Provjera PIK prodavača - If it sounds too good to be true, it probably is

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NaLe!, Jan 18, 2014.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Po ovom boldovanom sam ja samo zakljucio da te u vecini slucajeva ljudi pokusavaju prevarit, ali ti nemas problem s tim. Volis to izgleda. :D
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Mislim da se tesko poistovjetiti sa tobom dok malo ne pojasnis, ti se 'profi' bavis preprodajom na olx? Pretpostavljam telefoni ili nesto tako, pokusavas kupiti nesto ispod cijene... To mi jedino ima smisla jer tako cesto dolazis u kontakt sa toliko prevaranata. Ovo sto je selvin boldirao je i meni malo kontradiktorno, kako nemas problem sa ljudima koji te pokusavaju prevariti.. Mozda si ranije obznanio a ja nisam upratio pa se izvinjavam sto ne pratim na casu :D
     
    Last edited: Jan 11, 2024
  3. nFare

    nFare Komšija

    Malo pretjerujete... Kakav utisak meni kao kupcu ostavljaš ako mi kažeš hej nađemo se vani na "bahnhofu"
     
  4. nivla

    nivla Komšija

    ne znam meni je to nalazenje po kaficima kladionicama i slicnim objektima bezveze, doduse vecinu stvari sad i kupujem "regularno" u prodavnici, ali kad prodajem stavim visoku cijenu na piku da mi se balavci ne javljaju, po realnoj cijeni prodam kad se javi neko ozbiljan,
    zadnji put bas glupo bilo kad sam neki punjac u kafani probao
     
  5. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    zasto bi bilo bezveze?

    evo ja sam imao slicnu situaciju kao zipo. rijesavao se svog oneplusa, dogovorio sa covjekom iz konjica zamjenu za google pixel 7, nasli se kod benzinske pumpe, testirao on telefon, testirao i ja, sve u redu, malo popricali i to je to.

    cak sam davno kupio mac mini od jednog forumasa. dosao momak u stan, upalio mac, sve radi, dam mu pare i to je to.


    moze ti neko sad doci i pobiti citavu familiju, to stoji, a da li treba ici u tolike sad ekstreme?
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Niko nije prevarant dok se ne dokaze i niko nije lopov dok ga ne uhvatis.Tako je najlakse objasniti .
    A da,bavim se prodajom i stalno i kupujem i prodajem i tako da je logicno da cu ja na dnevnoj bazi imati ovih "dozivljaja" sto neko nema za zivota.
    I ne,ne pretjerujem nista i ne lazem...i ja kada idem da nesto pogledam,uvijek razmisljam da hoce da mi uvali nesto sa greskom ali zato ja znam manje vise sve potencijalne provleme,kvarove i nedostatke i onda to testiram.Dq bi to testirao,treba mi barem pola sata vremena i zato se nekada nadjem sa ljudima ili negdje na lokaciji ili u laficu ili autu...pogledam robu,brzinski testiram ...ako procijenim da ne treba detaljno uzmem,ako procijenim da treba sve,i to istestiram.
    Nisam jednom na zadnjem svom testu i provjeri nasao problem...pa ili odustanem ili umanjim cijenu za cijenu popravka u servisu.
    Ja fakat ne kontam sta je nekome cudno da se roba pregleda,provjeri i testira???
    Zato i jeste puno zalopojki kako je neko prevaren za ovo,ono.
    Ali dobro,svakom njegovo...ja imam sistem koji godinama funkcionise i koji mi potencijalnu stetu spusta na minimum.
     
    Ajdin87 likes this.
  7. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    A generalno se poprilicno lako moze zakljuciti je li nekom prevarant ili ne, pogotovo kad se prodaju/kupuju skuplje stvari.

    Meni se jednom desilo da me čovjek pitao moze li uci u kucu, kad je dosao procijenio sam i s vrata mu pokazao, sve ok bilo.

    Par puta sam snimio video na kojem se vidi ispravnost.

    Nikad nisam trazio da vidim je li nesto ispravno ili probavam, ispitam to preko poruka, ako je nekome mrsko odgovoriti, dati opis ili objasniti nesto sto pitam, to uglavnom preskacem.

    Razlog za ovo sve je sto mi je bar 90% transakcija sa ljudima iz drugih gradova, ako je neko tu blizu, nema razloga da odbijam nesto ako procijenim da je neko ok.

    Takodjer, obicno izbjegavam oglase sa Cijenom na upit, to je nesto najgluplje, i takve korisnike treba spamati, ne razumijem fetis za tim da ti ljudi salju poruke i pitaju te za cijenu, zar nije lakse odmah je staviti?

    Preko OLX-a sam nasao par jako dobrih kontakata, s kojima redovno radim transakcije mimo OLX-a cak, ozbiljan kupac/prodavac drzi do svog profila.



    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
    Picoooka, zippoo and kvaju like this.
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kod mene ukljuceni filteri da mi ne prikazuje uopste oglase bez cijene a ta glupost se sada prenijela i kod nepismenih jadnika na FBu i onim grupama,pa 50% oglasa nema cijene.
    Pa onda u komentarima dole 10 komentara "cijena" a kada napises cijenu,niko vise se ne javi,jer to i nisu kupci,nego ovi sto im je dosadno i sto bi se dopisivali.A da ne pricam da je tamo 90% ljudi nepismeno i niti zna sta prodaje,niti zna trziste i cijene,nego eto bubne i to je to.
    Skoro mi se javila neka zena nudi nesto,ja joj kazem da je to duplo preko trzisne cijene,kaze neka,objaviti cu to na FB,kaze tamo cu lakse prodati hahaha

    A kao i u svemu,ima naravno i na olxu i svugdje i dobrih i ozbiljnih prodavaca,gdje se sve dogovoris za 30 sekundi,gdje ne treba objasnjavati kako se koristi brza posta,kako se uslika nesto,kako se napisu karakteristike,itd...to je bas uzitak i za sekundu obavis sve.Sa ovim drugim,sat vremena pises poruke da bi saznao osnovne karakteristike,jer em ne napisu nista,em ne uslikaju nista...jedino da gatam :D
     
    Ajdin87 likes this.
  9. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    A tek kad uslikaju i nista ne pokazu.

    Sestrinom malcu ganjao neke kamerice, i nadjem neke ali niti upisu bilo sta u detalje niti uslikaju gdje pise model aparata.

    Kad je njima to mrsko odraditi kako treba, i ne kontaktiram uopste takve prodavace.
     
    aNaToMiC ! and dams82 like this.
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Tačno iz količine informacija na oglasu može se stvoriti šira slika o svemu. Ili kad pošalješ poruku i ne dobiješ odgovor u 24 sata tu se nam šta tražiti više...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Ajdin87, aNaToMiC ! and Reventon like this.
  11. kvaju

    kvaju Komšija

    Često se u tim bezveze postavljenim oglasima krije dobra kupovina. Ja sam par telefona namjerno kucao iphon, ajfon, ili slično, kontaktiram ih, oglas stoji duže vremena, vazda dobra cjena.

    Likovima se očito neda stavljat oglas, ili neznaju.
    Možda misle tko je ozbiljan zovnut će.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  12. nivla

    nivla Komšija

    ja sam opet imao najbolja iskustva sa tim sturim oglasima, covjek prodaje ne zna sta prodaje, kaze dodji pogledaj, dogovoris, ispadne bolje nego sto je sam oglas
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Moze se na sve naletiti ali to je vise sreca,nego praksa.
    Sto se oglasa tice,kao i u svemu...ispliva nepismenost i neznanje.Ja stalno ponavljam da je kod nas 90% gradjana nepismeno...funkcionalno i njima to uopste ne smeta.
    Pa ja najvise vremena na olxu izgubim dok objasnim kako da posalje paket i kako da oznaci da je dozvoljen uvid u sadrzaj,uslikam sve...on posalje,nije oznacio kvadratic,meni dodje paket,ne mogu pogledati,nazovem ga,kaze rekao sam postaru da stavi a na olxu imas formu,samo stavis x na kvadratic.
    Znaci ljudima sve napises,nacrtas,uslikas kao djeci u obdanistu i on opet ne zna.
     
  14. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ja to svaku drugu prodaju radim i to za hardwer sto je jos zalosnije.Za automobile i telefone mogu shvatiti,ali za pc opremu da moram objasnjavati kako da naruci je tragedija.
     
    zippoo likes this.
  15. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    E ja sam tako kupio nekoliko stvari koje nisu bile uopste objavljene.

    Npr vidim lik prodaje neki stari Pentium 2 procesor, javim se i pitam imas li sta jos starih stvari, kad covjek salje slike 5 voodoo kartica :D

    Ili drugi lik ima username interesantan, javim se i pitam imas li sta, covjek mi uslikao garazu punu stvari, raj.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
    zippoo likes this.
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Jos se sjecam kad sam na pijaci u banovicima za cvaju uzeo nov neotpakovan logitech marble mouse, isto nadjoh preko pika, kako drugacije :D
    Trackball misevi su i sad na cijeni :)
    Ili na pijaci u Zenici ovaj Pixel 3XL Peachy Pink ko nov za 250 KM, najjeftiniji bio, extra uredjaj.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Ajdin87 likes this.
  17. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ko je trenutno provjeren od olx prodavača za pc komponente?

    Vidim da ih je dosta promjenilo username, vidim dosta nekih novih..
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ja nisam na pijaci kupovao komponente nikada ali to ne znaci da se ne moze naletiti na nesto dobro.Ja isto volim to traziti i pregledati ali meni najbliza pijaca gdje se takve stvari prodaju je kod Koridora i jednom sam bio ali nije bilo nista zanimljivo Sada svi to prodaju na olxu ili preprodaju nekome ko oglasi na olx,ako oni ne znaju.
    Ne znam kakvo je stanje po drugim gradovima i ima li vise tih pijaca sa tehnikom.
     
  19. Reznor

    Reznor Overclocker

    Bude i smeca svakakvog, autopijaca na stupu nedjeljom, vecinom neispravne stvari, koje ne vrijede nicemu... mada mozes kupiti i unikatne stvari npr. pasos jugoslavije, bibliju, ruksak od glovo i korpe, sve sto ti ne treba u zivotu :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    zippoo likes this.
  20. dams82

    dams82 Komšija

    Ili npr sliku iz vojske nekog random lika koja je skinuta sa zida njegove rahmetli nane.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    dino73n likes this.