Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    @sgtPepper sve to stoji, ali nisi ti osjetio merak kad ides sa 200+KS kako je lijepo i koliko je ugodnije voziti se. Ja sad sa 120kW više manje nemam problema, ali iskreno sad da mogu mijenjao bi ovog za nešto jače..

    Sent from my Huawei P30
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @sgtPepper Racunaj da tale prica o mk1 oktaviji i da je stavljao graf sa 66kw i 210Nm.
    I da je i tih 66kw tek na 80-90% od max obrtaja.
    A i ako je 74 ili 81kw verzija razlika nije velika.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma I 200KS može ići 60km/h :) samo si punonrahatniji kad pretičeš nekoga sa tih 200KS nego sa 105..

    Sent from my Huawei P30
     
    mirseth likes this.
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Da je barem prica o nekom modernom dizelu koji na 50% od max obrtaja ima 400Nm i 170 konja ali oktavija mk1 66kw.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mozda je remapirana. Nevjerovatno je kako se na taj motor "primi" mapa. Ide na 120 zdravih konja i 265nm a mjenjač konstruisan za manju snagu sa kraćim brzinama pa to leti u petoj :D

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  6. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Jel istina ili mit da je to remapiranje štetno za motor?

    Vidim da recimo u HR baš puno ljudi rade remap i kažu da su prezadovoljni. Jedan lik uradio na Vectri B remap prije bruku godina na 80k i dan danas je gura, a pregulio preko 300k
    A mene učili uvijek da je to opasno, da skraćuje vijek motoru
     
    kio likes this.
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Upravo si i pitao i odgovorio.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    nenji_avero likes this.
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sve komponente su pravljene sa nekom tolerancijom, kod nekih je veca razlika kod nekih manja, a zavisi puno i kakve si srece i koliko cesto ces ga onda gaziti do limita.
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Mnogi proizvođači imaju isti motor u tri varijante snage.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @Haker da ali kod vecine su onda i razliciti turbo-i i usisne grane, dok je kod nekih razlika samo softverska (recimo Mazda Skyactiv 2.2D).
     
  11. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Bi li mjenjao za nekog benzinca od 140+ kw ? Poderao bi te troškovima za gorivo ...
     
  12. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    U bosni je prvo pitanje kol'ko trosi.
    Dzaba racunice pokazivati da je dugorocno sa dizelom u minusu i sa 2L manje, a nisu ni 2 u vecini slucajeva.
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kakva je situacija sa 1.6 HDI i 1.5 dci nisam gledao, meni izgleda da nisu ništa mjenjali, posebno HDI

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  14. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ne govorim da se uzimaju krševi od dizelaša sa 200k+ km na satu. Ako bih imao priliku uzeti nekog dizelaša prva ruka od 130ks i isto tako benzinca koji je recimo 3.000 KM jeftiniji definitivno bih uzeo dizela.
     
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Da kostaju isto uzeo bih benzinca a kamoli 3 hiljade KM manje.
    Ali da je barem tako, sad sam u potrazi i isto auto benzinac je u EU skuplje 30-40%.
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Sad, nadji mi benzina koji je u stanju kao ovaj moj dizel idemo odmah da se mijenjamo. Znači generalno stanje auta i da ima solidnu opremu. 2.0 benzin. Idemo odmah kod jarana mog da pravi ugovor. Ključ za ključ, pošteno?

    Sent from my Huawei P30
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    1.6hdi 66kw i 80kw i noviji 68kw i 82/84kw nisu isti. 66kw i 68kw imaju manje WG turbine a 80kw i 82/84kw imaju veće VGT.

    Dizne se takodje razlikuju.

    Tu i tamo imaju poneki ono full isti motori sa razliritim mapama. Recimo stari focus mk1 1.8tdci 74 i 85kw su full isti. Mondeo 2011+ god 103kw i 120kw isti.

    1.6tdi 55kw 66kw 77kw blizanci i svi idu na 105kw znaci ovaj mali od 55kw se brutalno kloka ko nekad davno pentium E2160

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kod mene je ovaj 120kW... a gledam sad na piku se opet pojavio ovaj sto sam ga gledao kad sam uzimao auto 2.2 dizel, 200KS... strasan, crni, titanium sport paket. Ali kreteni u Kia mi trazili mog i 15,5k KM doplate... procijenili mog na 3500KM bili. U fordu mi procijenili isto to auto na 7k...
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma


    Ima li negdje pregled te računice ili da nam napišeš, čitam o tim uštedama sa benzincem ali niko ništa konkretno?
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moze i tvoj biti 200ks u dva klika :)

    Pojavio se kod Kobića u Zenici bjeli mk5 za 19900 strašna oprema.

    Razmisljam bubreg da prodam.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro