Provjera PIK prodavača - If it sounds too good to be true, it probably is

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NaLe!, Jan 18, 2014.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa to je normalna stvar,ako je neka roba koju treba isprobati.Recimo PlayStation,kompjuter,TV i tako neke stvari.
    Moj savjet je na povjerenje nista ne uzimati...ja svaki puta kada hocu nesto da kupim,nadjem neki nedostatak ili kvar koji nije naveden u oglasu/komunikaciji.
    Sve treba testirati...i jeftino i skupo

    Evo zadnji primjer od prije 4 dana i prije 2 dana...da nisam istestirao robu i pregledao,popusio bi najmanje 70 KM na jednom artiklu a na drugom toliko ili vise.
     
    Last edited: Jan 8, 2024
  2. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ja uglavnom na piku kupujem/prodajem hardwer u 90% slucajeva i za ovih 14 godina znam od koga kupiti da ne boli glava,a telefoni sto ti vrtis su posebna prica i na svakakve mentalne sklopove se naleti :D
     
    nenji_avero likes this.
  3. nivla

    nivla Komšija

    meni se desilo koji put da se neki balavci jave, a ne skontas da je balavac dok se ne nadjes, dogovorim da se nesto i zamijenim jednom jer je bilo to sto dobijam i skuplje od ovog sto je trazio zamjenu, i dogovorimo termin kad pise malac ne moze nije jos babo doso po njeg u skolu
    ovi sto vrse otkup ispod cijene iphone 15 plate zapakovan 200-300km, ako je otvoren budi sretan ako ti 200 ponude
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    dje to ima po toj cijeni :D
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ma nema dobre robe jeftino...posebno nove (neotpakovane)...to sto neki pajseri obaraju cijenu 500 KM a prodajna 1000 KM...samo se malo sprdas sa njima.Ja svakodnevno imam takvih ponuda ali oguglas na to.
    Mene vise nervira sto ljudi vise nemaju svoju rijec i obraz,tako da je postalo nemoguce ono sto dogovoris zavrsiti sa njima.
    Npr.naletis navecer u 22 h na neki artikal koji je objavio,zainteresovan si za robu,javis se i dogovoris sve i da ces odmah ujutro doci do njega ili da ti posalje odmah ujutro i odes spavati.
    Dodje jutro,nazoves ga da ipak jos jednom provjeris,jer znam sa kakvom sve mrakom nekada imam posla...kad ili se ne javlja vise ili kaze,ej ja prodao drugom.
    Dakle i ja sam 100% kupac,samo nisam mogao doci navecer u 22 po nesto,nego sutra,on proda drugom...i ovakve stvari se desavaju da ne kazem na dnevnoj bazi.

    Ili objavi nesto,ti se javis ili nazoves,pitas je li sve ispravno,je li sve radi,sta ima od opreme,je li otkljucano/zakljucano...kaze sve 100% radi,ti opet pitas,je li sve ispravno,da ne dolazim 50-60-100km dzabe...kaze sve ispravno...ja dodjem,uzmem testirati,2-3 kvara ili neispravnosti :D

    Kaze nisam ja to ni znao ili primjetio :D
    I ima jos milion situacija,raznoraznih...mrsko mi pisati.
    A da ne pricam da objave nesto a na olxu sakriven broj a ispod oglasa nema broja a on aktivan na olxu svakih 5 dana :D
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nema nigdje,ali lijepo zvuci :D
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ok sve to zvuci fino u pravilu, ali sada da ti radi sice neko napravi belaj u kuci ili nesto mazne vrijedno, eh to je vec rizik :D
    U pitanju je Xbox bio, ali nebitno


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa cekaj...hoces li ti to nekome dati kljuc u ruke i reci idi u stan probaj ili ces i ti biti tu da to zajedno probate ?
    O kakvom belaju pricas,kakvom maranju ?
    To ti nikada niko nije usao u stan,mimo porodice ??
    Svasta ovdje procitati
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    Znali su i meni ljudi dolaziti na probaju konzolu, jednostavno ne vjeruju dok ne vide. Sjednu isprobaju i razlaz. Znao sam isto to prodati i online da i ne probaju.

