All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ako je vjecnost 200k kilometara onda je vjecan.
    Ljudi kuce napravili na reparaciji dsg-a.
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Naravno da sad idu primjeri sa greškama i td.
    Koliko ih ima što su ubili pola miliona, a i ti isti što su kuće napravili će ti reći da može preko tih 200 da su mijenjali ulje svako 60k.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ulje jeste bitno ali nece pomoci kad je nesto dizajnirano da traje relativno kratko ili je jednostavno prekomplikovano.
    ZF sa 8 brzina je fenomenalan uredjaj pa kad dodje vakat treba reparirati.
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Set kvačila 1000KM reparacija automatika 1000KM... Jebaji ga...

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Osim u novijeg Merc-a gdje mijenjas odmah citavu elektroniku jer je sve zapakovano :D
    U Bosni su ruke jeftine, vani gdje je sat majstora 100 eura i reparacija je veselje.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Drug na Pasonji B6 zbog TÜV morao promijeniti fleksi cijev od auspuha i nesto na kocnicama zamjenit/popravit (nije ono standardno, plocice/diskovi/tecnost), racun 530 EUR. Naravno nije u ovlastenom, u ovlastenom bi bilo vise. :)

    Da je to u Bosni radio bilo bi mnogo manje, zbog ruku. Zato se ovdje ne isplati imat stariji ili kvarljiv auto, vise para ode na popravke nego ista drugo.

    Sad zamisli da je neki od onih egr/dizne/zamajac problema, bilo bi lako preko 1000EUR. Auto koje vrijedi mozda 3000 ili 4k max.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Koliko hibrida vidis na cesti i koliko mehaničara da su strucni sa el autima? I ovo: "Novo je uvijek bilo najbolje" ne moze biti dalje od istine. Probaj odabrati benzinca bez turba. Toliko su nove masine komplikovane i za nesto sto je prije bilo sitnica i balanlo, danas moraš vaditi mašinu da se odradi servis. Pogledaj nekada ovaj kanal i kada radi njemačka auta: https://www.youtube.com/c/CarWizard/videos Pogledaj samo koliko su farovi postali komplikovani. Nije to vise stavi drugu H7 i kupi far za 50KM na otpadu. Mercedesu w212 10 godina set farova kosta preko 2K: https://www.olx.ba/artikal/31862143/mercedes-w212-e-klasa-2009-2012-xenon-led-farovi-set/

    Jedan polovan LED je preko 2K, a mislim da su oko 3K novi: https://www.olx.ba/artikal/35873988/far-mercedes-w212-ful-led/

    "Automatski mjenjač uz redovnu zamjenu ulja je u najmanju ruku vječna stvar." Ne znam odakle ti ovo. Znam 2-3 mehaničara koji samo mjenjače rade. Misliš da ljudi dolaze samo radi pregleda. Ali eto, kolega je fino rekao: "Ljudi kuce napravili na reparaciji dsg-a."

    Probaj vozati F10 pa se javi koliko su novija auta bolja. Samo tehnologije dans skupocijenih auta su buducnost kod narodnih auta. Eno ti golf 8 sada ima "dinamički ovjes." Nesto sto mercedes zove airmatic ili BMW dynamic drive.
     
    Last edited: Mar 23, 2021
  8. selvin

    selvin Moderator

    Jest tesko napravit kucu na reparaciji dsg-a, kad je prosjek kilometraze auta sa dsg-om kod nas 400k+. Ono malo novih auta sa dsg-om sto se proda, za 2-3 godine dodje do 200k. Izuzeci postoje, zato se tako i zovu.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    A ja znam puno ljudi koji nemaju pojma da se mora servisirati automatski mjenjac, ulje redovno mijenjati....
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kolega na poslu ima Pasata 6 2.0 tdi dsg 2010 god, vozi ga evo 7-8 godina, nikad ga mjenjac nije zezao. Drugi vozi Alteu Xl dvije godine, isto 2.0 tdi dsg, 2008 godiste, nikad problema, samo redovno mijenjali ulje, a oba su presla preko 300k km.
    Problem su valjda dsg koji se ugradjuju u auta sa manje kilovata, 1.6tdi ili 1.2 tsi, stradaju na 80k km.
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Čuj, ja znam lika vozio Passata sa 400k i to vjerovatno vraćenih pa ga proda sa zdravim mjenjačem.

    @NAILS opet govoriš mentalitetom bošnje. Novo auto iz fabrike i nema šta da te brine sedam godina. Inače kupiš nešto staro 20god da ti bude lako za održavati i hodaš od majstora do majstora, barem neće svako malo motor vaditi :)

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Novo je novo, samo svi mi pravimo kompromise, radije bi ja prvi nesto "ozbiljnije" nego Daciu... jebi ga... a nemam pare da dam za novo auto klase koju ja volim...
     
    Haker and aNaToMiC ! like this.
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    X3 2014. Zamjena par prednjih amortizera ovlašteni BMW servis 1500€
     
    Stevie_Ray likes this.
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    ma hajde sta kukate :D
    vozajte se busem
    ili još bolje biciklo :D
     
  15. dams82

    dams82 Komšija

    Koliko ljudi ne zna da se toči ad blue u auto. Kad se upali obavijest onda zovu majstora da pitaju, misle kvar, pa reko nalij, nema pojma ni gdje je rezervoar, ni gdje se kupuje... Piše nešto urea na ekranu

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kad smo već kod ad blue, ne znam šta da radim sa ovom citroenkom, deda bolestan, ja ne mogu u rvatsku sada radi auta. Uspije ga upaliti provozati par metara i nazad i tako svako 5-10 dana
    Hoće li to naštetiti filterima, to sam mu ja preporučio da ga pali kontam bolje opet da malo ulje i tečnosti obiđu sve komponente nego da stoji mjesecima tako.
    Ja ću tek za tri mjeseca tamo ga ga propušem, može li gorivo uopšte toliko stajati?

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Ma moze 3 mjeseca bez problema. Je li dizel ili benzin? Nesto se ne sjecam sta ste uzeli na kraju, znam da je c5 aircross.
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma dizel, već je gorivo u njemu jedno tri mjeseca i biće još tri...

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  20. dams82

    dams82 Komšija

    Pa sigurno je bolje da ga upali i napravi krug nego da samo stoji... I ja bih tako da nema bolje opcije...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    Haker likes this.