All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Pa vidi, ne sekiraš se da li će se zaprljati dpf, EGR, dizne, nema zamajca, generalno motor manje kompleksan i manje osjetljiv. Pored toga je i lakši, i čitavo auto manje trpi, te i manje vibrira, u glavnom, osim malo manje potrošnje, po meni dizel nemaju baš neke prednosti.

    A evo neki dan gledam kod jarana mustang 5.0 v8, 460KS na preko 4k km prosječna potrošnja 15l... Meni mečka neki dan na 409km gradske 13.2 po pištolju.

    Al od benzinaca samo jedan cls 550 V8 bio, nije bilo 350 V6, nikako... Vjerujem da bi mi potrošnja max u litar bila... A Rahat nije bi vozio...
     
  2. ibran

    ibran Aktivista

    Zemljaće jeli ti bilo upaljeno auto:)
     
  3. dams82

    dams82 Komšija

    Benzinac ima egr, ima dizne, bobine, Lambda sonde i sve se to kvari... Nie to baš tako kako se priča, eh sad ako hoćeš da benzinac potegne kao Turbo dizel onda ti treba neki veći motor koji pije benzin ko lud. Mali dizeli koje mi uglavnom vozimo do 2 hiljade kubika sa 4 klipa su idealni za naše uslove, nisu preslabi, a jako su ekonomični...

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Gle prijatelju, hajde da budemo realni.
    Ovo sto ti pricas je kod nas i EU egozotika.
    Auta u Evropi su mala i praktična.
    Normala je ta kubikaza V6 i V8 ko se voza po Australiji, USA i drugim nedođijama.

    Može li mi neko reći gdje ima potrebe za auto u BIH jače od 150 ks.
    Nesto malo autoputa, magistrale prosjek voznje 60-80 km/h, nije nista drugačije u Austriji i Sloveniji recimo ali i oni vozaju mala auta sa malim motorima.

    Ti tu mečku patiš po BiH. To je auto za autostrade ili njemacke autoceste. Taj sa mustangom ima malu kitu i to je to.

    Razumijem i ljude sa SUV, sigurnost i prostor, ali brate vozati Corvetu i Mustanga po BiH je samo kompleks mala kita. Opet ga odere na našoj cesti dizlo RS4 ili neki drugi mali sportaš.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Plus odnosno minus benzinci trose ulje nije malo i motori se habaju i moraju se osvjezavat,mini generalke koje kostaju kao dizne i zamajci itd


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    dams82 likes this.
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pazi, on priča o malim kilometrima. Evo ja prelazim oko 8k kilometara godišnje. U 10 godina voza ja dizel imao problem sa jednom diznom, jednom turbinom i nasuo tečnost za dpf. To su bili ti dizelaski kvarovi.

    Eh sad, računaj koliko je razlike u parama na 80 000 kilometara gdje benzinac troši 3 litra više makar, jer je u Zenici brdovito.

    Ja tu nikako nemam računice, ko ima sretno mu bilo. Hem bih vise trošio hem bih se patio sa benzincem. Još kad u računicu ubacim i suprugu, za mene bi to bio totalni promašaj.
     
  7. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Jesi bio na kakvoj labudici ili?

    cuj 2.5 litara na oko 150km puta od Varesa - Mostar, a svi znamo da citav put nije nizbrdica nego da ima uzbrdica, ta 2litra ces potrositi na dijelu autoputa sto ima od ulaza u Sarajevo pa prema Tarcinu.

    (Bez onih fazona sipas do cepa pa onda mjeris do prvog izbacivanja pistolja, jer izmedju prvog izbacivanja pistonja i do cepa mozda stati i nekoliko litara)
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    To je tvoj slučaj. Ja isto predjem 6-8k godišnje i uvijek bih benzinca.

    E sad ako govorimo o atmosferi benzincu sa 3.0 motorom ili 2.0 nema šanse da je skuplji od dizela za održavanje ali to su opet starija auta jer se više takvi ne prave više.

