All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ovo je tačno, prosjek je obicno kombinovan 5-6 na većini normalnih auta.
     
    dams82 likes this.
  2. selvin

    selvin Moderator

    Pa realno za ljude koji prelaze oko 10k, a vecina toliko prelazi, to je godisnja litraza 100 * potrosnja. Pa hoce li to biti 550 ili 750 litara godišnje, to je 40KM mjesecno razlike na ta 2 litra na prosjeku. Pa sto se srkletit koliko trosi?

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Zato sto je to razlika u iznosu godisnje registracije. Zasto bi ti platio registraciju ako ti to auto moze uraditi mjesto tebe.

    Ja prelazim u prosjeku. 30k

    Znaci na 10k godisnje registracija dzaba na 20k godisnje registracija i mali servis i kocnice na jednoj osovini. Na 30k skoro pa godisnji odmor

    Velicina je ipak bitna.

    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Last edited: May 7, 2023
    dams82 likes this.
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Neki dan sipao, gradske 12l :D ali su me bas neke lude guzve bile hvatale :) inace oko 10 je normala. Ma samo nek se ne kvari :)
     
    p4ja likes this.
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Meni na 8k godišnje ne igra neku ulogu, mada bi godilo da je manja.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja sam smanjio sa 25 na 20 :D
     
    NAILS likes this.
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja ne znam ni gdje mi pise potrosnja.
     
    Ronaldo_9 and Ajdin87 like this.
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Bolje ne gledaj, samo ces se razocarati :D
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    To kao ona računica, cigare 5.5, kutija dnevno, godisnje cca 2000, jos jedno ljetovanje. Za 40 godina pušenja, 80 hiljada, manji stan.

    Nekako je jednostavnije uživat u životu i ne razmišljat o uštedi par KM.

    Ko prezivljava, pa hajd, ali ovdje se voze auta od 15-20k+ i prica se o 10-20KM uštede mjesecno ako se auto pegla. Ili da ti potrosnja od 1l mijenja izbor auta kod kupovine. Odustanes od neceg sto ti se svidja radi toga, a realno neces nista ustedit, kamoli tu registraciju jer ces pare potrošit na druge stvari.


    Edit: naravno, na 30k+, i razliku potrosnje u par litara, ima smisla razmišljati kod kupovine. Ali govorimo o prosječnoj kilometrazi i prosječnoj potrosnji.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    To je onaj vic:

    -Koliko Pušiš? Trideset godina? Da si štedio, sad bi mercedesa imao

    -Pušiš li ti? -Ne. -A gdje tebi mercedes?

    dmr
    Još sam htio 2.8 V6 turbo-benzin x4 ali iz principa nisam htio dati pare jer je lik digao za 2k prije nego sto cu mu se javiti.

    Banovali bi me s foruma.
     
    selvin likes this.
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Moj drug vozi Clio 1.4 do Sarajeva i nazad, 120km svaki radni dan. Povuče preko sedam litara. Sad računaj da troši 5,5.
    Drugo je da se vozi za svoj ćeif vikendom, ali kada radi posla gotov stoju krhneš više radi posla osjeti se itekako :)


    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Auto od 20+k KM i voznja od 10k godisnje i ne idu bas u iistu recenicu. Za te od 10k km i manje ima tema biciklizam pa nek se tamo raspravljaju.

    Ko je pljuno preko 20k za auto a ne vozi ga,takvog ni potrosnja ne zanima.

    Velika vecina kad kupi auto to uradi uz pomoc kredita pa svaki mjesec placa to auto komadicem svojih primanja. Tako da igra ukogu svaka marka i igra ukogu svaki litar.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    dams82 likes this.
  13. selvin

    selvin Moderator

    Pa iznad gore sam računao na 10k, on predje samo zbog posla 30, plus sigurno jos 10 onako. Naravno da se osjeti. Matematika je jasna. Ima izuzetaka logično, ali vecina prelazi oko 10k i tu je razlika minimalna. Ljudi prelaze po 5k godišnje pa kad kupuju auto razmišljaju o potrosnji. Nek samo 1000KM da vise dok plati stedljivije vozilo (a to skaliraj sa 3-4 za skuplja vozila), tek u četvrtoj/petoj godini mu pocne vracat pare. O tome je riječ. Nismo u USA da nam je raspon u potrošnji 15l, nego 3l u vrh glave i obuhvata 99% auta na cestama.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  14. nivla

    nivla Komšija

    ja znam ljudi koji cesto idu iz sa u travnik i nazad, i ne idu autoputem jer im je skupa putarina plus otprilike ista udaljenost i ekonomicnina voznja, nije malo broj ni na autoputu onih sto voze 80-90kmh jer im se na mjesecnom nivou ustedi 100-150km
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Meni jasno, zato vozim benzinca i uvijek ću, samo sljedeći jači.

    Ali zašto onda ljudi voze dizel, evo prvi ti, zašto nisi kupio mečku sa turbo Benz motorom, razlika je 3l nemoj mi reći da ti je dizlo draže voziti.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    :D :D Kakve veze ima cijena sa kilometrazom? :D

    30km dnevno u prosjeku malo? Da prelazim samo 2k godisnje, treba mi auto zbog djece. Necu u taksiju vozat bez sjedalice u vrtic i nazad. Gdje god krenes nisi nigdje dospio bez auta. Prosjek vjerujem i da je debelo ispod 10k, ali o tom po tom.

    Vezano za kredit. Nek si spomenuo. Kako rekoh u postu iznad ljudi daju hiljadu vise u startu a u petoj godini pocnu ustedit... Logično :D


    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Nema ih. A da sam gledao na potrosnju ne bi uzeo auto sto ima prosjek 8-9l umjesto forumskih 3.2l.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Al znas koja moc kad ti auto trosi 3,2l :D
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Trebo si, pogotovo ako malo vozas :)
     
    NAILS likes this.
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    100 %
    Gledam šta ljudi rade i ne vjerujem. Konjic grad od 1km, ova komšinica debela pali auto da dijete odveze u školu koja je 300m udaljena, pa jebote život, a dijete ima 15kg viška ona jedno 30.
    Ja odrastao u velikom gradu, pješačio sam u školu preko 2km. i to bila normala niko nije ni dovodio u pitanje, ko je u gradu hoda.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk