Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Mujka

    Mujka Komšija

    Kad idem iz Kalesije za Tuzlu auto mi troši 2.8 litara hehehe
    Nizbrdo

    Sent from my Redmi Note 7 Pro using Tapatalk
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @Haker logicno da ne bi mogao na toj ruti.
    Kolega ima isti taj odozgo A6 karavan 135kw, ne prelazi metra u gradu, 70% autoput, 30% otvorena, izadje na prosjek 6,5-7L.

    Te 4,3 cifre su bas idealni uslovi.
    Prije par strana sam spominjao da sam imao 3,9 na ruti od cirka 200km, uz namjernu stednju.
     
    Haker likes this.
  3. nivla

    nivla Komšija

    kad vozim na otvorenom 1.9tdi 77kw ispod 5l, nije da se stedi 90 magistrala, autoput 130/140, rekord kad sam isao za crnu goru je 4,5l, tad sam vozio kroz hercegovinu 90-110, sto se tice grada 7,5-8 zimi, ljeti 8,5 prosjek a zna nekad i 9,5 biti(ne znam kako ali meni svako auto trosi vise ljeti), klima je uvijek upaljena
     
  4. Almir

    Almir Komšija

    slazem se za potrosnju na autoput tu su brzine na 150+ i vecom prosjecnom brzinom od ovih moj 60kmh po divljoj bosni i ne masa 7l na autoputu sa potezanjima do vecih brzina... sa benzincom kako da ne :)
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ne bih ja dao zvuka benzinca za ijedan zvuk dizela nasviran kako god pa makar i onim active sound sistemom, znaci pricam o u sustini nebitnoj stvari, a kamoli o ostalim stvarima benzin-dizel :D

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  6. Neraa

    Neraa Aktivista

    Vozio sam do prosle godine a6 190hp manual, prosjek na 30k km koliko sam ga imao je 6.2l .
    Relacija Frankfurt-Tuzla 5.2, vozio kroz Njemacku 150-240
    U Austriji i Sloveniji po ogranicenju i kroz Hrvatsku 130- 150
    Ispod 5l nisam nikad imao.
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pa to je to, board ce slagati par deci.
    Neka je 1,5L prosjecna razlika, na 20k godisnje je to 300L goriva, 700-800KM u parama.
    Nabavna cijena novog vozila se razlikuje u 5-10 hiljada KM zavisno od klase.
    A tek onda razlika u cijeni odrzavanja.
    Sve do 25-30k kilometara godisnje je na strani benzinca.
     
    Haker and aNaToMiC ! like this.
  8. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Šta se više isplati kupiti Astra J 1.4 turbo-benzin ili da ganjam dizel Opel iz iste generacije (Astra, Insignia, mooožda Mokka)

    Pređem manje od 20k godišnje, 90% vožnje grad.
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja za 5 godina nisam imao niti jedan problem sa plinom i vjerovatno ce i slijedece auto biti benzin+plin
    jedini problem je sto mozda nije najbolje ustimana "mapa" pa ima kao neku rupu,prilikom laganog pritiskanja gasa i zna se ugasiti ali sam se navikao i vozim tako godinama i ovo se desava samo dok je hladan,kroz par minuta sve normala
     
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Tebi onda treba neko gradsko auto. Što će ti insignia ako samo po gradu voziš.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  11. Almir

    Almir Komšija

    kod nas u bih recimo novi q7 ne nude u opciji benzina, novi tuareg koji je meni interesantan je za 1000km jeftini u odnosu na početni dizel a dobijem 340ps u odnosu na 286dizela...
    ja kao fan limuzine ne pamtim kad sam vidio a6 benzin možda 1do2x u životu ne računam rs modele
    mercedese koje slabo pratim isto tako nisam vidio e klasu benzin ove novije gle,cle itd itd bmw su mi najgori da nema plina nebi ni jednog vidio :) pitam se zasto?

    pik sad da filtriram omjer diz vs benzin je ogroman, njemački pik isto...

    priča na formu vs real life se ne uklapa ;)
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo ta vasa rasprava benzin vs dizel se ustvari zove jednostavan vs komplikovan motor pa vam se cini kako je odrzavanje dizela skuplje. Nisu ni stari dizeli dok su bili jednostavni pravili probleme.

    Sad kad su benzinci sa turbo i direkt ubrizgavanjem sa istim dvomasenim zamajcom a evo od ove godine i PPF (dpf) nista bolja situacija nece biti ni sa njima nego sto je bila s dizelima. Cak ce biti gore jer tu su svjecice i bobine/kablovi ekstra.