    Meni je lično ceif svejedno mi je troši li 9l ili 6.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  9. dams82

    dams82 Komšija

    Po mojoj procjeni na godinu dana meni bi trebalo oko 1000 KM više za gorivo da vozim benzinca sličnih karakteristika. Ne postoji trošak kvara na dizelu koji može opravdati tu razliku. Za te novce imam registraciju, mali servis i eventualno dvije gume ili disk pločice naprijed i nazad...

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    Haker likes this.
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Fin rad motora od prvog kilometra vrijedi barem 500 :D
     
    Qler and aNaToMiC ! like this.
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ali generalno ljudi bi da ne ulože marke u auto neplanirano a da je sve ok.
    Sta god da se pokvari može se popraviti samo treba biti spreman platiti :D
    Da repariras dizne, turbo i zamjenis zamajac onda si miran duži vremenski period.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  12. dams82

    dams82 Komšija

    Ljudi bi uvijek da vade maksimum, a da ne ulažu. Ja svake godine nešto zamjenim iz ćejfa, ono može još, ali ja to ranije preventivno radim. Npr neki dan zamjenio jedan ležaj na točku i komplet zadnje kočnice, moglo još da ide, ali nisam ja htio da cijedim do kraja... Što se tiče zamajca nije ni to toliko skupo koliko su poskupili obični setovi kvačila i za auta koja nemaju plivajući zamajac. Reparacije turbine koštaju od 400 do 600 maraka, i to je prilično jeftino, a ja koji vozim Turbo diesel zadnjih 10 godina nisam imao ni jedan kvar na turbini.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Zamajac se potrosi s vremenom nekom prije nekom kasnije jer ima veze s nacinom voznje a dizne i turbinu ljudi sami ubiju tako da se to ne moze racunati u redovne troskove odrzavanja.

    Najlozloglasenije delphi dizne na renoima i prvim focusima idu preko 500k km ako se vodi racuna o njima. A isto tako najbolje boschove crknu na 100-150k ako se ne brine o njima. Turbo na vozilu gdje se normalno vozi i odrzava ne crkne nikad.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    dams82 likes this.
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Dosta novih dizna se ne moze reparirati.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Oba puta je izbacivanje pištolja. Meni je čudno bilo jer sam napunio u Brezi pun do izbacivanja pištolja a onda u Mostaru da dopunim prije ulaska u Hrvatsku. I ispalo da je samo potroseno 2.5 litra. Znam da sam liku račun pokazao, jer je bilo sve razmaku od 1.5h.
    [​IMG]
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    To cu povjerovati tek kad tu informaciju potvrde tehnicari iz Indije i Pakistana.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  17. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pistolj moze izbaciti sa 3-4 litre razlike izmedju dva puta, to tvoje racunanje ne znaci nista.
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Fino je da imas pricu za ispricat a znas i sam da to nije tacno.

    Da bi takvo mjerenje bilo tacno moras sipat gorivo bas do cepa dok ne pocne curiti napolje.

    I to pozeljno na istoj pumpi na istom mjestu,ja kad sipam pun na pumpi na kojoj uvijek sipam postoji razlika s koje strane stanem jer nije isti nagib i pistolj izbaci ranije ili kasnije.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    aNaToMiC ! likes this.
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Vidjet ces kad ti krenu dolaziti ovi 2020.+, evo ih po AT i DE kupuju nove, posten bosista im odmah kaze ne moze, neposten uzme pare za reparaciju i ne rijesi problem.

    Dizel dizne su postale nevjerovatno kompleksne, vise od bilo cega na autu.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma nije ni bitno, uvijek sipam isto dok izbaci pištolj, generalno bude ovako kada se spuštam potrošnja nikakva. Ali svakako je zanimljivo. Dešavalo mi se od Vareša do Jadrana se ne odlijepi kazaljka za gorivo od full uopšte. Generalno sipam na Bingu TZ, i tako mjerim potrošnju. Ista je od 4 do 5.5 litara na ovom 1.9 PD motoru kombinovano.

    Evo zanimljiv info Damire. Prošle godine sam prevalio 20k.
    Za gorivo je otišlo 2.230 KM. Da je bio benzinac koji troši 7 litara, otišlo bi najmanje milju više za gorivo.
    [​IMG]