    Da bih sad nekog dovodio da isproba nešto manje, tipa džojstik, misker i slično e to ne bih.

    Ipak, mogu razumjeti zašto je nekome neugodno da mu stranci dolaze u kuću jer nikad ne znaš kakva budala je s druge strane, pogotovo ako neko ima stan ili kuću iznad prosjeka :)
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Pa pustas covjeka u kucu kojeg nikad nisi vidio i znas mu samo nick na olx. Zavali te pajserom i radi sta hoce i tebi i tvojoj kuci. Eto kakav belaj.

    A to pitanje "To ti nikada niko nije usao u stan,mimo porodice ??" je poprilicno glupo, de ga procitaj jos jednom. Ako pustas s ceste da ulazi ko hoce i kad hoce, ljude koje nikad nisi vidio, go for it.

    Bas, svasta ovdje procitati. Razumijem Reznora 100%.
     
    Reznor likes this.
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    E svašta. Cudno što čovjek hoće da isproba. Brate ako imaš problem sa tim ukloni oglas i orjentisi se da prodaš porodici i prijateljima što ti vjeruju da radi.
    Očekuješ da ti neko vjeruje na slijepo jel radi a ti nemaš povjerenja u nekog ko hoće da isproba da te ne bi pajserom zavalio.

    Ja imam preko 200 transakcija na olixu nikad nijedan problem.
    U komunikaciji je lako skontati sa kakvom osobom imaš polsa. Evo xbox series x sam zadnju vrijednu stvar kupio, čim sam vidio dečka na parkingu rekoh samo stavi u gepek evo pare, nema potrebe probati.

    Ako te toliko strah, zovni još raje kada probao, spremite i palice za svaki slučaj

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    zippoo and hackintoshOS like this.
  12. selvin

    selvin Moderator

    Pa nije cudno sto hoce da proba. I ja sam isao drugima, i meni su dolazili kuci. Kad procijenim da je to ok. Ali je bezveze sad napadat covjeka i govorit kako mu niko u kucu usao osim porodice, ako mu je sumnjivo da mu dolazi neko tek registorovan, bez ikakvih dojmova i slicno. Prevaranata je kamaru na olx, i generalno u zivotu. Treba otvorit cetvere oci i opet ljudi prevare. Potpuno je razumljivo da je covjek sumnjicav i zato kazem da ga razumijem.
     
    Ajdin87, aNaToMiC ! and Reznor like this.
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Hajde da se jednom slozim sa selvinom :D

    I ja izbjegavam da mi ko nepoznat zna gdje zivim, pa primopredaje uglavnom radim u gradu, a kamoli uvoditi koga u kucu.
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Govorim o tome da je osoba s profila registrovanog prosle godine bez ijedne transakcije, dojma, icega, odmah ponudila da mi dodje kuci da isproba, bez da je prije toga bilo ikakve komunikacije prethodno. Naravno da se slazem sa kupac treba isprobati, uvijek dozvolim provjeru svakome koliko zeli, mada sam dosad i sam uzimao na povjerenje, isprobam ako prodavac ponudi tu mogucnost.
    Nekako bih se sigurnije osjecao da imam stan u kome sam zivim, no ovo je kuca, ako sad i ne bude nista, moze se desiti ako me nema :D
    Zato sam i pitao je li ko imao problema dosad :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Joj slozismo se na dvije teme u istom danu. WTF
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    [​IMG]
     
    selvin likes this.
  17. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Haha isti sam, radije bih otisao kod nekoga pa da isprobamo zajedno, nego da meni dolazi kuci :D
     