    Radio sam na vw tsi sa nekih 70k km, 5god starosti. Izgorena bobina i set kablova. Pumpa za benzin crkla, ostao covjek na putu.

    Takvih kvarova na takvim autima je masa a dizeli na toj kilometrazi ne prave nikakve probleme nego tek kad se izrabe i nama dodju s vracenim kilometrima.

    Uglavnom ako je pogodjena namjena sa nacinom eksploatacije nema tu problema sa bilo kojim vozilom.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  13. nivla

    nivla Komšija

    moje auto nema board pa nema sta da slaze, godisnje nisam odavno sa njim ispod 20000 presao po gradu, a danas i benzinci sve komplikovaniji zbog euro normi i nize potrosnje
     
    Last edited: Feb 18, 2020
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kljucna tri slova u toj prici TSI.

    Mazda 3/CX-30 G150, Euro 6d (ne temp nego full 6d) bez GPF-a, nema ni turbo, injektori su manje komplikovani nego kod dizela, zamajac ce sigurno vise izdrzati nego kod dizela.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nema TSI veze sa ovim problemima.Nije to konstrukcijski propust. Nije VW pravio ni pumpu ni bobine ni kablove.

    Za probleme s lancima jesu krivi to je neosporivo a i generalno vw nikad u svojoj istoriji nije imao pošten benz motor. Prije 30-40 godina se znalo ako hoćes dizela vozis vw ako hoćeš benzin opel ili ford.

    A opet u danasnje vrijeme poslije vw dizel afere i masnih kazni koje su platili kupovati njihova auta je suludo. Sad štede na svemu gdje mogu da se oporave finansijski a to sve ide na stetu krajnjeg kupca. Posebno druge i trece ruke. Prva i izgura nekako.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Haker likes this.
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Gledajuci tako nije ni Ford pravio pumpu nego Lucas.
    Sam je proizvodjac kriv sta stavlja u auto, bila to pumpa, kablovi ili navlaka od hastora.

    Jedina sreca u ovom svemu im je sto je elektro generacija iza coska, da moraju samo benzince prodavati iducih 20 godina nestali bi sa lica zemlje.
    Protekcija mame angele ih je odrzala, jer bi vuklo sa sobom milione gladnih usta u drzavi koja se digla na dizel motoru, da je japanac tako varao dobio bi zabranu za EU trziste i kaznu da ih bankrotira.
     
  17. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Volim komfor, a i ne volim prćasta auta :D
    Insignia ulazi u obzir samo zato što je srcu draga haha
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne može ni Ford ni VW niti bilo koji proizvodjac auta biti 100% siguran sta je dobio od lukasa(delphi) boscha ili siemensa dok ne prodje neko određeno vrijeme.

    Svi ti sistemi funkcionišu bezprijekorno na početku a i kasnije u idealnim uslovima. Ima fordova focusa mk1 tdci sa ozloglasenim delphi sistemima koji su prešli po 700k km bez kvara jer su eksploatisani na odgovarajući način a ima ih i koji su riknuli odmah po isteku garancije. Uglavnom dok se to skonta vec je proizvedeno 1M auta. Na focusu mk2 1.8 tdci su stavili siemensov sistem zbog problema u mk1.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Dobro, naravno da ne moze biti 100% za tako osjetljive stvari, ali do takvih scena dolazi uglavnom kad se pokusava dobavljaca iscijediti do maksimuma pa dobijes nedovoljno razvijene i testirane proizvode.
    Zato Toyota ima Denso i Aisin pod svojom kapom.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Dizel je za onoga ko prelazi 25k i vise godišnje, benzinac je za one sto prelaze manje. Sve ostalo je iz šupljeg u prazno. Mozes naci odlicnih i dizelasa i benizina. A i obratno, najviše je smeca. Pogotovo sa ovim novim malim turbo-benzincima koje imaju lanac kao biciklo koji se, kako neko rece, mijenja češće nego remen.

    I ako ne bih nikad dizelasa, onaj 1.5 dci renola je sjajan motor. Trebao bi biti u svakom gradskom autu. Mislim da je on i u A klasi. Stariji fiatov 1.9 JTD motor sto ga ima i u vectri C kao CDTi, od 110Kw, je raketa. Samo da nije uprane automatski francuski mjenjaci.

    Sve zavisi od motora do motora. Ja bih licno ganjao samo "obicni" benzinac, bez turba. Znam da pod to spadaju starija auta ali ako nije novo iz salona, ja se ne zayebavao sa 1.6 motorima koji imaju preko 150 konja koji jedu ulje i griju se do nebe.