nego neka prosjecna godisnja plata, pa samim tim se otezava mogucnosti leasinga.

    Evo par primjera:

    Kolega 1. uzeo Alfa Romeo Guilia sa haman full opremom, 2.0 motor, za 610 KM mjesecno, i na kraju ima garantovani otkup od njih. Servisi ukljuceni, gume ljetne/zimske, nista se ne sikira. To ce u periodu od 3g biti 22.000 KM, a siguran sam da bi mu auto toliko izgubio da ga je uzeo novog i vozao 3g

    Kolega 2. neki dan potpisao za novog Passata 1.4 TSI, full oprema, samo nema kuke, za 900 KM mjesecno (meni djeluje poskupo) ali isto garantovan otkup, za 3g ce platiti 32.400 KM, a auto kosta nov sigurno 80.000 KM

    Ako neko vec ima para i hoce da bude gospodin, ne sikira se za servise i vozi nov auto svake 3 godine - bujrum. Po nekim nasim proracunima ce mozda izgubiti oko 10.000 KM na taj period (kad bi kupili i prodavali kasnije) ali vjerujete da onaj ko ima da leasa moze sebi priustiti taj luksuz.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    To za ove što imaju para stoji itekako, ali je takvih malo. A nije baš isto kao kod kredita. Kod kredita ćeš vratiti banci samo onu razliku koju nisi vratio, a kod lizinga gubiš i ono što si vratio i auto. Možda sam pogrešno informisan, ali mi se čini da je tako.
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pa naravno da ces izgubiti auto kad auto uopste nije tvoj, nego ga leasas, tj. iznajmljujes - ili? Nemas nikakvog pocetnog ulaganja svakako.

    Ne mozes ga ni izgubiti jer ga nisi kupio na prvom mjestu, nakon 3g ces ga svakako "izgubiti" jer auto ide nazad a ti imas mogucnost da uzmes novi auto.

    Ponavljam, mozda su drukcija pravila u BiH.

    Edit: Guglao malo i navodno ti kao korisnik dobijes auto na kraju, vjerovatno uz neku dodatnu otplatu ili? U nas je situacija obrnuta, auto kuce garantuju otkup auta, tako da ti nakon 3g komotno drugi mozes uzeti. Mozda ima neko ko leasa u BiH pa moze pojasniti.
     
    Last edited: Apr 5, 2018
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa u čemu je onda razlika između lizinga i jbenog rentanja? :) mislio sam da nakon isteka otplatnog perioda, nakon što sve otplatiš, auto postaje tvoj, ali imaš mogućnost da ga ostaviš njima (nakon npr. 3 godine), doplatiš i uzmeš drugi auto.
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Po infomracijama koje sam uspio prikupiti na netu nije bas jasno koliko ti na kraju moras platiti i sta placas. Glupo mi je nametati iskustva iz Svedske ako nisu ista pravila u BiH, tako da povlacim konstataciju da bi oni trebali otkupiti auto od tebe :) Mozda se javi neko sa iskustvom i razjasni, volio bi i ja cuti.
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Leasing u BiH ukljucuje komplet kupovinu auta, znaci skoro pa isto kao i kredit, samo sto se za vrijeme trajanja leasinga auto vodi na banci i obavezan si imati kasko osiguranje itd...
    I kao sto su neki vec naveli za razliku od kredita, obicno je nesto manja kamatna stopa (ne nuzno) i u slucaju neplacanja gubis sve, dok kod kredita auto je u tvom vlasnistvu i duzan si vratiti samo preostali dug po kreditu. Leasing u BiH je naisplativije kad autokuce/brendovi nude svoja finansiranja pa obicno bude kamatna stopa 0% (npr Renault i Nissan su jedno vrijeme imali ovu ponudu preko Raiffeisen Leasinga).

    U inostranstvu je leasing slicniji rentanju (sto u biti i jeste), nakon isteka leasinga se vrsi ili kupovina po preostaloj vrijednosti ili se vrati auto kuci/banci/nekome ko ti je "iznajmio".
     
    Last edited: Apr 5, 2018
    zoi, Aldiin and donjapa like this.
  10. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Upravo ovako kao što je heroic napisao. Lizing se isplati samo kod nas u BiH jer nakon par godina auto se prebacuje na vas i vi ga uzimate tj, ne vraća se njima.
     
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    To onda kao da ti banka proda auto na rate samo što uracunaju tu i svoj profit, gdje oni postanu vlasnici auta dok ga ti ne otplatiš a onda nakon otplate ide tebi?
     
  12. senad_986

    senad_986 Komšija

    Probaj i kod ovih - Maja gume. Ja zimske kod njih kupio, a i ljetne namjeravam.
     
  13. heroic

    heroic Komšija

    Tako nekako dodje na kraju.
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Meni to onda nije ni loša opcija pogotovo ako možeš otplatiti auto u nekom razumnom roku ili ko nije od onih što svako malo mijenjaju auto.
     
  15. vnm_

    vnm_ Komšija

    Generalno receno ne znam da kod nas ima negdje takozvani operativni leasing, gdje se auto koristi dok traje ugovor pa se vraca. Uglavnom se sve svodi na finansijski leasing, koji u principu nije nista drugo nego fancy naziv za kupovinu automobila na kredit.
     
  16. Almir

    Almir Komšija

    ja zanm par firmi koja kupuju tako vozila, u biti sve se dogovori, fura se par godina i nova idu
     
  17. bhd

    bhd Veteran foruma

    To ti je zato sto poslije mora da se banka bakce sa prodajom vozila, a ne ti... Zato je vani in, kod nas se boje jos uvijek toga..
    mozda za 3-4 godine krene jedna banka, sve ce onda krenuti sa istim.
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Drug je na lising kupio novo auto i pet godina ga otplačivao. Ima solidna primanja, ali u pet godina se svašta desi, tako je bilo momenata kada i ne osjeti a nekad se skuca za ratu. Ugl mislim da je to suludo raditi osim ako baš imaš super prihode pa i ne osjetiš. Jedan ključ ostane njima jedan ti dobiješ, pa kad zajebeš da ti odvezu bez problema :D
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Klasicni leasing (gdje vracas auto) ima smisla bas ako prelazis puno. U suprotnom ne.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Bolje je tako uzeti auto nego uzeti kredit za auto kao sto vecina radi. Najgore sto se moze desiti je ostati bez auta. Kada dizes lovu niti znas kolika ce rata za par godina biti ni da li ces imati pare za rate. Ako preskocis koju ratu, "dozivotno" ces vracati zatezne kamate.

    Zamisli kako je dici dugorocni kredit za stan. Leasing uopste nije strašan.