    Reznor likes this.
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Vidi...razumijem ja tebe ali mi je nelogicno da odrasla osoba ovo pita i ima problem sa ovako necim.
    Dakle,da sumiramo...pita te neko moze li probati,ti kazes moze...kazes mu da dodje tu i tu ,izadjes,vidis ono ko je,kakav je...i normalnog covjeka i klosara mozes prepoznati lako...ako ti bude sumnjiv,kazes mu da si odustao od prodaje i izvines mu se a ako mislis da je regulare,dodje i pogleda.Mozes ga i prethodno nazvati,pa popricate 2 minute i tako.
    Ja svakodnevno sa ljudima...dolaze meni,idem ja njima ,nalazimo se na parkingu,u gradu,u kaficima,restoranima i svugdje...dodje i klosara,nude i sumnjivu robu,ako procijenim da je roba potencijalno sumnjiva ili ukradena,pregledam ono fol 2 minute i kazem nije to ono sto trazim ,zahvalim se i razlaz.
    Razumijem i da danas ima svega i naravno da treba biti oprezan i paziti i otvoriti cetvere oci...ali eto,neke stvari ako prodajes,moras pristati na neke kompromise ili naci drugi nacin da se testira.
    Evo primjer...i ja kada sam kupovao PS4...naletim na oglas,nazovem,kad neki momcic prodaje...kazem mu tako i tako ali da moram provjeriti je li konzola radi i je li bucna...odem u drugi grad,djecko me uredno uvede u kucu,upali ps4,proba,ja vidim da radi i da nije bucan...kazem pakuj i to je to.
    Da nije pristao da probam,ne bi ni kupio...jer sta znam je li ga malac skrsio :D
     
  19. Stryker

    Stryker Komšija

    Imao sam ja nekada ideju da se otvori nekakav "kafić" gdje se regularno može provjeriti/testirati većina stvari koje se prodaju ili kupuju preko oglasa. Dakle, prodaješ konzolu, doneseš u kafić, spojiš i sve testirate. Za to se naplati određeni "fee" i obavezna konzumacija bezalkoholnog napitka pa razlaz. Isto tako ko prodaje mobitel, laptop, kompjuter, mikser... sve što može ući kroz vrata tog objekta. Ostaje pitanje kako riješiti problem onih koji "čekaju" kupca ili mušteriju u blizini tog mjesta.

    Daleko jednostavnija i sigurnija ideja koju sam primijetio kod nekih YouTubera je da se nabavi neki kombi ili karavan (a može i obično vozilo), postavi akumulator ili prijenosna baterija, ubaci ekran i potrebni kablovi pa sve što se prodaje/kupuje testira na licu mjesta.
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Najbolje je u kaficu...ja najcesce tako...sjedemo negdje i pola sata procackam...naravno ne uvijek i ne svu robu ali ako je nesto skuplje i treba provjeriti,kazem da se nadjemo negdje i sjedemo i da mogu testirati.Vecini to nije problem,popijemo kafu ili pice,usput koju progovorimo,testiram i ako je sve ok pazarim a desi se i jako cesto da roba bude neispravna a popravak skup i ili neisplativ ili rizican i ne bude nista od pazara.
    Naravno,nikada niko nije rekao da je nesto neispravno ali na vecini ja nadjem nesto da ne radi i onda se neki prave malo mutavi a neki nemaju pojma da je nesto kvar ili problematicno.
    Ali sve starije od 2 godine,uvijek ima nesto felericno i ja ako ne mogu isprobati,tj. ako neko ne zeli ,sa njim se i ne nalazim.
    Sve je po dogovoru a sto se tice nekih ljudi,ovakvih ili onakvih,problematicnih i to...bude ih svakakvih ali nikada nisam imao nijedan problem sa ljudima...osim sto se nekada naljute ako mi uvaljuju i ja skontam i ne kupim im robu :D
    Ali recimo ne mozes tv ili konzolu probati u kaficu,jer je nemas gdje ustekati i mnogu drugu robu...sve zavisi sta se kupuje.Racunar isto ne mozes testirati nigdje van kuce/stana,nebotno cijeg.